"Može potencijalno ugroziti ljudska prava učenika i nanijeti im znatnu štetu"

Ustavni sud Bosne i Hercegovine privremenom mjerom van snage je stavio Pravilnik o nastavnom planu i programu za osnovni odgoj i obrazovanje Republike Srpske.
U spornom Pravilniku, koji se odnosi na temu “Republika Srpska i odbrambeno-otadžbinski rat”, ratni zločinci Ratko Mladić i Radovan Karadžić, koji su osuđeni i za genocid, nazivaju se herojima rata. Sud navodi da bi provođenje takvog nastavnog programa imalo ozbiljne i neotklonjive štetne posljedice, te da bi moglo prouzrokovati dalju segregaciju i podjele među učenicima različitih etničkih zajednica i stvoriti atmosferu diskriminacije.
U saopštenju nakon vanredne sjednice Suda u petak, ističe se da obustava stupa na snagu odmah do konačne odluke Ustavnog suda po apelaciji 13 zastupnika Parlamenta Bosne i Hercegovine.
Za Radovana Karadžića je, prema novom Pravilniku o izučavanju historije, navedeno da je imao “izuzetno važnu ulogu u stvaranju Republike Srpske”, te da je 2019. osuđen na doživotni zatvor. Istovremeno, nema informacija o zločinima zbog kojih je osuđen u Haškom tribunalu.
Mladić je opisan kao general koji je “imao važnu ulogu u odbrani Srba u Hrvatskoj 1991. i da je od 1992. do 1996. bio načelnik Glavnog štaba vojske RS”.
Navodi se i da su Mladića vlasti Srbije 2011. godine isporučile Haškom tribunalu, bez podataka o ratnim zločinima za koje osuđen.
Podjele među učenicima
Obrazlažući svoju odluku, Ustavni sud je, između ostalog, istakao da bi provođenje Pravilnika i Priloga u osporenom dijelu imalo ozbiljne i neotklonjive štetne posljedice koje se ogledaju u postojanju opasnosti od eventualnog prouzrokovanja daljnje segregacije i podjele među učenicima različitih etničkih zajednica, te povećanja osjećaja isključenosti i marginalizacije učenika iz drugih etničkih zajednica, što bi moglo stvoriti atmosferu diskriminacije.
“Nastava u RS već je počela i neminovno je da će se i osporeni dio Pravilnika i Priloga u dijelu koji se odnosi na ‘Temu 11. Republika Srpska i Odbrambeno-otadžbinski rat’, koji se tiče ljudskih prava djece, primjenjivati. Međutim, primjena tih dijelova Pravilnika i Priloga može potencijalno ugroziti ljudska prava učenika i nanijeti im znatnu štetu koja se neće moći retroaktivno popraviti. Stoga je Ustavni sud ocijenio da je donošenje privremene mjere u interesu stranaka i pravilnog vođenja postupka”, navodi se.
Iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država poručili su ranije kako bi “takav nastavni plan i program produžio patnju žrtava svih etničkih grupa i njihovih porodica, educirao buduće generacije na lažnim historijskim narativima, potkopao napore u procesu pomirenja i ugrozio stabilnost BiH”.
(Al Jazeera/foto: N1)