Predstavnice vojvođanskog ombudsmana izjavile su da je u Srbiji i danas u dobroj meri na delu patrijarhalni, tradicionalistički model ponašanja, po kom je nasilje nad ženama veoma često prirodno i opravdano.
One su na današnjem predavanju studentima žurnalistike na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu kazale da je zbog toga u javnosti u Srbiji i dalje veoma često normalno da „žene nekad zaslužuju šamar, a nekad i ozbiljne batine“.
Apelovale su na medije da nastave da šire svest o potrebi borbe protiv nasilja nad ženama, a naročito da rade na razbijanju predrasude da je nasilje u porodici privatna stvar.
Nasilje nad ženama je i danas najrašireniji oblik kršenja ljudskih prava jer se dešava iza zatvorenih vrata i iza očiju javnosti, kazala je zamenica pokrajinskog ombudsmana Danica Todorov.
Prema njenim rečima, mediji često o nasilju u porodici izveštavaju tabloidno i senzacionalistički, što doprinosi daljem produbljivanju predrasuda.
Todorov je navela da je do oktobra 2010. godine u Srbiji ubijeno 27 žena, a prošle godine je ubijana u proseku jedna žena nedeljno.
To su podaci koji se odnose samo na žene koje su dokazano bile žrtve nasilja u porodici, objasnila je.
Predstavnice pokrajinskog ombudsmana kritikovale su i rad nadležnih institucija, pre svega sudova, tužilaštava i centara za socijalni rad zbog sporih i neodgovarajućih reakcija u slučajevima nasilja u porodici.
Navele su da čak i lekari, iako su na to obavezni, često ne prijavljuju očigledne slučajeve nasilja u porodici.
One su apelovale i na građane da prijavljuju takve slučajeve za koje znaju.
Današnje predavanje organizovano je u okviru svetske kampanje „Šesnaest dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama“, koja se ove godine odvija pod nazivom „Militarizam“.
(Beta)