Skip to main content

Tužilaštvo utvrdilo da je urednik „Srpskog telegrafa“ pesnicom udario Cvijića, ali da tu nema krivičnog dela

Autonomija 27. mar 2025.
< 1 min čitanja

"Na snimku, koji je u rešenju opisan, vidi se kako Lađević levom rukom, stisnutom u pesnicu, udara Cvijića u desni deo lica a zatim ga odguruje, nakon čega novinar 'Radara' pada na zemlju"

Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu u predistražnom postupku u vezi sa napadom Milana Lađevića, glavnog urednika „Srpskog telegrafa“ na Vuka Cvijića, novinara „Radara“, utvrdilo je (nepunih 11 meseci nakon događaja) da je Lađević udario i odgurno Cvijića u Kosovskoj ulici 29. maja prošle godine, ali da u tom nasilnom činu nema elemenata krivičnog dela.

To se da zaključiti iz odluke Prvog OJT u koju su redakcije Nova.rs i Radar danas imale uvid putem advokata kompanije.

U rešenju koje potpisuje tužilac Bojan Jelić konstatuje se da su izveštaji o ovom događaju pristgli od Ministarstva unutrašnjih poslova, veštaka koji je dao svoje mišljenje o povredama koje je Cvijić pretrpeo, kao i od svedoka događaja. Konstatovani su i iskazi Lađevića i Cvijića, koji su međusobno različiti, a u tužilaštvo je, nakon višemesečnog čekanja, pristigao i snimak nadzornih kamera, koje su zabeležile napad.

Na snimku, koji je u rešenju opisan, vidi se kako Lađević levom rukom, stisnutom u pesnicu, udara Cvijića u desni deo lica a zatim ga odguruje, nakon čega novinar „Radara“ pada na zemlju.

Lađević je, inače, i u policiji i u tužilaštvu negirao delo, i opisao ga potpuno drugačije.

U rešenju se, međutim, konstatuje da u ovakvom „nasilju“ (kako ga je okarakterisalo i samo tužilaštvo) nema elemenata krivičnog dela Nasilničko ponašanje, kao ni bilo kojeg drugog dela koje se goni po službenoj dužnosti. Razlozi za to navode se i u obrazloženju odluke, i svode se, ukratko, na to da u ponašanju prolaznika koji su prisustvovali napadu nije bilo značajnije promene u ponašanju, te s tim u vezi ni ugrožavanja spokojstva građana, što je preduslov za krivično delo Nasilničko ponašanje.

Protiv ovog rešenja tužiteljke Jelić predviđena je mogućnost žalbe, nakon čega bi odluku o eventualnom prihvatanju ili odbacivanju krivične prijave donosio „stariji organ“, u ovom slučaju Više tužilaštvo u Beogradu.

(N1, foto: Beta)