Skip to main content

Transplantacije organa u KC Vojvodine nakon više od godinu dana

Info 07. јун 2021.
< 1 min čitanja

U Centru za transplantaciju ćelija, tkiva i organa Kliničkog centra Vojvodine, tokom poselednjih nedelju dana načinjene su tri transplantacije burbega poreklom od živog srodnog davaoca organa, saopštio je Klinički centar.

Kako se navodi, svi davaoci i primaoci bubrega su pod kontrolom, sa dobrom fukcijom transplantiranih organa i povoljnim kliničkim posleoperativnim tokom, kako davaoca, tako i primaoca organa.

Ove, za KC Vojvodine rutinske procedure, obavljene su po prvi put u toku 2021. godine, nakon pauze koja je nastala zbog visokog rizika za razvoj koronavirusne bolesti u poslednjh godinu i po, što je uslovilo privremeni prekid transplantacionih procedura u KCV, piše u saopštenju.

Dodaje se da su procedure sprovedene uz maksimalno poštovanje svih mera predostrožnosti i prevencije mogućeg razvoja koronavirusne infekcije, koje podrazumevaju vakcinaciju davaoca i primaoca, vakcinaciju osoblja uključenog u proces transplantacije, negativne PCR testove, kao i mere striktne izolacije bolesnika.

U KC Vojvodine od ove nedelje aktiviran je i proces prepoznavanja i dijagnostike potencijalnih davalaca organa od strane preminulih osoba i moždane smrti, što predstavlja ključni momenat za ponovno aktiviranje procesa transplantacije jetre, bubrega, srca i drugih organa i tkiva, navodi se u saopštenju.

(Autonomija, Foto: KCV)