Skip to main content

Sukob u Izraelu kroz prizmu govora mržnje, laži i propagande

Planeta 15. окт 2023.
4 min čitanja

EU oštro kritikuje mreže X (Tviter) i Fejsbuk (Meta) zbog širenja laži oko izraelsko-palestinskog sukoba

Gotovo nijedan sukob u svetu ne može da prođe bez davanja lokalnog konteksta, odnosno bez pokušaja da profitiraju određene političke strukture, centri moći i uticajne ličnosti. Sa ranijim izbijanjem rata u Izraelu i onog u Ukrajini, čini se da svet predvodi globalne napore u borbi protiv nekontrolisanog širenja lažnih vesti i dezinformacija i propagande, dok zemlje širom sveta pojačavaju svoje napore da spreče ove narative od onih koji su odgovorni za širenje lažnih informacija.

U svetlu ovih dešavanja, ni Makedonija nije bila imuna, a time i domaće društvo. Naime, dok je makedonska Vlada čvrsto stala iza Izraela i dala punu podršku zemlji u ovim teškim trenucima nakon terorističkih napada Hamasa, domaće društvo ipak nije ostalo homogeno kada je u pitanju osuda terorizma i rata.

Kako domaći propagandisti koriste izraelsko-palestinski sukob?

Jedan od brojnih slučajeva koji je šokirao domaću javnost je slučaj načelnika Ministarstva unutrašnjih poslova koji je objavama na Fejsbuku podržao napade palestinskih militanata Hamasa na Izrael.

Na fejsbuk profilu pod imenom Adi Adii može se naći nekoliko postova koji podržavaju Hamasove napade na Izrael, a sa istog profila vode se žučne rasprave sa bivšim ministrom unutrašnjih poslova Nake Čulevom, koji je zapravo javno ukazao na ovaj problem.

Kako tvrdi bivši ministar unutrašnjih poslova iz redova VMRO-DPMNE, reč je o osobi A.S. , načelnik Odeljenja za bezbednost u Ministarstvu unutrašnjih poslova, lice koje radi kao lično obezbeđenje zamenika ministra unutrašnjih poslova Nazima Bušija. Kako se navodi u objavi Čuleva na FB, ovo lice radi kao visoki policijski funkcioner odgovoran za VIP bezbednost, učešće u domaćim i stranim delegacijama i prisustvo na međunarodnim događajima, a svojim objavama na Fejsbuku, prema Čulevu, nacionalna bezbednost je ugrožena pružanjem podrške terorističkim napadima na Izrael.

On je prethodno imao nekoliko javnih objava na društvenim mrežama, u kojima se nalaze nedvosmisleni elementi govora mržnje, što je krivično delo predviđeno Krivičnim zakonikom – istakao je Čulev.

U međuvremenu je na slučaj odmah reagovalo Ministarstvo unutrašnjih poslova, gde su obavestili da Odeljenje unutrašnje kontrole i profesionalnih standarda postupa po slučaju policijskog službenika A.S. i njegove objave na društvenoj mreži Fejsbuk povodom Hamasovih napada na Izrael i protiv njega će biti pokrenuti disciplinski postupak, odnosno uslediće odgovarajuće sankcije.

„Stav MUP-a i Vlade je jasan i precizan. Oštro osuđujemo napade grupe Hamas na Izrael i solidarni smo sa izraelskim narodom. Apelujemo na rešenja kroz dijalog. Svetu je potreban mir“, navedeno je u saopštenju MUP-a.

Istovremeno, u domaćoj javnosti se neprestano šire spekulacije, neistine i neproverene vesti o sukobu Izraela i Palestine . Društvene mreže su možda jedan od najčešće korišćenih alata posle medija za širenje govora mržnje i laži.

Sledeći od brojnih primera prepiske na društvenim mrežama bio je onaj između lidera Levice Dimitra Apasijeva i bivšeg gradonačelnika Skoplja Petra Šilegova. U razmeni reči i „činjenica” o ratu, prvi čovek levice je napisao da su „desničari za Izraelce” dok su „levičari za Palestince”. Šilegov je reagovao na ovaj status i napisao: „A oni koji imaju bar 2 grama pameti su protiv rata i ljudskih žrtava…“.

Rat u Izraelu je uzrok svađa na Balkanu: Srbi za Izrael, Bošnjaci za Palestince

Pored već postojećih brojnih podela u Bosni i Hercegovini – oko pitanja imovine, budućnosti Ustavnog suda, nadležnosti entiteta, unitarizacije ili još veće decentralizacije – lokalni političari su uspeli da se podele oko podrške sukobljenim stranama u izraelsko-palestinskom sukobu, piše srpski Blic .

Tragični događaji u velikom broji izraelskih gradova zbog napada palestinskog Hamasa, kao i brutalna upotreba sile izraelske vojske u Gazi, predstavljali su novu idealnu priliku da političari iz Srbije i BiH pokažu da se ne slažu ni u čemu, pa čak ni za stvari koje se direktno tiču Bosne i Hercegovine koja je hiljadama kilometara udaljena.

Nakon što su Palestinci raketirali brojne izraelske gradove, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik među prvima je osudio i ponudio otvorenu podršku Izraelu.

Iako, za razliku od prethodnih godina, u Sarajevu nisu organizovani protesti podrške Palestincima, poruke tamošnjih političkih lidera jasno pokazuju na čijoj su strani njihove simpatije.

„Ne možete da posmatrate situaciju, a da ne kažete da borba palestinskog naroda za svoju državu traje decenijama, a ništa nije postignuto. Šta je inspirisalo Hamas da ovo uradi? Pa, ovo su očajni ljudi i oni vide ovakav napad i terorisanje civila kao izlaz. Nažalost, najveću cenu će platiti nedužni ljudi“, rekao je član Predsedništva BiH Željko Komšić.

Za istinu u sukobu neophodna je duboka provera informacija, savetuju stručnjaci

Profesor Mihal Vit objašnjava za „Sloboden pečat” da je svima dobro poznato da su Makedonija i Balkan dugo vremena bili plodno tlo za hibridne aktivnosti onih koji ne misle dobro zemlji i regionu. On objašnjava da su istraživanja brojnih institucija pokazala da su dezinformacije i propaganda samo mali deo dometa koji centri moći koriste u svom delovanju, a to se, nažalost, najčešće radi iznošenjem neproverenih činjenica na društvenim mrežama.

„Koriste se kao deo strategije kontinuiranog specijalnog ratovanja u cilju širenja dezinformacija koje će imati za cilj destabilizaciju bezbednosnog društva. Zato se u Makedoniji i regionu ne smeju potceniti hibridne pretnje čiji su sastavni deo dezinformacije“, kaže on.

EU oštro kritikuje mreže X (Tviter) i Fejsbuk (Meta) zbog širenja laži

Evropski komesar za unutrašnje tržište Tjeri Breton upozorio je američkog milijardera i vlasnika društvene platforme X (bivši Tviter) Elona Maska da je platforma preplavljena dezinformacijama o ratu u Izraelu, što je protivno pravnim okvirima evropske Unije.

„Nakon terorističkih napada Hamasa na Izrael, imamo indicije da se vaša platforma koristi za širenje nelegalnog sadržaja i dezinformacija u EU. Da vas podsetim da postoje veoma precizne obaveze uređivanja sadržaja prema Zakonu o digitalnim uslugama“, rekao je Breton u pismu Masku.

Breton, koji je i zadužen za digitalnu tranziciju, precizirao je da mediji i organizacije civilnog društva masovno izveštavaju da na X platformi o ratu u Izraelu kruže dezinformacije i lažne i manipulisane slike, na primer iz nekih drugih sukoba ili čak iz video igrica. Breton je pozvao Maska da bude „izuzetno transparentan i jasan o tome koji sadržaj je dozvoljen” i dodao da mora dosledno da sprovodi zacrtanu poslovnu politiku, što je „posebno važno kada je reč o nasilnom i terorističkom sadržaju” koji „očigledno kruži” na mreži X. U pismu, koje je objavljeno na X, takođe se ukazuje da su nadležni evropski organi već uputili upozorenja.

Slična reakcija iz evropskih institucija upućena je i vlasniku Mete Marku Zakerbergu zbog nemogućnosti kompanije da kontroliše širenje dezinformacija na društvenoj mreži Fejsbuk.

(Beta/Demostat, foto: Pixabay)