„Otvaranjem novih arhiva doći će do nekih novih informacija, ali ne verujem da će oprati one koji su počinili ratne zločine"
Aleksandar Stojanović sa Instituta za noviju istoriju Srbije smatra da je podizanje spomenika i spomen-sobe generala Mihalilovića skretanje pažnje sa trenutnih važnih događaja.
„Taj neki trend iskakanja tema iz Drugog svetskog rata u svakodnevici Srbije, sa vremena na vreme, čini mi se da mnogo više ima neku dnevnu političku upotrebu odvraćanje pažnje javnosti sa nekih trenutnih važnih događaja, nego što na bilo koji način govori o nekom vrednosnom sistemu u Srbiji i regionu“, rekao je Stojanović u emisiji „Crvena linija“.
On navodi da „sve te podele koje postoje oko ličnosti generala Mihailovića i uloge četničkog pokreta su uglavnom ideološke i političke“.
„Kod nas, ne samo u Srbiji već u čitavom regionu Drugi svetski rat je i dalje predmet političke i ideološke instrumenatlizacije, kao da se i dalje čuvaju te teme za ovakvu neku upotrebu“, objasnio je Stojanović.
Nikolina Židek, politikološkinja sa madridskog univerziteta, navodi da je povlačenje paralele između Anta Pavelića i Draže Mihailovića večiti izgovor.
„Mislim da je povlačenje paralele Pavelić – Mihailović večiti izgovori da, ali. Da kod nas to ima, ali ima i kod njih; da zašto oni mogu, a ne možemo mi“, ocenila je Židek.
Edin Omerčić sa Instituta za istoriju Univerziteta u Sarajevu složio se sa Stojanovićem da je podizanje spomenika skretanje pažnje javnosti.
„To nam govori da ta privatna incijativa ima velike mogućnosti. Podizanje spomenika je skretanje javnosti sa bitnih ekonomskih problema“, naglasio je.
Na pitanje da li je četništvo zvanična ideologija u Srbiji, Stojanović ističe da se ne slaže sa tim, „jer ovde imamo jednu folklornu predstavu privatne inicijative“.
„Ne bi me čudilo da za nekoliko meseci nestane i ova skulptura i ova spomen soba, jer ovo je vrlo predimenzioniran događaj bez predistorijskog predteksta. Niti je to došlo na obeležavanje neke godišnjice Ravnogorskog pokreta ili generala Mihailovića, niti se došlo do nekog novog otkrića ili je podignut nakon sudske rehabilitacije. Ovo je ja bih rekao jedan izolovan događaj“, ocenio je Stojanović.
Omerčić ističe da podizanje spomenika nije dobro.
„Moramo reći da je četnički pokret činio zločine i da je on isključivo zločinački pokret, oni nisu imali nikavu pozitivnu ulogu tokom Drugog svetskog rata“, naglasio je Omerčić.
Stojanović navodi da prevažilaženje svake vrste zaostalosti leži u edukaciji i istini.
„Istražiti potpuno i precizno utvrditi šta se tačno događalo. I dalje je veliki broj ključnih istorijskih dokumenata nedostupno. Mislim da je država trebala da stopira ovu spomen sobu, nama je neophodna revizija istorije“,, istakao je Stojanović
Židek navodi da „nismo mi jedini gde je takva podela i dan danas živa“.
„Otvaranjem novih arhiva doći će do nekih novih informacija, ali ne verujem da će oprati one koji su počinili ratne zločine i naći neke nove informacije koje će ih osloboditi krivice“, zaključila je Židek.
(N1)