Skip to main content

Solidarnost i protest: Digitalni susret za osobe sa invaliditetom i njihove saborce

Građani 06. mar 2025.
2 min čitanja

"Posebnu pažnju posvetiće onim oblicima otpora koji nisu deo masovnih okupljanja na ulicama, ali su jednako važni u borbi za društvenu pravdu i ispunjenje studentskih zahteva"

Onlajn razgovor „Solidarnost i protest: pozicije onemogućenosti“, kao sigurniji i pristupačniji digitalni prostor susreta za osobe sa invaliditetom i njihove saborce u borbi za pravednije društvo, biće održan u ponedeljak, 10. marta u 19 časova na Zoom platformi.

Kako ističu organizatori, u vreme veličanstvenih studentskih protesta u Srbiji, ovaj razgovor biće posvećen solidarnosti i oblicima protesta koji često ostaju neprimećeni i čiji se doprinos društvenim promenama zanemaruje.

Posebnu pažnju posvetiće onim oblicima otpora koji nisu deo masovnih okupljanja na ulicama, ali su jednako važni u borbi za društvenu pravdu i ispunjenje studentskih zahteva.

Događaj organizuju i u njemu učestvuju Milesa Milinković, master rodnih studija, aktivistkinja, radnica u kulturi, Siniša Tucić, književnik i istraživač u oblasti studija onemogućnosti, Radoš Keravica, doktorand Centra za studije onemogućenosti Univerziteta u Lidsu, Branislav Medaković, profesor likovne kulture, Marijana Jović, omladinska radnica, psihološkinja i aktivistkinja ženskog pokreta, Saša Asentić, reditelj, koreograf i doktorand Nacionalne akademije umetnosti u Oslu.

Tumačenje na znakovnom srpskom jeziku povereno je Mariji Gabnai.

Postoje mnogi razlozi zbog kojih brojni pojedinci i pojedinke i društvene grupe ne mogu učestvovati u protestnim šetnjama, masovnim okupljanjima ili blokadama – fizička i komunikacijska nepristupačnost, zdravstveni razlozi, iscrpljenost ili posledice dugotrajnog aktivizma.

„Takođe, usled pritisaka koruptivnih i nedemokratskih struktura pojedinci i grupe mogu biti obeshrabrene ili sprečeni da javno iznose misljenje, kako u formi protesta tako i drugim formama javnih istupa. Uprkos ovim razlozima onemogućavanja, postoje razni oblici podrške, protesta i solidarnosti sa studentima i studentkinjama“, ističe se u pozivu.

„U duhu nove društvenosti u koju su nas kao društvo uveli studenti, pozivamo vas da zajedno promislimo kako u javnom i privatnom prostoru može izgledati borba za pravdu kada je određuju istrajnost, međusobna podrška i brojnost koja dolazi iz povezivanja svih pozicija obespravljenosti i onemogućenosti u društvu“, dodaje se.

Građani su pozvani da se pridruže u diskusiji i podelite svoje iskustvo i mišljenje koje može doprineti većoj društvenoj brizi, pravednosti, bliskosti i dostojanstvenom životu.

Razgovor će biti održan u ponedeljak, 10. marta od 19 sati.

Zoom link sastanka:
https://us06web.zoom.us/j/82783724954?pwd=kAjFnUkxpL6rqtBUCDEzaFfnGQL1ec.1
Meeting ID: 82783724954
Passcode: 064515

Tokom događaja nisu prihvatljivi govor mržnje, diskriminacija po bilo kom osnovu, kao i propagandni jezik političkih stranaka.

(Autonomija)