Skip to main content

Skup: Da li aktivisti treba da uđu u politiku ili ne?

Građani 16. сеп 2021.
2 min čitanja

Aktivisti treba da uđu u politiku i da se bave njome jer je to jedini način da se sistem promeni nabolje, mišljenje je dela učesnika skupa „Inicijativa za angažovanu demokratiju“ u Beogradu, dok su pojedini učesnici zauzeli stav da aktivisti treba da ostanu u civilnom društvu, a ne da se profesionalno bave politikom.

Mladi aktivista iz Jajca Samir Beharfić rekao je da današnji aktivisti u regionu sutra treba da budu političari.

„Mi nećemo prestati biti aktivisti, ako postanemo političari. Mi možemo da uvedemo novu etiku u politiku, da ne budemo grubi, da poštujemo dijalog“, kazao je Beharić.

Pojedini učesnici iz regiona rekli su da su se okušali u politici ali da su shvatili da to nije za njih, jer na Balkanu „ne postoje političke partije, već samo trgovina“.

Zastupnici tog mišljenja kazali su i da gde god su aktivisti ušli u politiku, aktivizam je bio taj koji je bio na gubitku.

Aktivistinja iz Albanije Gresa Hasa ocenila je da su promene u društvu moguće samo odozdo na gore, a ne obrnuto.

Pojedini učesnici su ocenili da je uspeh koalicije „Možemo“ na izborima u Hrvatskoj, koja je izrasla iz građanskog aktivizma, dokaz da aktivisti treba da se uključe u politiku.

Predstavnici koalicije „Možemo“ kazali su da „nema recepta“ kada je u pitanju dilema da li aktivisti treba da se bave politikom.

„Ako imate u okviru svoje organizacije ljude koji dolaze iz različitih polja, to je dobar preduslov. Ne možete se baviti politikom tako što ćete tretirati samo jednu temu“, naveli su oni.

Jelena Vasiljević iz pokreta Ne davimo Beograd ocenila je da je veoma važno da se uđe u politiku, a s njom se složio i aktivista iz Albanije Besjan Pesha, koji je rekao da „ne možemo zauvek ostati na ulici“ kao aktivisti.

Aktivista iz Severne Makedonije Gorjan Jovanovski rekao je da mu se ne dopada kada ljudi kažu da neće da se bave politikom i dodao da će se politika svakako baviti njima.

Dvodnevnu konvenciju „Inicijativa za angažovanu demokratiju – angažuj se, inspiriši, osnaži“ organizovali su na Dorćol placu Evropski fond za Balkan i Institut za demokratski angažman Jugoistočne Evrope sa Fondacijom Fridrih Ebert.

Inicijativa za angažovanu demokratiju (EDI) nastoji da okupi lokalne organizacije, istraživače, socijalna preduzeća i aktivne građane i građanke na Zapadnom Balkanu koji se bave pitanjima demokratizacije, socijalne nepravde i odgovornosti institucija, i da ih podrži u udruživanju i radu na očuvanju i promovisanju vrednosti otvorenih, solidarnih i demokratskih društava.

U prethodnom periodu, partneri EDI su organizovali radne sastanke sa više od 60 aktivnih pojedinaca i predstavnika lokalnih, nezavisnih i angažovanih medija iz Srbije, Crne Gore, Severne Makedonije, Kosova, Bosne i Hercegovine i Albanije.

“Podizanjem svesti o najvećim bojaznima, razmenom iskustava i dobrih i efektivnih praksi, Konvencija o angažovanoj demokratiji omogućiće formiranje nove, nehijerarhijske mreže pojedinaca i organizacija koji sarađuju na regionalnom nivou”, naveli su organizatori.

(Autonomija)