Skip to main content

SEEMO: Srpske vlasti da odgovore kako je moguće da je osumnjičeni koji je pretio Ani Lalić Hegediš pobegao iz pritvora

Izdvajamo 11. јул 2024.
2 min čitanja

"To ne samo da ugrožava bezbednost novinara, već ističe i širi problem nedostatka zaštite za novinare u Srbiji"

Ana Lalić Hegediš, novinarka i predsednica Nezavisnog društva novinara Vojvodine, otkrila je da nije odmah obaveštena o bekstvu osumnjičenog koji je bio pod kućnim pritvorom zbog pretnji njoj i njenoj porodici. Lalić Hegediš saznala je za njegovo bekstvo tek kada je dnevni list Danas izvestio o tome. Osumnjičeni, koji je direktno pretnjama ugrožavao Lalić Hegediš i njenog supruga, bio je u bekstvu više od mesec dana pre nego što je zakazano sudsko ročište razotkrilo ovaj slučaj.

Situacija je dodatno alarmantna jer je Ana Lalić Hegediš i njena porodica bila preseljena van Srbije zbog pretnji, a vratili su se samo nakon dobijanja uveravanja o njihovoj bezbednosti. Međutim, ispostavilo se da su se vratili dok je osumnjičeni već bio u begu, što ju je duboko uznemirilo.

Dinko Gruhonjić, drugi novinar i profesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, takođe je bio meta pretnji od strane ovog pojedinca i izrazio je slično frustraciju. Opisao je svoj osećaj kao da je otvoren lov na njega i kritikovao vlasti zbog nedovoljnog odgovora na pretnje novinarima. Gruhonjić je povezao postupanje vlade u ovim slučajevima sa širim problemima institucionalne korupcije i neefikasnosti.

Ova situacija naglašava kontinuirane rizike sa kojima se novinari suočavaju u Srbiji i potrebu za snažnijim zaštitama i brzim reakcijama državnih institucija kako bi se osigurala njihova bezbednost.

Organizacija za medije Jugoistočne Evrope (SEEMO) osuđuje alarmantnu situaciju u vezi sa novinarkom Anom Lalić Hegediš i Dinkom Gruhonjićem. Nije prihvatljivo što je osumnjičeni koji ih je pretnjama ugrožavao pobegao iz kućnog pritvora, a ni Ana Lalić Hegediš ni Gruhonjić niti njihov pravni zastupnik nisu blagovremeno obavešteni. Ovaj propust vlasti da komuniciraju ključne informacije ne samo da ugrožava bezbednost novinara, već ističe i širi problem nedostatka zaštite za novinare u Srbiji. SEEMO poziva srpske vlasti da preduzmu hitne mere kako bi osigurali bezbednost novinara, obezbedili policijsku zaštitu kako novinarima tako i njihovim porodicama, i rešili sistematske propuste koji dopuštaju da ovakve pretnje ostanu nekažnjene i nerešene.

Organizacija za medije Jugoistočne Evrope (SEEMO) je regionalna nevladina, neprofitna mreža urednika, medijskih izvršnih direktora i vodećih novinara u jugoistočnoj, južnoj, istočnoj i centralnoj Evropi. SEEMO ima preko 3000 individualnih članova, kao i dodatne medijske korporativne članove.

(SEEMO)