Skip to main content

SAD: Nećemo stajati po strani dok Dodik gura BiH u sukob

Jugoslavija 24. apr 2023.
2 min čitanja

"SAD će štititi BiH i osigurati da se održi njen suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter"

Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini poručila je Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, da je „u krivu ako misli da će SAD stajati po strani dok on gura BiH u sukob“.

„SAD će štititi BiH i osigurati da se održi njen suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter“, navela je Ambasada SAD-a na Twitteru u ponedjeljak, 24. aprila.

Dodik je tokom vikenda ponovo pozvao na uniju između Srbije i tog entiteta u BiH te negirao da je u Srebrenici 1995. godine počinjen genocid.

„Nas (Srbe) niko neće spriječiti da se ujedinimo jer je to naše pravo i naša istorija. Prošli vijek je bio vijek srpskog stradanja, a ovaj vijek srpskog ujedinjenja“, rekao je Dodik u nedjelju, 23. aprila.

On je, pored ostalog, kazao da „Srbi neće opstati na ovim prostorima ako Republika Srpska ne postane nezavisna u narednim godinama“.

Iz Ambasade SAD-a u BiH su naveli da je „činjenica da je Republika Srpska entitet u BiH“.

„Ona ne postoji izvan BiH, a prema Ustavu BiH, ni entitet niti bilo koja druga administrativna jedinica nižeg nivoa nema pravo na otcjepljenje ili ujedinjenje s drugom državom“, naglasili su iz američke ambasade.

Dodik je govorio 23. aprila na komemoraciji u selu Gradina na sjeveru Republike Srpske, održanoj za žrtve stradalih u hrvatskom logoru Jasenovac u Drugom svjetskom ratu.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je komemoraciji, ali nije tad komentirao Dodikove izjave o ujedinjenju sa Srbijom, iako je ranije u više navrata govorio u prilog bosanskom suverenitetu.

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović pozvao je 24. aprila pravosuđe da reagira, a Srbiju da se ogradi od takvih poruka.

„Dodik nastavlja po starom“, izjavio je drugi član Predsjedništva BiH Željko Komšić i dodao „nije rekao ništa novo“.

Vučić je naknadno, nakon Bećirovićevog poziva, poručio da „nije rekao ništa protiv BiH i njenog integriteta u poslednjih deset, jedanaest godina“.

„Koliko puta su govorili da se Srbija meša u njihove unutrašnje odnose, a sada od mene traže da se mešam i da zaustavim Dodika“, rekao je Vučić.

Vladajuće stranke u RS-u potpisale su 24. aprila plan u kojem su se pozvale na pravo na samoopredjeljenje.

Dodik, koji odbacuje ovlasti Ureda visokog predstavnika nadležnog za tumačenje i provedbu Daytonskog mirovnog sporazuma, nastavio je s kritikama međunarodne zajednice i optužio zapadne diplomate da pokušavaju da „eliminišu“ Srbe iz BiH.

Praveći paralelu između stradanja u Jasenovcu i masakra 8.000 muslimanskih muškaraca i dječaka u Srebrenici 1995. tokom rata u BiH 1992-1995, Dodik je izbjegao da ovo drugo nazove „genocidom“ i rekao da zapadne diplomate „ne mogu izjednačiti počinjeni zločin u Srebrenici sa Jasenovcem jer nije isto“.

Ranije je priznao, a potom je više puta negirao da je u Srebrenici počinjen genocid.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (ICTI) i najviši pravosudni organ Ujedinjenih nacija, Međunarodni sud pravde, presudili su da su zločini koja su počinili pripadnici snaga bosanskih Srba u Srebrenici bio genocid.

Više od 50 ljudi osuđeno je na ukupno 700 godina zatvora zbog svoje uloge u genocidu i ratnim zločinima u Srebrenici, uključujući bivšeg političkog lidera bosanskih Srba Radovana Karadžića i bivšeg vojnog komandanta Ratka Mladića koji su osuđeni na doživotni zatvor.

(RSE, foto: Klix.ba)