Večeras u 20 sati održan je protest ispred Vlade Crne Gore protiv najave premijera Dritana Abazovića da će se Vlada u četvrtak izjasniti o tekstu temeljnog ugovora sa Crkvom Srbije.
Na protestu su se okupljenima obratili Aleksandar Saša Zeković, Husein Gjokaj, Ammar Borančić, Svetlana Pajović, Alek Barović, Srđa Pavlović, Jelena Šušanj i Miloš Đuričković, a novo okupljanje zakazano je za četvrtak, u 20 sati, na istom mjestu.
Albance i Crnogorce krase najbolji odnosi
“Ovo je naše treće okupljanje u znak protesta zbog namjere Vlade Crne Gore da sa jednom vjerskoj zajednicom potpiše ugovor kojim se ozbiljno narušava naša prošlost, sadašnjost i budućnost. Naša poruka je jasna ovakav tekst tzv. temeljnog ugovora štetan je po sve građane i građanke Crne Gore. Iz Podgorice večeras šaljemo svih građanima poruku ljubavi i poštovanja, zato neka se zavijore sve naše zastave i zajednički pozdravimo i otjepavjmo hiumnu naše Domovine mile”, poručio je Zeković.
Ako neko na Balkanu zna što znači borba za slobodu onda to, kaže, znaju naši prijatelji, naša braća Albanci.
“Kao narod koji je preživio i pobijedio aparthejd pozivamo ih u pomoć. Za odbranu i pobjedu građanske, sekularne i demokratske Crne Gore potrebnio su svi, uključujući i našu albansku braću”, rekao je Zeković.
Najbolji crnoogorsko-albanski odnosi nijesu od juče već su, kako je rekao, oni “tradicionalni još od Petrovića Njegoša”.
“Albanci u Crnoj Gori su uvijek bili lojalni i vjerni svojoj državi Crnoj Gori što su naročito pokazali 2006. i 2017. kada je Crna Gora bila na vododjelnici. Kada je umro kralj Nikola, u egzilu, na kućama, u Malesiji, Albanci su istakli crnogorsko obilježje žalosti, crni barjak a stariji Albanci su kralja lelekali onako kako se to čini prema najmilijima i najrođenijima”, podsjeća Zeković.
Albanci su crnogorski istorijski i tradicionali saborci i, kako je kazao, vazda na strani Crne Gore, te “do pojave Dritana Abazovića, Crna Gora među Albancima nikada nije imala Rahmana Morinu”, zaključio je Zeković.
Atmosferu i poruke sa protesta možete pogledato OVDJE.
Albanci će uvijek sa ostalim građanima braniti Crnu Goru! O zajedničkoj budućnosti da se odlučuje u Crnoj Gori, ne u Beogradu
Husein Gjokaj izrazio je čast što je večeras među onima koji su slavili 21. maj 2006. godine.
“Tu sam sa vama kao građanin Crne Gore, kao Albanac koji sa vama dijeli brigu o budućnosti naše države. Brigu koja je opravdana jer pojedini naši političari izgleda da ne cijene dovoljno ni državu a ni našu spremnost da odbranimo tekovine 21. maja i Belvedera”, kazao je Gjokaj.
Svima koji žele da pogaze sve što je Crnogorcima sveto, dodaje, građani poručuju “NE”.
“NE svima onima koji tajno, a i javno pregovaraju u Beogradu o sudbini naše države”, poručio je Gjokaj.
Gjokaj je iskazao zahvalnost Građanskoj inicijativi “21. maj” na pozivu jer su mu, kako ističe, dali mogućnost da u ime “Pokreta za Tuzi”, bude noćas sa građanima, da “zajedno stanemo na braniku države i odbranimo budućnost svih naših građana, bez obzira kojoj naciji ili vjeri pripadaju”.
Umjesto mitomanije, hoćemo evropsku budućnost
Valjda zato toliko i cijenimo našu slobodu i naše ime, jer su mu temelji zaliveni znojem, suzama i krvlju naših predaka čiju luču mi danas čuvamo na ovoj vjetrometini, poručio je portparol Liberalne partije Crne Gore i odbornik u barskom parlamentu Ammar Borančić.
“Mislili smo da smo rušenjem Vlade Krivokapić-Abazović konačno vratili Crnu Goru u okvire građanke, sekularne i evropske države, međutim, ovih dana nam nova Vlada ponovo podmeće kukavičje jaje iz kojeg svi dobro znamo sta će da se izlegne”, rekao je Borančić i dodao da se Ugovorom sa Crkvom Srbije jasno želi stvoriti država u državi, te kazao da ne iznenađuje što to želi crkva koja to ne skriva, ali je neshvatljivo da je to namjera i države odnosno njene Vlade.
Upozorio je da sekularna država mora da garantuje ista prava svim vjerskim zajednicama, u skladu sa Ustavom, pa Crnogorska pravoslavna crkva, Islamska zajednica, Katolička crkva i Crkva Srbije trebaju i moraju da imaju jednak položaj, a ne povlašćen na bilo koji način.
“Ukoliko Vlada ne odustane od ovakve sulude namjere i ne čuje glas građana, budite uvjereni da je samo pitanje dana do kada će ona trajati i kažem vam da će veoma dobro, glasno i jasno čuti nas glas”, poručio je Borančić.
Hoćemo Crnu Goru u EU, a Abazović i ministri neka crkvi poklone svoju ličnu imovinu
Ovakav ugovor, rađen u tajnosti, mimo procedura, predstavlja smrtnu opasnost za crnogorsku državu i siguran put u njen trajni nestanak, poručila je građanska aktivistkinja Svetlana Pajović.
“I zato poručujemo Dritanu Abazoviću i njegovoj vladi da ono što su naši preci gradili i krvlju branili – ne damo”, kazala je Pajović i dodala da Crnogorci ne pristaju na okupaciju, ropstvo i krađu imovine i kulturno-istorijskog nasljeđa.
Ona je upozorila Vladu da “budu li insistirali na ovom naumu izdaće državne i nacionalne interese i neka dobro zapamte – jednom će odgovarati za to”.
“Dritane Abazoviću, nije Crna Gora tvoja lična prćija. Nije državni interes Crne Gore njena predaja, potčinjavanje i otimanje njene imovine kroz tzv. ‘temeljni ugovor’. Građani i građanke Crne Gore odlučno će stajati na braniku svojih nacionalnih i državnih interesa onako kako su pokazali i na Belvederu 1936. i u slavnom 13-julskom ustanku! Ne ponuđenom tzv. ‘Temeljnom ugovoru’, ne sunovratu Otvorenog Balkana! Dolje Vlada”, poručila je Pajović.
Crna Gora je naš i mi š njom rođeni vijenac
Danas Crnogorska crkva i narod crnogorski slave svetoga Ivana Crnojevića pravednog gospodara crnogorskog, gospodara za čijega vakta i bi formirana ta crkva, poručio je politikolog Alek Barović.
“Nema ođe među nama jednoga kojemu barem neko od predaka život ne ostavi u vjekovnoj borbi za pravo, čast, slobodu i nezavisnost Crne Gore”, kazao je Barović.
Podsjetio je da je “većina svoje živote ostavila po klanicama Carevoga laza, Martinića, Krusa, Duge krvave, Vučijeg Dola, Božićnog ustanka, Pljevalja, Sutjeske, Neretve i ostalih bojišta na kojima se izvojeva i krvlju plati to da mi danas imamo državu”.
“Danas, oni bez istorije oće te epske kosturnice da otmu od crnogorskog naroda. Da kad već oni ne mogu imati istoriju, oće da satru našu. Da crnogorska groblja i crkve posjeduje beogradska patrijaršija. Da od nas otmu ono što svoje po Kosovu nijesu umjeli sačuvati”, istakao je Barović.
Kazao je da su prošli mjeseci dokaz da im preturanje kostiju nije strano.
“Zbog toga ne smijemo dozvoliti potpisivanje ovog akta kapitulacije. Nije nacionalizam borba za osnovna ljudska prava kao što su život, sloboda, pravo na postojanje i na vjeru”, poručio je.
Kazao je da se Crna Gora mora odbraniti.
“A kako nam sveti Petar u amanet ostavi: ‘Crna Gora je naš i mi š njom rođeni vijenac’ “, zaključio je Barović.
Potrebno personalizovati odnos Abazovićevog okruženja prema tzv. Temeljnom ugovoru
Pitanje potpisivanja takozvanog Temeljnog Ugovora je prije svega pitanje ličnog integriteta i moralnih uzusa svakog potencijalnog potpisnika. Zato zahtijevam da se svaki ministar lično i decidno izjasni po pitanju prihvatljivosti ovakvog teksta Ugovora, kazao je istoričar i profesor na Univerzitetu Alberte, Kanada Srđa Pavlović.
“Ako pitanje prihvatanja ili neprihvatanja ovog akta nije tačka u kojoj se mjeri lični osjećaj dostojanstva, integriteta i etičnosti, ne znam koja bi to tačka onda bila”, istakao je Pavlović.
Krajnje je vrijeme, smatra, da se članovi Vlade odrede ne kao političari, partijski članovi i ministri, nego kao ljudi čija odluka će imati veliki značaj na sve građane, uključujući i njihove potomke koji će živjeti u Crnoj Gori.
Kako u EU bez tradicije i dostojanstva, ništa ne može ugasiti žar slobodarske Crne Gore
“Kao što je nedavno sramnim desantom na Cetinjski manastir hirotonisan Joanikije, tako će u četvrtak ili petak u ovoj zgradi sluganjski i izdajnički biti usvojen ugovor s Crkvom Srbije, ugovor kojim se pečatira fašistička strategija dubinskog iskorjenjivanja Crnogorki i Crnogoraca iz rođene im Crne Gore”, poručila je profesorica na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost Jelena Šušanj.
Ona je kazala da tim ugovorom otimaju i prošlost i budućnost, otimaju i baštinu predaka i obrazovanje potomaka.
“Ugovor, kojim se nedvosmisleno naše kulturno blago ustupa ovoj antihrišćanskoj, anticivilizacijskoj i tuđinskoj instituciji, aktuelna vlada drsko podmeće kao put u Evropu. Kako ćemo na to putovanje goli i bosi, bez tradicije, bez istorije i bez dostojanstva! I što nam se nudi kao budućnost”, pitala je Šušanj.
Kazala je da građanska Crna Gora to ne smije dozvoliti.
“Potpisivanjem Temeljnog ugovora Vlada će ruskoj mekoj moći omogućiti pristup čitavome našem obrazovnom sistemu. To će biti propast crnogorskoga građanskog društva. To će biti smrt Evrope u Crnoj Gori i oživljavanje čudovišta koje je proizvelo genocid”, smatra Šušanj.
Šušanj ocjenjuje da Abazović štiti interese “onih što nam đecu uče ne da pogledom deru nebo no da čelom habaju crkvene podove”.
“Ne jača se IQ, Dritane, vjerskom indoktrinacijom, no valjanom edukacijom! Dalje crkvu od crnogorskih škola”, poručila je profesorica sa FCJK.
Abazoviću biraj: put ka EU ili izdaja Crne Gore
Postoje indicije da je za ovaj petak planiran završni akt izdaje to jeste da će na sjednici Vlade biti izglasan akt kapitulacije tkz. temeljni ugovor, kazao je član organizacionog komiteta protesta Miloš Đuričković.
“S toga vas pozivam da se u četvrtak, u 20 sati, opet okupimo na istom mjestu, u jos većem broju kako bi poslali poruku da nećemo dozvoliti kapitulaciju države i klerikalizaciju crnogorskog društva”, kazao je Đuričković.
Poručio je premijeru Vlade da ima dva puta put ka Evropskoj Uniji ili put ka izdaji Crne Gore.