"Linglong je tokom prošle godine proizveo i prodao gume u vrednosti od oko 29 miliona evra"
Kineska fabrika guma Linglong, koja je izgrađena u Zrenjaninu, zvanično se otvara danas, iako bar jedan od tri njena pogona radi već više od godinu dana – proizvodi i izvozi gume, piše danas Radio Slobodna Evropa (RSE) na svom portalu.
“Tokom 2023. gotovo u tišini, bez svečanosti i poseta zvaničnika, kineska fabrika Linglong je pokrenula proizvodnju guma za teretna vozila i autobuse. Linglong je, kako se navodi u finansijskom izveštaju kompanije, tokom prošle godine proizveo i prodao gume u vrednosti od oko 29 miliona evra”, navodi RSE.
Prema podacima međunarodne trgovinske baze Sinoimex, koje su analizirali novinari RSE, Linglong je tokom prošle godine izvozio svoje proizvode u Tursku, dok su od marta ove godine gume proizvedene u zrenjaninskoj fabrici izvožene i dalje u Tursku, kao i u SAD i Kazahstan.
Između ostalog nije poznato šta podrazumeva najavljeno pokretanje proizvodnje, imajući u vidu da prema istraživanju novinara RSE, od tri planirana proizvodna pogona fabrike u Zrenjaninu, jedan pogon nije izgrađen, drugi nema upotrebnu dozvolu, a u trećem je proizvodnja guma počela još pre godinu i po dana.
Prema podacima iz Studije o proceni uticaja na životnu sredinu izgradnje proizvodnih pogona, ukupna planirana proizvodnja zrenjaninske fabrike guma Linglong je 13,62 miliona guma godišnje, odnosno oko 40 hiljada pneumatika dnevno, navodi RSE.
Dodaju da je proizvodnja guma u Linglongu počela pre nego što je pogonu za proizvodnju guma za teretna vozila i autobuse izdata upotrebna dozvola, a probni rad – tokom kojeg je Linglong proizvodio i izvozio gume – odobren je zrenjaninskoj fabrici guma 19. maja 2023.
Tokom probnog rada, Linglong je bio u obavezi da Agenciji za zaštitu životne sredine dostavi izveštaje o merenju emisije zagađujućih materija u vazduhu iz pogona u kojem je pokrenuta proizvodnja. Agencija nije odgovorila na zahtev novinara RSE da im dostavi te izveštaje, a informacije nisu dobili ni od grada Zrenjanina.
Pet godina dugu izgradnju ove fabrike pratile su optužbe u vezi sa lošim uslovima rada zaposlenih na izgradnji fabrike, sumnje na prinudni rad, prigovori na kršenje zakona u oblasti gradnje i zaštite životne sredine.
Zvanične reakcije kompanije na te optužbe bile su retke, a obezbeđenje kineskog investitora je u više navrata onemogućavalo novinarima i nevladinim organizacijama komunikaciju sa zaposlenima i prilaz fabričkom kompleksu.
O tome šta se dešava u fabrici koja je opasana zidinama visokim tri metra, a izgrađena na poklonjenom državnom zemljištu od gotovo sto hektara, uz 75 miliona evra odobrenih državnih subvencija, ne zna se mnogo ni neposredno pre ceremonije svečanog otvaranja, navodi RSE.
Kineska fabrika će milione guma proizvoditi u gradu u kojem je već 20 godina na snazi zabrana upotrebe vode za piće zbog prekomernog prisustva arsena i teških metala a kvalitet vazduha je, i pre početka rada gumare, svrstan u treću, najlošiju kategoriju – prekomerno zagađenog, piše RSE.
Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) trenutno, pred Upravnim sudom ima 18 postupaka protiv Linglonga.
Krivične prijave koje su ranije podneli zbog gradnje osam objekata bez građevinske dozvole i saglasnosti na procenu uticaja na životnu sredinu, Tužilaštvo je odbacilo uz obrazloženje da je Linglong pokazao nameru da podnese potrebne zahteve.
RSE je podsetio da fabriku Linglong u Zrenjaninu prati i niz slučajeva koji se odnose na zloupotrebe radnika i kršenje radničkih prava.
Početkom ove godine, nevladina organizacija Astra podnela je krivičnu prijavu u ime 11 radnika iz Indije zbog sumnji na trgovinu ljudima i radnu eksploataciju.
Nekoliko godina ranije sumnjalo se i na eksploataciju više stotina radnika iz Vijetnama, koji su u to vreme bili angažovani na izgradnji fabrike u Zrenjaninu.
Evropski parlament je rezolucijom iz 2021. godine zatražio od Srbije da istraži ovaj slučaj „modernog ropstva“, međutim on je okončan bez pokretanja postupka, povratkom radnika u Vijetnam.
Linglong je odbacio odgovornost, tvrdeći da je radnike angažovao jedan od njihovih podizvođača.
Zbivanja oko Linglonga kontinuirano je pratio VOICE, istraživački portal NDNV-a, o čemu više pročitajte ovde.
(Autonomija/Beta/RSE)