Skip to main content

Profesori izneli zahteve da se raspišu izbori i odustane od novog zakona o visokom obrazovanju

Građani 23. maj 2025.
< 1 min čitanja

"Oni su zatražili i ukidanje uredbe o obračunu plate nastavnika i odustajanje od, kako su naveli, 'komercijalizacije i vaučerizacije' obrazovanja"

Profesori, nastavnici i saradnici zatražili su ispred vlade Srbije raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora i raspuštanje radne grupe za izradu novog zakona o obrazovanju.

Oni su zatražili i ukidanje uredbe o obračunu plate nastavnika i odustajanje od, kako su naveli, „komercijalizacije i vaučerizacije“ obrazovanja.

Okupljeni traže i prekid pritisaka i zastraživanja zaposlenih i studenata uz poruku da su izbori najbolji način za miran demokratski izlaz iz krize.

„Obrazovanje nije tržišna roba, znanje nije privilegija, već preduslov socijalne pravde i demokratskog društva zasnovanog na jednakosoti, slobodi mišljenja i odgovornosti“, rekla je profesorka Katarina Popović sa Filozofskog fakulteta.
Profesorka Marija Babović dodala je da je visoko obrazovanje temelj društva i da oni koji ga razaraju samo žele da ostanu na vlasti.

Kako je istakla, najavljeni novi zakon ima za cilj da visoko obrazuvanje služi očuvanju lične vlasti „onog jednog čoveka“ i „karikaturalno veličanje njegovog lika i dela“.

Babović je iznela bojazan da će se uništavanjem univerziteta – otvoriti put partijskim činovnicima da otvaraju privatne fakultete i da se kod njih sliva novac iz budžeta.

Ona je dodala da su univerzitet i profesori i studenti i dekani, da nema pregovora sa vladom bez svih njih zajedno i da neće odustati dok im zahtevi ne budu ispunjeni.

Profesorka je pozvala i građane da se opredele da li su za obrazovanje, da razmisle ko će da ih leči i ko će da gradi i da ih podrže.

Protest pod nazivom „Odbranimo univerzitet“ održava se ispred zgrade Vlade Srbije. U njemu učestvuju profesori, nastavnici i saradnici, kao i studenti u blokadi kojima su se pridružili i građani Beograda.

(tekst i foto: Beta)