Skip to main content

Pretnja tužbom medijima zbog snimka žandarma koji udara policajca u civilu

Info 15. apr 2025.
2 min čitanja

"Mediji koji su se našli na meti ovih opomena su profesionalni mediji koji izveštavaju u skladu sa Kodeksom novinara Srbije i u interesu javnosti"

Velikom broju nezavisnih medija upućena je opomena pred tužbu zbog objavljivanja snimka na kojem se vidi da pripadnik Žandarmerije udara policajca u civilu tokom blokade RTS-a 11. marta.

Koalicija za slobodu medija i Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) izražavaju zabrinutost povodom serije opomena pred tužbu koje je advokatski tim uputio brojnim redakcijama zbog navodne povrede autorskih i moralnih prava u vezi sa video-snimkom koji je deo izveštavanja o događajima ispred zgrade RTS-a, 11. marta 2025. godine. 

Oni pozivaju autora snimka na dijalog i razgovor sa predstavnicima medija, bez ulaska u sudski spor.

Snimak, koji su preneli brojni mediji, prikazuje incident ispred zgrade RTS-a u kojem je pripadnik žandarmerije udario policajca u civilu, dok su studenti okupljeni na protestu bili optuženi za napad na policajca.

Mediji koji su se našli na meti ovih opomena su profesionalni mediji koji izveštavaju u skladu sa Kodeksom novinara Srbije i u interesu javnosti, navodi se u saopštenju.

Kako se dodaje, objavljeni snimak, koji je u trenutku objave već bio dostupan na društvenim mrežama, predstavljen je isključivo u informativne svrhe – kako bi građani Srbije bili tačno, blagovremeno i objektivno informisani o događajima koji su izazvali veliku pažnju javnosti i dovele do optužbi na račun studenata za navodni napad na policajca i sprečili širenje dezinformacija.

„U kontekstu izveštavanja o ovako važnom i osetljivom događaju, jasno je da preteže javni interes za objavljivanje sadržaja koji doprinosi razjašnjenju okolnosti. Takođe, ističemo da je neophodno da postoji ravnoteža između legitimnih prava nosilaca autorskog prava i prava građana na istinito i pravovremeno informisanje o pitanjima od javnog interesa. Prema Zakonu o autorskom i srodnim pravima, zakon poznaje izuzetke koji omogućavaju korišćenje autorskog dela bez dozvole autora u svrhu izveštavanja o tekućim događajima. Upravo na tom osnovu profesionalni mediji su doneli odluku da objave snimak“, navode Koalicija za slobodu medija i ANEM.

Mediji izražavaju spremnost da retroaktivno navedu ime autora ukoliko je ono bilo nepoznato u trenutku objave i naglase da je reč o autorskom snimku, čime bi se obezbedilo puno poštovanje moralnih prava autora.

„Pozivamo gospodina Stankovića na dijalog i otvoren razgovor sa predstavnicima medija, sa željom da se situacija reši mirno, bez ulaska u sudski spor. Koalicija za slobodu medija i ANEM veruju da je saradnja i razumevanje između autora sadržaja i medija u interesu celokupnog društva, a naročito u cilju očuvanja profesionalnog, odgovornog i slobodnog informisanja“, zaključuje se u saopštenju. 

(Radio 021, foto: Autonomija)