„Takvo okruženje je za djecu štetno te doprinosi stvaranju nezdravih pojedinaca, a time i nestabilnog društva“; „Hrvatska televizija preko homoseksualnog sadržaja želi skuhati našu djecu i cijelo društvo, te nametanjem homo-propagande normalizirati ono što je neprirodno i nastrano“, poruke su koje je konzervativna udruga Vigilare slala u eter tijekom svoje kratke ampanje „Stop homo-propagandi državne televizije. Zaustavimo fake-duge, zaštitimo djecu i obitelj!“. Tu je kampanju Vigilare pokrenuo ovoga proljeća kada je Hrvatska radiotelevizija najavila emitiranje filma „Janina dugina obitelj“.
Njemački dokumentarac koji prati dvanaestogodišnju Janu, djevojčicu čiji su roditelji razvedeni, a ona tjedan dana živi kod oca koji ima djevojku i tjedan dana kod mame koja također ima djevojku, uznemirio je Vigilare pa je krenula „paljba“ po „duginim obiteljima“ te je pokrenuta peticija usmjerena prema HRT-u i predsjedniku Zoranu Milanoviću. HRT-u zbog filma, a Milanoviću jer je krajem travnja primio predstavnike hrvatske udruge Dugine obitelji koja se zalaže za obiteljska i roditeljska prava LGBTIQ osoba te daje potporu i podršku LGBTIQ osobama i njihovoj djeci. Peticiju je, prema tvrdnjama Vigilarea, potpisalo gotovo 14.000 osoba, a udruga je upućivala svoje simpatizere, ostavljajući im brojeve telefona, da nazivaju HRT-ovu službu za korisnike i Ured predsjednika RH te ih zasipaju svojim pritužbama.
Homofobna kampanja Vigilarea potaknula je spomenutu udrugu, Dugine obitelji, da pokrene sudsku tužbu protiv Vigilarea zbog diskriminacije, poticanja na diskriminaciju i uznemiravanje LGBTIQ osoba i njihovih obitelji. Glavna rasprava održana je krajem studenog na zagrebačkom Županijskom sudu, a udruga Vigilare je danas proglašena krivom.
Presudom se nalaže Vigilareu da u roku osam dana ukloni sav diskriminirajući sadržaj koji je iznijela na web stranici svoje kampanje fake-duga.vigilare.org te joj se zabranjuje daljnje objavljivanje i korištenje sadržaja koji „na bilo koji način diskriminira, potiče na diskriminaciju i uznemirava LGBTIQ osobe, njihove obitelji i djecu“. Sud također nalaže osuđenoj udruzi da u dnevnim novinama Večernji list i Jutarnji list o svom trošku mora objaviti presudu, a Duginim obiteljima nadoknaditi troškove sudskog postupka.
Iako je Vigilare tužbu Duginih obitelji u medijima nazivao „površnom“, sud je utvrdio da je tužba u cijelosti osnovana. U tim istupima koje su mediji prenosili na način da su objavljivali cijela njihova priopćenja bez ikakvog konteksta, predstavnici te udruge, ukratko, pozivali su se na „obranu demokracije“ i njihovo pravo da „kritiziraju“ rad agresivne manjine, jer je Hrvatska većinski katolička država. Na sudu se branili tvrdnjom da ništa od izrečenog ne predstavlja diskriminaciju ni uznemiravanje, ili da bi u najgorem slučaju trebali biti „tretirani kao iznimka od diskriminacije“. Uz to su predstavnici ove udruge zaključili kako Dugine obitelji pokazuju „začuđujuće pretjeranu osjetljivost na kritiku vlastitih stajališta“ te da ne razumiju principe demokracije i slobode mišljenje, kao i da na taj način pokazuju afinitete prema represiji „drugačijih mišljenja svojstvenoj nedemokratskim režimima“.
„Time što je, ne samo određenu skupinu osoba već i članove njihove obitelji, uvjetovano isključio njihovom spolnom orijentacijom, nazvao fake ili lažnim, tuženik je izravno povrijedio Ustavom svakome zajamčeno pravo na štovanje i pravnu zaštitu njegovog osobnog i obiteljskog života. Tuženik je objavom na internetu ne samo učinio vidljivim nego i omogućio širenje preko društvenih mreža sadržaja kojim se homoseksualno okruženje proglašava štetnim za djecu te da doprinosi stvaranju nezdravih pojedinaca a time i nestabilnog društva kao i da se preko homoseksualnog sadržaja želi skuhati našu djecu i cijelo društvo i nametanjem homo-propagande normalizirati ono što je neprirodno i nastrano, čime je ostvarena izravna povreda Ustavom zajamčenog ugleda i časti osoba, uvjetovana isključivo njihovom spolnom orijentacijom“, stoji u obrazloženju sudske presude, gdje se navodi i da je tuženik iskazao prezir prema LGBTIQ osobama te da tvrdnje Vigilarea „ne predstavljaju objektivan i civiliziran izraz opažanja“.
Povijesna presuda u hrvatskim okvirima, na koju Vigilare ima pravo žalbe Vrhovnom sudu, važna je i iz razloga jer jasno objašnjava što je to sloboda govora i što to ona nije.
„Sloboda mišljenja i izražavanja misli nije apsolutna i u ovom je slučaju zakonom ograničena ustavnim jamstvima prava na jednakost, na štovanje i zaštitu osobnog i obiteljskog života, ugleda i časti“, navodi sutkinja Sandra Artuković Kunšt u presudi.
Za one koji teško razumiju na istom mjestu je pojasnila kako nije sporno pravo Vigilarea da zagovara svoja tradicionalna svjetonazorska stajališta, ali to mora činiti uz Ustavom zajamčeno poštovanje i pravnu zaštitu osobnog i obiteljskog života te ugleda i časti svake osobe. Stoga, nastavlja sutkinja, nije ispravno proglašavati neprirodnim, nemoralnim i nastranim obiteljski život istospolnih osoba, kako je to Vigilare činio. Kada Vigilare govori da se radi o represiji nad drugačijim mišljenjem i nedemokratskim režimima nespojivima s ustavno-pravnim poretkom, sutkinja će pojasniti i kako bi oni čije interese udruga Vigilare zastupa zasigurno doživjela uvredljivim i diskriminatornim izjave da su oni fake ili lažni ili da su nezdravi, neprirodni i nastrani.
U presudi je naglašeno i kako Vigilare korištenjem pojma fake negira postojanje obiteljskog života osoba različitih samo zbog svoje spolne orijentacije ili rodnog identiteta, ali i osoba koje su s njima povezane rodbinskim ili drugim vezama. To je, kaže, sutkinja svakako diskriminacija i vrijeđa tuđe dostojanstvo što je, objašnjava, suprotno najvišim ustavnim vrednotama ustavnog poretka Republike Hrvatske i Europske unije. Također je odbila prihvatiti argumente tuženika kako je njegovo shvaćanje zapravo u skladu s judeo-kršćanskim korijenima Europe te kršćanske baštine i identiteta hrvatskog naroda.
Čelnik udruge Vigilare Vice John Batarelo još uvijek se nije oglasio povodom ove presude, dok je predsjednik Duginih obitelji, Daniel Martinović rekao kako je ovo veliki trenutak za sve LGBTIQ osobe u Hrvatskoj i za sve njihove obitelji.
„Jako nam je drago da nismo morali čekati godinama na presudu, kao što znamo da se događa u sličnim postupcima. Ova presuda daje svima nama vjeru i nadu u naše sudstvo, da će ono biti na pravoj strani povijesti, da će štititi naša Ustavom zajamčena prava i da će poštivati pozitivne prakse prepoznate u mnogim drugim progresivnijim zemljama“, izjavio je Martinović, naglašavajući kako je izuzetno važno što je prepoznata diskriminacija i što sud Vigilareu zabranjuje daljnje objavljivanje sličnih sadržaja.
„U zadnjih osam godina LGBTIQ osobe u Hrvatskoj konstantno su izložene objavama kojima nas se demonizira, iznose se podaci iz znanstveno diskreditiranih istraživanja i šire se predrasude koje nemaju uporišta u realnosti. Takav sadržaj dovodi do toga da se na karnevalima spaljuju rainbow zastave ili kipovi istospolnih parova s djecom, a nije trebalo dugo da huligani pokušaju spaliti i stvarne gej osobe, što je užasno i za svaku osudu. Nadamo se da će ova presuda obeshrabriti u širenju diskriminacije i ostale udruge poput Vigilare“, zaključuje Martinović.
(Lupiga.Com, Pixabay)