Skip to main content

Popović: Mnoge stvari nejasne oko Sputnika V i fabrike kineskih vakcina u Srbiji

Info 06. јун 2021.
3 min čitanja

Konsultant za vakcine i imunizaciju doktor Dragoslav Popović pozvao je danas odgovorne u državi da javnosti jasno saopšte planove o najavljenoj proizvodnji ruske vakcine Sputnik V u Srbiji, kao i o najavljenoj izgradnji fabrike kineskih vakcina, kako bi građanima bilo jasno da li je reč o realnim najavama ili o političkoj propagandi.

“To je važno da bi se održalo poveranje u vakcine kao i poverenje u insituticije koje kontrolišu kvalitet i bezbednost vakcina koje su dostupne u zemlji”, rekao je Popović agenciji Beta.

On je dodao da prvo treba da se razjasni da li će se na Institutu Torlak proizvoditi ili zapravo samo puniti i pakovati vakcina Sputnik V i skrenuo pažnju da proizvodnja vakcina zahteva veliku logistiku, ulaganje i vreme.

Prema njegovim rečima, bez obzira ako se u Srbiji vakcina Sputnik V bude samo punila i pakovala, Srbija možda neće imati pravo da tu vakcinu izvozi bez saglasnosti Rusije.

„Četiri miliona doza je više nego što Srbija može iskoristiti u ovom momentu, ali i prilično značajna količina za region. Međutim, mi ne znamo da li ćemo to moći izvoziti u region, jer će se o tome pitati Rusija. Takođe, ne zna se ni cena celog projekta i sve je vrlo netransparanetno“, rekao je Popović.

Dodao je da se, u slučaju da će se Sputnik V proizvoditi u Srbiji, treba znati kako će teći ukupan proces transfera tehnologije, ko će to da finansira i da li će to da promeni Torlakov status koji je državna institucija, odnosno da li će Torlak biti privatizovan i koliko se to generalno uklapa u dugoročnu strategiju razvoja Torlaka.

“Vlada Srbije je naručila studiju izvodljivosti proizvodnje vakcina na Torlaku, koja treba da bude uskoro prezentovana Vladi, i koja će uključivati odgovore na pitanja koji kapaciteti i koja ulaganja su potrebna da bi se pokrenula proizvodnja vakcina. Biće vrlo interesantno da saznamo koliko će to da košta i koliko je izvodljivo. Minimalna procena za početnom investicijom je oko 30 miliona evra, i to samo za vakcine koje su se već proizvodile u Srbiji, a moguće je i da će biti mnogo više od toga. Deo javnosti ima veru u Torlakove vakcine, i mora da zna tačno na koje vakcine može da računa ubuduće”, naveo je Popović.

On je doveo u pitanje navode ministra Nenada Popovića da ruska vakcina može biti za 10 dana u upotrebi.

“Čak i ako se radi samo punjenje, 10 dana je nedovoljno, jer samo jedan test koji je obavezan kada se radi punjenje traje duže od dve nedelje. Bez obzira da li se radi o punjenju ili ne, Agencija za lekove Srbije, kao nezavisno i stručno telo, mora da iskontroliše finalni proizvod i da da svoje odobrenje da se taj proizvod pusti u promet. Ako se opet radi o srpskoj vakcini, ona će morati da ide kroz ceo proces kontrole kvaliteta kao svaki novi proizvod, a i sa drugim imenom”, objasnio je Popović. To je standardna praksa.

Prema njegovim rečima, navodi Nenada Popovića da je proizvodnja druge komponente za drugu dozu vakcine jako komplikovana, otvara pitanje da li će u Srbiji da se proizvodi samo prva komponenta ili obe.

“Nije problem u tome da li se proizvodi ili se samo puni. Turska je ogromna zemlja, oni ne proizvode ništa od vakcina iz redovnog programa, ali rade sekundarno punjenje i nemaju problema ni sa snabdevanjem, ni sa finansiranjem. To je potpuno legitimno”, rekao je Popović.

On je upitao da li vest iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) i Bahreina da su se odlučili da koriste fajzer za treću dozu umesto sinofarma koji su koristili da tada, dovodi u pitanje saradnju Kine i UAE na izgradnju fabrike za proizvodnju te vakcine u Srbiji.

“Na osnovu ovih poslednjih informacija, čisto sumnjam da će UAE ulaziti u ikakvu dalju investiciju u proizvodnji ove vakcine”, kazao je Popović.

(Autonomija/Beta)