Skip to main content

Pojačani izlivi šovinizma prema manjinama u Crnoj Gori

Jugoslavija 11. авг 2023.
4 min čitanja

"Incidenti nisu slučajni i spontani već uigrana mašinerija"

Uvrede, provokacije i nacionalistički izlivi kojima je Crna Gora izložena poslednjih dana imaju za cilj dugoročno urušavanje društva, ocjenjuje za Radio Slobodna Evropa građanski aktivista i pisac Dušan Pajović, komentarišući niz nacionalističkih incidenata poslednjih dana.

Portal IN4S je 7. avgusta objavio tekst pod nazivom „Šiptarska svinjarija“, kao reakciju na snimak u kom, navodno, pojedinci albanske nacionalnosti vrijeđaju „srpske majke“.

Isti portal je poslanika hrvatske nacionalne partije Adrijana Vuksanovića u više navrata nazvao „izdajnikom“.

Šovinističke parole protiv Albanaca čule su se 9. avgusta na fudbalskoj utakmici između podgoričke Budućnosti i Dečića, kluba iz Tuzi, opštine nadomak Podgorice, sa većinski albanskim stanovništvom.

Zbog uvredljivog skandiranja sa tribine Varvara, navijača Budućnosti, utakmica je na kratko prekinuta.

Ujedno, prethodnih dana na više objekata u Crnoj Gori oslikani su ratno-huškački grafiti „Kad se vojska na Kosovo vrati“.

Vrijeđanje Albanaca krenulo od portala

Predsjednik opštine Tuzi Nik Đeljošaj optužio je portal IN4S da je tekstom od 7. avgusta naslovljenim „Šiptarska svinjarija“ počeo kampanju targetiranja Albanaca.

Povod za tekst takvog naslova je, kako navodi taj portal, video snimak u kom mladi u jednom ulcinjskom hotelu „psuju srpske majke i skandiraju oslobodilačkoj vojsci Kosova“.

U Ulcinju dominantno žive i ljetuju Albanci.

Đeljošaj je osudio one koji „vrijeđaju srpsku majku, „jer vrijeđanje nečije majke nije albanski čin, već čin nevaspitanja“.

Šiptar je za Albance uvredljiv izraz. To je potvrdio i Viši sud u Podgorici presudom u slučaju koji se bavio njegovom upotrebom u medijima.

Krajem 2015. godine urednik Informera kažnjen je sa 3.000 eura zbog identičnog naslova. To je kvalifikovano kao krivično djelo povreda ugleda naroda, manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica.

Ko podržava IN4S?

Đeljošaj smatra i da „ovo zlo“ (portal IN4S) država Crna Gora indirektno podržava.

Kao argument za to naveo je to što državna preduzeća Elektroprivreda Crne Gore i CEDIS sponzorišu IN4S. Pozvao je direktore tih kompanija da prekinu donacije zbog, kako je naveo „bezbrojnih šovinističkih i ratnohuškačkih poruka koje ovaj portal promoviše“.

On je naveo da je dao ‘besu’ da će portal i njegov vlasnik odgovarati pred institucijama.

Portal IN4S, inače nije registrovan, što mu omogućavaju crnogorski zakoni i propisi a u impresumu je kao glavni i odgovorni urednik naveden Felix Savon, poznati kubanski bokser.

Novinar Gojko Raičević, prema ranijem pisanju samog portala IN4S, njegov je urednik. U tom svojstvu nastupa i na brojnim medijima.

Da je osnivač portala rektor Univerziteta Crne Gore Vladimir Božović tvrde iz Demokratske parije socijalista, koja je do prije tri godine vladala u Crnoj Gori.

Oni su 10. avgusta objavili i da se portal finansira putem off shore firme koju je u američkoj državi Delaware osnovao Božović, „novcem sumnjivog porijekla“.

Podsjetili su i da je portal IN4S „u izvještaju State Departmenta prepoznat kao dio ruskog propagandnog sistema u Crnoj Gori

Ovaj prosrpski portal otvoreno podržava ratnu politiku ruskog predsjednika Vladimira Putina prema Ukrajini, Srpsku pravoslavnu crkvu, negira genocid nad Bošnjacima u Srebrenici.

I poslanik Hrvatske građanske inicijative na udaru

Zbog čestitke koju je 5. avgusta uputio Hrvatskoj povodom nacionalnog praznika, predsjednika Hrvatske građanske inicijative (HGI) u Crnoj Gori Adrijana Vuksanovića portal je nazvao Tuđmanovim i Pavelićevim „političkim klepetalom“.

Praznici se poklapaju sa godišnjicom „Oluje“, kada su Srbi iz Hrvatske 1995. u vojno-policijskoj akciji protjerani iz te države, na čijem čelu je bio Franjo Tuđman.

Ante Pavelić je bio saradnik Hitlerove Njemačke u Drugom svjetskom ratu.

Osim niza uvreda, lidera HGI optužuju za mržnju prema Srbima, a tekst završavaju riječima „Sikter, bre!“.

Vuksanović je rekao da shodno iskustvu ne očekuje reakciju institucija.

„Na tom portalu je prije dvije godine osvanula prijetnja da me treba nabiti na kolac i protjerati sve Hrvate iz Crne Gore, uključujući i one koji su u braku sa Hrvatima. Država ništa nije uradila po tom pitanju„, kazao je Vuksanović.

Parole o povratku srpske vojske na Kosovo

Prije dva dana uz trobojku, u bojama srpske zastave kao osnovu, u centru Podgorice je osvanuo grafit „Kad se vojska na Kosovo vrati“. Ista poruka ispisana je u Nikšiću i Kolašinu.

Lokalne vlasti prekrečile su podgorički grafit, a na mrežama je ubrzo podijeljena fotografija grafita iscrtana na novoj, nepoznatoj lokaciji.

Ista poruka, bez trobojke kao podloge, ponovo je 11. avgusta ispisan na spomeniku Njegoša, u istoimenom parku.

Transparent s istom porukom prvo su razvili navijači fudbalskog kluba Crvena zvezda tokom utakmice s italijanskom Fiorentinom 26. jula u Beogradu. Kasnije su se pojavili u nekoliko gradova u Srbiji i Banja Luci u Republici Srpskoj, jednom od dva entiteta u Bosni i Hercegovini.

Poruka grafita je dio pjesme „Ječam žela“ koju su ispjevali mitropolit Srpske pravoslavne crkve Amfilohije i vladika Atanasije.

A poruke slične sadržine čule su se i na jednom podgoričkom vjenčanju.

Naime, odbornik vlasti u podgoričkom parlamentu Milivoje Brković, iz prosrpske partije Ujedinjena, iskoristio je vjenčanje na kom je bio u ime Opštine, da pošalje sličnu poruku.

On je na mrežama podijelio video sa svadbe u kojem mladencima sklapanje braka čestita porukom „dogodine krštenje, dogodine na Lovćenu, dogodine u Prizrenu“.

Poruka „Dogodine u Prizrenu“ izražava namjeru Srba, koji ne priznaju državu Kosovo, da taj kosovski grad vrate pod srpsku kontrolu.

Pajović: Nisu potrebni sukobi, dovoljne su tenzije

Komentarišući učestalost incidenata, Dušan Pajović kaže da je jasno da oni nisu slučajni i spontani već uigrana mašinerija, „organizovana preko komukacijskih kanala, poput Telegrama“.

„Navijačke grupe su samo paravan za huliganstvo i kriminal. To su nacionalističke grupe koje lako postaju paravojne formacije„, kaže građanski aktivista i pisac.

On ukazuje na povezanost navijačkih grupa, koje prevazilaze granice Crne Gore. Ističe da su ove navijačke grupe u Srbiji decenijama pod kontrolom predsjednika Aleksandra Vučića.

Cilj incidenata je da se razore sve pore društva, nacija i država.

„Kad do toga dođe onda nema potrebe za otvorenim sukobima. To je meka moć i ne mora da preraste u konkretno nasilje“, tvrdi on.

Pajović ukazuje i da će tenzije trajati još dugo, uz sitne incidente, objašnjavajući kako društvo polako postaje ravnodušno na nacionalističke i šovinističke ispade.

„Od polivanja žene s hidžabom alkoholom, preko vrijeđanja manjina i grafita – sve je postalo svakodnevna pojava. Djeluje da smo većinski postali tupi na to – poput skuvane žabe u loncu koja ovo sve vidi još kao jedan dan“, riječi su Pajovića.

Na ove incidente bilo je neobično malo reakcija.

Uglavnom su reagovali političari iz redova albanskog naroda dok se i pored apela Đeljošaja da osudi ove postupke nije oglasio premijer Dritan Abazović.

Đeljošaj je 10. avgusta pozvao Abazovića i predsjednika Jakova Milatovića da osude ova dešavanja.

Dan kasnije Milatović je osudio ove slučajeve.

(Radio Slobodna Evropa, foto: Twitter)