"Svaki organ vlasti ima obavezu da postupa na transparentan način"
“Organi vlasti duguju informacije građanima, a najbolji način za to je transparentnost. Čak i kada pitaju građani gde je informacija, umesto da šalju zahtev za pristup informacijama od javnog značaja, potrebno bi bilo da ih ovlašćeno lice uputi na link gde se ta informacija nalazi”, izjavio je Zlatko Petković iz kancelarije Poverenika za zaštitu informacija od javnog značaja i zaštitu ličnosti podataka za podkast Direktno.
Po rečima Zlatka Petkovića, Zakon o pristupu informacija od javnog značaja je pre još 18 godina propisao mere za unapređivanje javnosit rada organa vlasti, kroz koje svaki organ vlasti ima obavezu da postupa na transparentan način.
“U prevodu: što više informacija objavite manje ćete biti meta zahtevima za pristup informacijama od javnog značaja, a omogućićete nevladinim organizacijama, novinarima i građanima da dođu do relevantnih informacija”, obasnio je on.
Institut za evropske poslove je 2018. godine radio istraživanje o digitalnoj dostupnosti institucija. Po rečima Aleksandre Stanković iz Institiuta, od 2018. godine stanje je mnogo bolje kada je u pitanju digitalna transparentnost institucija. Ipak, postoji mesta za poboljšanjem.
“Po pitanju lokalnih samouprava, oskudni su delovi informacija koji se odnosi na čelnike institucija, da bismo znali ko su ljudi koji nas vode. Kada je, na primer, u pitaju predsednik opštine – to nije zakonska obaveza, ali je ipak znak transparentnosti”, izjavila je Stanković.
Ono što je problematično kada je u pitanju digitalna transparentnost, po rečima Stanković, postoji mali broj informacija o rezultatima konkursa.
“Uvek je moguće lako pristupiti tekstu tendera javne nabavke, ali su rezultati problematični, kao i izveštaji o radu zapravo entiteta koji su dobili novac iz budžeta da bi nešto sproveli. Da biste došli do povratne informacije na šta je novac otišao, a tek ukoliko želite da vidite izveštaj o sprovedenom projekti novcem svih nas”, navela je ona.
Prošle godine donet je novi Zakon, koji navodi da svi organi vlasti, kojih ima oko 15.000, imaju obavezu da informatore o radu više ne objavljuju na svojoj internet stranici, već u okviru jedinstvenog informacionog sistema informatora o radu koji se nalazi na sajtu Poverenika.
Po rečima Zlatka Petkovića, na taj način, svaki organ vlasti bi trebao da ima svoj nalog u okviru tog informacionog sistema, gde objavljuje informator o radu, a svaki građanin bi na jednostavan način mogao da pristupi potrebnim informacijama. Međutim, mali broj organa vlasti se odazvao na ovu obavezu.
“Obaveza je propisana u samom Zakonu i organi vlasti imaju rok za objavu informatora na tom sistemu, što je 16. novembar. Za sada imamo imamo tek oko 1.300 organa vlasti koji su registrovani, a tek oko 90 je objavilo informator o radu”, navodi Zlatko Petković za podkast Direktno.
Sanja Kosović (Direktno, foto: Pixabay)
Ova emisija je realizovana uz finansijsku pomoć Programa tranzicione saradnje Republike Češke.