Skip to main content

Počinju FALIŠ i Akademija za teologiju i politiku u Šibeniku

Izdvajamo 03. сеп 2024.
3 min čitanja

"FALIŠ je mesto na kojem se smatra da je antifašizam pitanje kućnog odgoja"

Dvanaesti po redu Festival alternative i levice (FALIŠ) počinje u Šibeniku u sredu, 4. septembra i trajaće do subote, 7 septembra, a uz taj festival biće održana i druga po redu Akademija za teologiju i politiku.

U okviru FALIŠ-a, između ostalog, biće predstavljena knjiga Emira Imamovića Pirkea “Zimmer frei: smjer do propasti”, biće održana tribina “Radikalna desnica na Internetu: trolanjem do mainstreama” na kojoj će učestvovati Kosta Bovan, Matej Mikašinović Komšo i Ana Lalić Hegediš, dok će radijski voditelj iz Novog Sada Daško Milinović moderirati razgovor a hrvatskim istoričarem Hrvojem Klasićem, na temu “Tako se kalio zločin: Četnici u službi NDH”.

Novosadski radijski dvojac “Daško i Mlađa” (Daško Milinović i Mladen Urdarević) iz Šibenika će tokom FALIŠ-a, od srede do petka, emitovati svoj popularni podkast uživo “Alarm”.

U okvru programa biće održane izložbe “Jama”, „U retrovizoru je sad“, predstavljanje knjiga “Ljudskost na kušnji” Ivane Dragičević, „Preobrazba prvog bijelog polja: Kafka u balkansko-nacionalističkom kontekstu“ Ivana Klarića, predavanje Rastka Močnika „Refeudalizacija svijeta i dokončanje demokratskog sna“, tribina „Ko se boji roda još?”

Organizatori FALIŠ-a su pozvali građane da pomognu organizaciju festivala ličnim donacijama.

“FALIŠ je mesto na kojem se smatra da je antifašizam pitanje kućnog odgoja. Zato želimo da zamolimo za donacije prijatelja, istomišljenika i svih koji veruju da alternativa predatorskom kapitalizmu postoji te da je bolji svet ipak moguć, ma koliko mu se protivio establišment podržan krupnim kapitalom”, naveli su organizatori.

Branko Sekulić: Ravno do dna – slom civilizacije i što sa njenim ostacima

Kada je nemirima na Trgu nebeskog mira, a potom i padom Berlinskog zida najavljeno ono što će se doskora, kroz raspad Sovjetskog Saveza, doživjeti kao potpuno urušavanje Istočnog bloka, mnoge su tzv. države zapadnog svijeta, prema Fukuyaminom receptu, proglasile pobjedu demokratskih i liberalnih vrijednosti nad svojim komunističkim i totalitarnim neprijateljem. Povijest se smatrala dokončanom, a nadolazeće vrijeme post-povijesti, trebalo je poslužiti kao konačna realizacija dotad zatomljenih sociopolitičkih potencijala ljudskog roda.

U tom duhu se i sam rat u Jugoslaviji, u mnogim međunarodnim političkim, društvenim, kulturnim i inim krugovima, držao završnim činom jednog dokončanog i premošćenog civilizacijskog perioda, obilježenog, između ostalog, etničkim i religijskim sukobljavanjima, nakon kojeg slijedi razdoblje produktivnog društvenog dijaloga, te ekumenskih nastojanja. Ili je barem tako trebalo biti. Međutim, onda je počelo – Afganistan, Libanon, Palestina, Izrael, sjeverna Irska, Armenija, Azerbajdžan, Čečenija, Kašmir, Šri Lanka, Ruanda, Tibet, istočni Timor, Sirija, Libija, Irak, Ukrajina… Rasplamsao se čitav niz konflikata, koji su iz temelja mijenjali poimanje post-povijesnog vremena, jasno sugerirajući kako jugoslavenski slučaj nije bio konac, već uvertira u taj neki „novi poredak vjekova“.

Danas kretanje tog poretka, vidimo kroz brojne sukobe koji se vode na sličnim osnovama, povezani sa brojnim kulturološkim, klasnim, identitetskim i drugim različitim aspektima, no ovog puta ne prijeteći opstankom samo pojedinim lokalnim sredinama, već svijetu kao takvom. Ono, naime, što se isprva činilo vedrim nebesima post-povijesti, ukazalo se njenim mračnim dnom, dok brzina kojom ova civilizacija na njega nastoji aterirati, dostiže svoju kritičnu razinu. Kako i na koji način pokušati kreirati alternativu ovom sunovratu, saznajte na ovogodišnjem FALIŠ-u.

U okviru međunarodne Akademije za teologiju i politiku Branko Sekulić i Zoran Grozdanov držaće predavanja na temu “Ka balkanskoj teologiji političkog oslobođenja”, Drago Župarić Iljić i Emina Bužinkić “Migracije i ideologija žilet-žice”, Boris Buden i Ksenija Vidmar Horvat “Postkomunistička tranzicija kao zločin”, Ivana Dragičević i Kosta Bovan “Društvo budućnosti i odnos prema činjenicama”.

Kako su naveli organizatori Akademije, preduslov za normalizaciju postjugoslovenske sociopolitičke slike je normalizacija one religijske, jer religijske institucije u regionu znatno utiču na stvaranje celokupne sociopolitičke atmosfere.

“Shodno tome, bilo kakvo propitivanje političkog mora nužno uključivati i religijski aspekt”, naveli su.  

Organizatori su upozorili da jugoslovensko ratno i poratno iskustvo nije nešto što se “naivno može redukovati samo na vreme koje je iza nas, već je to realna pretnja i vremenu koje dolazi”.

Ocenili su da opstanku evropskog sociopolitičkog koncepta “preti ista ona opasnost koja je i dokončala jugoslavenski sociopolitički koncept”.

Orgnizator Akademije je Institut za teologiju i politiku, a NDNV je jedan od partnera.

(Autonomija)