"EU doživljva kao bankomat"

Izvestilac Evropskog parlamenta (EP) za Srbiju Tonino Picula ocenio je danas da predsednik Srbije Aleksandar Vučić „gotovo ništa“ ne radi na formalnom napretku Srbije prema članstvu u EU.
Picula je u razgovoru za podkast hrvatskog Telegrama „prvi glas“, prenet i preko mreže Iks, rekao da Srbija zaostaje u „takozvanim fundamentalnim zahtevima kao što su funkcionirajuća demokratija, funkcionirajuća pravna država, vladavina prava, efikasna borba protiv korupcije i organizovanog kriinala, puna sloboda medija“.
Dodao je da Srbija ne radi ni na sinhronizaciji sa spoljnom i bezbednosnom politkom EU, kao ni na zahtevu posebnom za nju, a to je normalizacija odnosa sa Kosovom.
„Kad sve to stavite na jednu stranu znaka jednakosti naravno s druge strane ne može biti članstvo u EU“, rekao je Picula.
On je dodao da je za takvu situaciju Vučić samo jedan od „sukrivaca“ pošto, po njegovoj oceni, predsednik Srbije u ovom trenutku može „vrlo ugodno“ da se oseća bez obzira na „unutrašnji pritisak koji stvaraju masovni protesti predvođeni studentima, ili dvogodišnje delovanje institucionalne opozicije, ili pritisci jednog dela EU“, jer je, kako je dodao, našao „modus operandi sa stabilokratijom, institucijama EU“, koje formalno drže politiku proširenja visoko, ali kada je reč o kriterijumima, toliko ne pritiskaju Vučića.
„Njemu zapravo ova situacija jedne fasadne demokratije savršeno odgovara, ali videćemo koliko može u toj poziciji izdržati“, rekao je Picula.
Picula je ocenio da se Vučić može i dalje prijatno osećati uprkos protestima i pritiscima dela EU, pošto EU doživljva kao bankomat i napomenuo da EU predstavlja 60 odsto razmene Srbije i da je najveći finansijer Srbije, bez čijeg bi novca „ona kolabirala“.
Govoreći o drugim zemljama Zapadnog Balkana, koje su kandidati za članstvo u Uniju, rekao je da je Crna Gora formalno predvodnik, ali da je Albanija može vrlo brzo dostići i da je Tirana očigledno konsolidovala mnoge stvari koje su bitne da se prepozna kao zemlja „ne samo koja želi, nego koja i radi na svom članstvu“.
Rekao je da Crnu Goru treba da brine takozvano „uparivanje sa Vučićevom Srbijom“ koja, kako je dodao „sigrno nema prevelikog interesa da vidi Crnu Goru da napreduje prema članstvu u EU“, a koja zbog jake proruske i prosrpske komponente na političkoj sceni često uspeva da blokira i samu Crnu Gru na njenom putu ka Uniji.
(Beta/foto: Evropski parlament)