
Pančevačkom političkom čaršijom od formiranja nove gradske vlasti kruže priče da koaliciji nedostaje jedinstvo, kao i da prvi čovek grada planira da podnese ostavku. U takvoj političkoj atmosferi aktuelni budžet rebalansiran je nekoliko puta, a nedavno i sastavljen predlog za narednu godinu. Javna i komunalna preduzeće nisu najadekvatnije odreagovala kada je pao prvi sneg, dok su se uprkos najavljenim štednjama zapošljavali sigurni glasovi. Ipak, najjači utisak o (ne)funkcionisanju gradske uprave i vlasti ostavio je gradonačelnik Svetozar Gavrilović koji se u javnosti nije pojavljivao više od mesec dana, niti je prisustvovao sednicama skupštine, a ni – Gradskog veća!
Poslednjih dana su obnovljene kuloarske priče o tome da se spremaju rotacije na političkim funkcijama u vrhu vlasti. Prema jednom od najnovijih scenarija, gradonačelnik Gavrilović (SPS) podneće ostavku, a na njegovo mesto će doći sadašnji predsednik Skupštine grada Predrag Živković (SNS). Umesto njega, lokalni parlament treba da vodi socijalista Mirko Nikolić, dok Saša Pavlov iz URS-a, aktuelni zamenik gradonačelnika, po jednoj verziji ostaje na tom mestu, a po drugoj važi kao ozbiljan kandidat za Gavrilovićevog naslednika.

Saša Pavlov, zamenik gradonačelnika, demantovao je priče o tome da je prvi čovek gradske vlasti Svetozar Gavrilović podneo ostavku. On je opovrgao i govorkanja o tome da će Gavrilović, koji je po profesiji lekar, preći na neku dužnost u Ministarstvo zdravlja. Takve priče kruže Pančevom i političkom čaršijom od izbora nove lokalne vlasti. – Gradonačelniku su upućene različite ponude koje su se odnosile na njegovu profesiju, ali prema poslednjim informacijama koje imam nakon razgovora s njim i nakon sastanka koordinacije vladajućih stranaka, on će se vratiti na svoju dužnost – rekao je Pavlov.
Planovi za narednu godinu
Nacrt odluke o budžetu Pančeva predviđa 5,36 milijardi dinara u gradskoj kasi. Ovaj dokument je uobičajeno dugo usaglašavan, ali koliko je poznato, nije bio predmet ozbiljnijih neslaganja među strankama članicama vladajuće koalicije. Zamenik gradonačelnika Saša Pavlov i nadležni većnik Željko Lazić ocenili su da plan gradskog budžeta za narednu godinu nije ni spisak lepih želja niti je restriktivan, već je realan.
Lazić je naveo da su rashodi planirani prema realnoj projekciji prihoda, a Pavlov je objasnio kako to podrazumeva da u plan nije unet ni dinar prihoda iz republičkih i pokrajinskih fondova. On je dodao da će ta sredstva biti potraživana namenski tokom godine, i to pre svega radi stvaranja povoljnije poslovne klime u Pančevu. Zamenik gradonačelnika je naglasio kako će naredni budžet biti štedljiviji od ovogodišnjeg jer će nabavka potrošnog materijala za Gradsku upravu biti jeftinija za više od 100 miliona dinara.
Najveći planirani prihod u 2013. jeste porez na zarade, u iznosu od oko 2,13 milijardi dinara. Krajem ove godine ta stavka je bila smanjena za oko 160 miliona, jer je Petrohemija morala zbog remonta da pošalje radnike na prinudne odmore, ali kreatori novog budžeta, na osnovu najave da će ta firma naredne godine raditi punim kapacitetom, očekuju da će imati više sreće s naplatom ovog prihoda.
Gradska vlast je prilikom usaglašavanja najvažnijeg dokumenta bila ohrabrena i puštanjem u rad novog dela NIS-ove rafinerije nafte, koja će povećati obim proizvodnje te fabrike. O tome govori planirani iznos ekološke takse od blizu 500 miliona dinara, ali i poreza na imovinu od oko 300 miliona. Tim novcem biće finansirane raznovrsne potrebe Pančevaca. Od društvenih delatnosti najviše je predviđeno za potrebe Fonda za zaštitu životne sredine, 506 miliona, dok će na društvenu brigu o deci biti potrošena 482 miliona dinara. Kultura može računati na 228 miliona, a socijalna zaštita na 168 miliona dinara. Mesne zajednice će dobiti 142 miliona, što je nešto više nego ove godine.
Među gradskim preduzećima, najviše će dobiti Direkcija za izgradnju i uređenje Pančeva, 980 miliona dinara, jer se ona bavi najvećim investicionim radovima u gradu. Kod „komunalaca” će najviše para otići Higijeni, koja može računati na 125 miliona dinara, ali i dodatnih 85 miliona iz sredstava namenjenih za zaštitu životne sredine. Ne zaostaju mnogo ni ATP sa 200 miliona, ni Zelenilo, za koje će iz budžeta biti izdvojen 131 milion dinara. Sva ostala preduzeća dobiće manje od 100 miliona: Vodovod 31, Grejanje 58 i Mladost 69 miliona dinara.
Većnik Lazić je naveo da su sve dotacije komunalnim preduzećima uvećane za 5,5 odsto, koliko iznosi planirana inflacija, osim u slučaju Zelenila, koje će dobiti više na ime održavanja zelenih površina. Od investicija u 2013. treba da budu sprovedene rekonstrukcije ulica Lava Tolstoja, Milke Marković i Marka Kulića. Planirani su izgradnja fekalne kanalizacije u Kačarevu, Omoljici i na Kudeljarskom nasipu, i gasovodne mreže u Ulici svetog Save, kao i postavljanje uličnog osvetljenja u naselju Stari Tamiš.

Od Higijene se očekuje da završi radove na novoj deponiji, a biće novca i za nabavku auto-smećara. JKP Grejanje će izgraditi toplovodnu mrežu na Kotežu 2 i vrelovod od Ignjata Barajevca do Masarikove. Planirano je da Zelenilo naredne godine nastavi sa uređenjem Barutane i da započne pokrivanje Zelene pijace. Za kapitalne projekte iz akcionog plana razvoja sela namenjeno je 56 miliona dinara. I u 2013. biće novca za investicione radove u osnovnim i srednjim školama, kao i za sanaciju ambulanti u Vojlovici, Banatskom Brestovcu i naselju Novi svet, a planirano je i da počnu radovi na izgradnji zdravstvene stanice u Dolovu. Iz gradske kase biće finansirani proširenje rezervoara vode i izgradnja vodovoda ka Kačarevu.
Pavlov je najavio da će 2013. biti nešto više novca za programe smanjenja nezaposlenosti. Za tu namenu iz budžeta će biti data 22 miliona dinara, dok će još šest miliona obezbediti NIS. On je rekao da će ti iznosi biti uvećani za sumu koju će izdvojiti Nacionalna služba za zapošljavanje. Pavlov je naglasio da to neće biti sve jer gradska vlast namerava da kroz realizaciju nekih investicija jedan broj Pančevaca nađe posao. On je naveo kako postoji nekoliko zainteresovanih ulagača spremnih da sami plate infrastrukturno opremanje zemljišta kako bi mogli da započnu posao.
Rebalansiranje starih problema
Gradski većnici usvojili su prethodno i predlog poslednjeg rebalansa ovogodišnjeg budžeta Pančeva, koji oslikava politiku koju je koalicija okupljena oko SNS, SPS i URS-a sprovodila od izbora do sada. Na osnovu izvesnih ušteda, obezbeđen je novac za neke neplanirane potrebe. Željko Lazić, većnik za finansije, rekao je da će rebalans podrazumevati smanjenje za 13,7 miliona dinara namenjenih za neke planirane troškove. Najveći među njima je projekat „Prva šansa”, koji se realizuje u saradnji s NIS-om, a košta šest miliona dinara. Za dva miliona su smanjeni iznosi za odborničke dodatke, naknade za volontere i prateći troškovi zaduživanja. Održavanje zgrade Gradske uprave koštaće 1,7 miliona dinara manje, a ušteda na otplati kamata je četiri miliona. Najveći deo tog novca biće preusmeren RTV Pančevu za plate i materijalne troškove, 6,5 miliona dinara, dok su 4,3 miliona namenjena regresiranom boravku dece u vrtićima, pošto je iznajmljivanjem objekta na Kotežu 2 povećan broj mališana koji koriste ovu uslugu. Milion dinara biće dat za održavanje puteva u selima tokom zime, 500.000 će dobiti JKP Dolovi za isplatu zarada, a 300.000 dinara namenjeno je za radove u ivanovačkoj ambulanti. Gradsko veće je donelo odluku da, nakon 20 godina najava, uređenje Peskane konačno počne. Vladimir Delja, većnik za ekologiju, najavio je da će 2013. godine biti urađena prva faza tog posla, a ovo jezerce je pripojeno kompleksu Sportskog centra „Mladost”. Grad će u 2013. sa 528.000 dinara finansirati opremanje stanica za protivgradnu zaštitu na teritoriji Pančeva.
Isti model, drugi ljudi
Nenad Živković, novinar i aktivista Građanske akcije, ocenio je dobrim za demokratiju što je prethodna vlast otišla, ali je dodao da sastav ljudi koji ih je zamenio nikako nije dobar za demokratiju. On kaže i da je sa ljudima iz prethodne vlasti bilo lakše sarađivati jer im je bilo lakše ukazati na greške koje prave, odnosno da ne podižu kvalitet života sugrađana. Problem sa novom vlasću, navodi Živković, jeste to što njihovi kadrovi nisu poznati pančevačkoj javnosti. To ujedno govori o kriterijumima prilikom izbora funkcionere.
Živković navodi da nije smanjen broj članova Gradskog veća, čime nije ni smanjena javna potrošnja. Zadržani su skoro istovetni reosori, uz minimalne izmene. Loš potez, preme njegovim rečima, jeste to što u Gradskom veću nema nijedne žene, te se Živković pita da li u Pančevu ne postoji dama sposobna da obavlja neku javnu funkciju. – To samo govori da je upravljanje gradom u stvari samo podela izbornog plena, pošto je Jedinstvena Srbija dobila svog većnika u ovom sazivu, a da pritom nema ni funkcionalan gradski odbor – izričit je Živković.

On kaže i da osim stranačkih knjižica ne postoje reference koje preporučuju pančevačke funkcionere da su kadri za obavljanje datog im posla. Stoga je za Živkovića departizacija samo prazno predizborno obećenje, pošto ni u gradskoj upravi niti u javnim preduzečima nisu postavljane snetranačke ličnosti.
Na listu zamerki novom sazivu pančevečke vlasti, Živković dodaje i manjak transparentnosti u radu, pošto na zvaničnom sajtu još uvek stoje izveštaji sa sednica koje su održane u maju ove godine. Nesposobnost da se izbori sa komunalnim problemima otkrio je ovogodišnji prvi sneg, a za Nenada Živkovića je nedopustivo da grad bude zatrpan nekoliko dana.
Isti model trošenja budžetskih para, koji smo imali priliku da vidimo godinama unazad, promašene investicije, upumpavanje novca u propala javna preduzeća i nedovoljno korišćenje inostranih fondova i donacija, navodi naš sagovornik. Prema Živkovićevoj oceni, izgovor sadašnje vlasti da je prethodna potrošila sav novac iz gradske kase, kao i da su ostavljene velike rupe, samo govori o lošem budžetiranju prilikom rebalansa i ponavljanju istih grešaka. On zaključuje da ova koalicijia nema viziju, niti jasan plan kako i u kom pravcu Pančevo treba da se razvija.
Iz ugla opozicije
Vesna Martinović, bivša gradonačelnica i potpredsednica Demokratske stranke, naglašava da je kadrovska politika ogolila pravu strukturu stranaka koje čine vlast. Ona kaže da je takva nestručnost i nekompetentnost gradskih funkcionera kao Pančevku veoma zabrinjava. Prema njenim rečima, ljudi koji su postavljeni da vode različite resore nemaju prethodnog iskustva u oblastima kojima se trenutno bave. Posledica toga je da članovi Gradskog veće ne razumeju problem iz svog resora pa teško mogu da ih i rešavaju, ističe Martinovićeva. Dodaje da je za proteklih šest meseci u javnom sektoru zaposleno skoro 200 ljudi, pa tako ne može biti ni govora o smanjenju javne potrošnje. Prema oceni Martinovićeve, stiče se utisak da je učešće u vlasti iznenadila stranke koje čine koaliciju, kao i da oni nisu bili spremni na to.
Za nju je problem i to što Pančevo praktično nema gradonačelnika iako formalno nije podneo ostavku, ali Martinovićevu zabrinjava i to ko će u tom slučaju doći na njegovo mesto. Ona navodi da sadašnji gradonačelnik ne dolazi na posao već mesec dana, što se videlo u nesinhronizovanom radu komunalnih službi tokom intenzivnih snežnih padavina. Iako uloga gradonačelnika nije presudna u funkcionisanju komunalnog sistema, posledice njegovog izostankA su se odmah primetile, kaže Martinovićeva.
Ona upozorava, da ako gradonačelnik Svetozar Gavrilović podnese ostavku, neće se u Pančevu odlučivati ko će doći na njegovo mesto već će to biti odlučeno u Beogradu, i dodaje da je to ponižavajuće za glasače na lokalu.
Vesna Martinović naglašava da u trenutku primopredaje vlasti pančevački budžet nije imao deficit, međutim problemi su nastali ukidanjem taksi koje bile izvorni prihodi opština i gradovima. Stoga je po njenom mišljenju samo jeftin trik aktuelnih vlasti da je prethodna vlast potrošila novac.
Kada je reč o revanšizmu, nekadašnja gradonačelnica je rekla da ga nije bilo, kao i da su je prijatno iznenadili naprednjaci s kojim ima veoma dobru saradnju, i dodala da se SNS pokazao kao ozbiljna stranka.
Nemanja Kranjc (Autonomija)
(Tekst je napisan u okviru projekta „Mediji i lokalne samouprave“, koji Nezavisno društvo novinara Vojvodine realizuje uz podršku Rockefeller Brothers fondacije. Više informacija o gradovima i opštinama Vojvodine možete naći na našem sajtu www.najgradonacelnik.org. Cilj nam je da građani na jednom mestu dobiju informacije i analize rada vojvođanskih lokalnih samouprava.)