Skip to main content

Održan protest u Novom Sadu zbog gradnje mosta na Dunavcu Šodroš

Vojvodina 18. јун 2021.
2 min čitanja

Desetak aktivista građanske inicijative „Dunavac Šodroš“ ipak su održali protest ispred Skupštine Vojvodine gde je održana sednica Skupštine grada Novog Sada kako bi iskazali neslaganje sa usvajanjem plana novog mosta u produžetku Bulevara Evrope.

Naime, planom detaljne regulacije predviđeno je da stubovi tog mosta budu pobijeni u delu dunavca Šodroš, prirodne oaze za brojne biljne i životinjske vrste, za čije očuvanje se građani bore već više meseci.

Aktivisti su nosili transparent „Priroda građanima, stop investitori, stop uzurpatori“. Građani tvrde da je plan izgradnje novog mosta uvod u urbanističku degradaciju tog dela grada kako bi se obezbedila realizacija projekta „Novi Sad na vodi“ i gradnja više solitera u korist privatnih investitora.

Protest je održan posle jučerašnje najave da će se toj akciji pridružiti i inicijativa „Vidi gari, ne može Novi Sad na vodi“, nakon čega je najpre inicijativa „Dunavac Šodroš“ otkazala svoje učešće, a potom i druga inicijativa, a onda su se ipak odlučili da dođu pred parlament.

Daniela Stojković Jovanović iz inicijative „Dunavac Šodroš“ kazala je da su se na taj korak odlučili jer ne žele da u svoje akcije uključuju stranke, koje su aktivne u inicijativi „Vidi gari, ne može Novi Sad na vodi“.

„Okupili smo se u ime 8,5 hiljada građana koji smatraju da moramo zaštititi Kameničku adu i Šodroš. Mi zadržavamo pravo da delujemo autonomno bez toga da u naše ime treba neko da govori“.

Ona je naglasila da bi izgradnja i urušavanje nasipa dovelo u opasnost Novi Sad od poplave, a kao drugi razlog protivljenja om projektu je zaštita biodiverziteta sa preko 200 zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta.

„Nismo protiv razvoja grada i gradnje mosta, ali se protivimo realizaciji ovog nakaradnog plana koji nema potrebne studije i predviđa gradnju u plavnoj oblasti“, kazala je Stojković, dodavši da je vlast Dunavac i priobalje proglasila za gradsko građevinsko zemljište, iako je to područje zaštićeno evropskim direktivama i domaćim zakonima.

Posebno je ukazano da će predviđeni vijadukt doprineti većem zagađenju i narušiti kvalitet života stanara na delu Bulevara Evrope i Telepa.

Skupština grada usvojila je plan detaljne regulacije područja novog mosta bez glasa protiv, a samo tri odbornika DSS uzdržalo se prilikom odlučivanja.

Odbornici su podsećali da se već 70 godina planira gradnja mosta na tom području i da je krajnje vreme da se taj most izgradi, jer će olakšati prelazak Dunava brojnim stanovnicima grada i prigradskih naselja, kao i tranzitni saobraćaj. Sednici nije prisustvovao gradonačelnik Miloš Vučević.

(Danas)