Skip to main content

NUNS: Udaranje novinara nije incident, već ozbiljno krivično delo i napad na slobodu medija

Autonomija 27. mar 2025.
2 min čitanja

"Cvijić: Jedina dobra stvar je što su morali da konstatuju da ja jesam napadnut i kako oni sami konstatuju da je izvršeno nasilje"

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) je danas izrazilo „duboko razočaranje i zabrinutost“ zbog odluke Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu u kojoj „ne prepoznaje nijedno krivično delo“ u fizičkom napadu suvlasnika „Srpskog telegrafa“ Milana Lađevića na novinara nedeljnika „Radar“ Vuka Cvijića, 29. maja 2023. u centru Beograda.

To udruženje je navelo da je Tužilaštvo, nakon gotovo 11 meseci predistražnog postupka, „uprkos video snimku na kojem se jasno vidi kako Lađević pesnicom udara Cvijića u lice i odguruje ga, što rezultira njegovim padom na zemlju, zaključilo „da u ovom nasilju nema elemenata krivičnog dela“.

U odluci o odbačaju krivične prijave tužilac Bojan Jelić dao je obrazloženje da „nema značajne promene u ponašanju prolaznika“, odnosno „nije narušen spokoj građana“, što se navodi kao preduslov za postojanje krivičnog dela nasilničkog ponašanja, piše u saopštenju.

Smatraju  da je ovakav zaključak neprihvatljiv i da šalje poruku da se fizički napadi na novinare,  čak i kada su dokumentovani video zapisima, mogu nekažnjeno tolerisati.

„Time se dodatno urušava bezbednost novinara u Srbiji i obesmišljava uloga institucija koje bi morale da zaštite osnovna ljudska prava i slobodu izražavanja“, dodaje se.

Očekuju da Više javno tužilaštvo u Beogradu, kao nadređeni organ, preispita ovu odluku i usvoji žalbu, koju će punomoćnici Cvijića podneti, a kojom bi se kako jeopšteno, „omogućilo da se napad naCvijića procesuira u skladu sa zakonom“.

Zahtevaju od javnog tužilaštva da u budućnosti reaguje brže, efikasnije i ozbiljnije kada su u pitanju napadi na novinare kao i da pravovremeno izveštava javnost o napretku u istragama, „kako bi se prekinuo obrazac nekažnjivosti i nepoverenja u institucije“.

„Nezavisno od toga ko je izvršilac napada, da li je reč o predstavniku vlasti, privatnom licu ili kolegi iz druge redakcije, smatramo da se svaki fizički napad na novinara mora tretirati kao napad na slobodu medija i javni interes“, navodi se.

NUNS je naveo i da „pruža punu podršku kolegi Cvijiću i redakciji Radara“, te je najavio da će nastaviti da o ovom slučaju informiše domaće i međunarodne organizacije koje se bave zaštitom slobode medija i novinara.

Vuk Cvijić: Jedina dobra stvar je što su morali da konstatuju da sam ja napadnut

„Jedina dobra stvar je što su morali da konstatuju da ja jesam napadnut i kako oni sami konstatuju da je izvršeno nasilje. E sad, kakva je odluka – kakva nije… Ima pravo žalbe, ja ću iskoristiti sve zakonske mogućnosti“, kazao je Cvijić .

Cvijić je fizički napadnut 29. maja prošle godine u Kosovskoj ulici i odmah odmah po incidentu je izjavio da ga je, bez razloga, Lađević napao i udario, a ima i lekarski potvrdu da su mu nanete povrede.

Sa druge stran, Lađević i tablodi odmah su objavili dijametralno suprotnu verziju priče, navodeći da je Cvijić provocirao Lađevića i inscenirao da ga je Lađević odgurnuo.

(Beta/Autonomija)