Skip to main content

Novi Sad: Večeras na blokadi suda film i o aktivistima u izgnanstvu

Vojvodina 20. maj 2025.
< 1 min čitanja

"U toj samo jednoj noći vidi se priroda studentske organizacije, ali i njihove rešenosti da neće pokleknuti i da će se do kraja boriti za ciljeve koje su postavili"

Ispred blokirane zgrade suda u Novom Sad večeras u 20.30 sati će biti prikazan dokumentarni film “Najglasnija tišina” autora Aleksandra Reljića o aktivistima organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV), od kojih se većina nalazi u izgnanstvu, jer su okrivljeni za navodni pokušaj rušenja ustavog poretka Srbije.

Film najviše prati aktiviste STAV-a, studente Milu Pajić i Branislava Đorđevića koji su u izgnanstvu, kao i studenta Lazara Dinića kojem je danas ukinut pritvor u kojem je proveo duže od 60 dana i uvedena mu je mera kućnog pritvora uz elektronski nadzor.

Reljić u filmu gledaoce vodi u srce protesta, u grupu studenata Filozofskog fakulteta u Novom Sadu iz STAV-a za vreme organizacije uličnog dočeka Nove 2025 godine, koji ne prolazi u svečarskoj, već u komemorativnoj atmosferi, zbog tragedije u Novom Sadu.

“Mislim da se u tom kratkom filmu, u toj samo jednoj noći vidi priroda studentske organizacije, ali i njihove rešenosti da neće pokleknuti i da će se do kraja boriti za ciljeve koje su postavili“, izjavio je raije Aleksandar Reljić.

Organizacija STAV pokrenula je studentske i građanske proteste u Srbiji, nakon tragedije u kojoj je 16 ljudi poginulo kada se na njih srušila nadstrešnica sa zgrade pre toga renovirane Železničke stanice u Novom Sadu.

Aktivisti STAV-a dobijali su na hiljade pretnji smržu i najgorih uvreda i bili su stalna meta tabloidne kampanje režima.

Oni su okrivljeni za navodni pokušaj rušđenja ustavnog poretka na osnovu prisluškivanog razgovora, koji je potom pre nego u tužilaštvu završio na režimskim televizijama.

Članovi STAV-a Mila Pajić, Doroteja Antić, Anja Pitulić, Branislav Đorđević, Dejan Bagarić i Jovan Dražić su se, u trenutku emitovanja prisluškivanog razgovora a potom i privođenja šestoro drugih akstivista, nalazili u inostranstvu gde su i danas.

(Autonomija)