Skip to main content

Mesić: OHR treba ostati u BiH, nakaradne su poruke o osnivanju ‘Herceg-Bosne’

Jugoslavija 26. jun 2026.
< 1 min čitanja

"Nakaradne su poruke o osnivanju 'Herceg-Bosne'. Gdje ti ljudi žive? Iza toga ima jako puno krvi. Ta krv se ne smije zaboravljati"

Bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić, tokom boravka u Sarajevu, rekao je kako smatra da bi Ured visokog predstavnika (OHR) trebao nastaviti djelovati u Bosni i Hercegovini još određeni period.

„Mislim da bi bilo dobro da ostane OHR još neko vrijeme“, poručio je Mesić, komentarišući aktuelne rasprave o ulozi međunarodne zajednice u BiH i izbor novog visokog predstavnika.

Osvrnuo se i na inicijative koje dolaze iz dijela hrvatske desnice, a koje se odnose na ponovno uspostavljanje tzv. Herceg-Bosne, ocijenivši ih neprihvatljivim.

„Vidite li kakva strašila mi imamo u Hrvatskoj? Dolaze s nakaradnim idejama koje svijet ne smije prihvatiti. Predlaže se ono što je izgubljeno i ono što je nepotrebno, sad to najednom neki žele oživjeti“, rekao je Mesić.

Naglasio je da se ne smiju zanemariti posljedice politike koja je pratila projekt „Herceg-Bosne“ tokom rata.

Nakaradne su poruke o osnivanju ‘Herceg-Bosne’. Gdje ti ljudi žive? Iza toga ima jako puno krvi. Ta krv se ne smije zaboravljati. Zbog čega je to trebalo?“, poručio je bivši hrvatski predsjednik.

(!Odgovor/foto: screenshot/HRT)