Skip to main content

Kurti tvrdi da Srbija približava svoje trupe granici s Kosovom

Jugoslavija 13. окт 2024.
2 min čitanja

"Srbija nastavlja dizati tenzije hibridnim akcijama, s ciljem destabilizacije regije"

Kosovski premijer Albin Kurti izjavio je u subotu navečer da je „Srbija ponovno provocirala, pomaknuvši svoje trupe oko 50 metara bliže granici s Kosovom“, tačnije kod općine Kamenica.

Podijelivši nekoliko fotografija na Facebooku, Kurti je rekao da su srpske vojne postrojbe otišle nakon što su primijetile da su kosovske vlasti snimile njihove akcije.

„Vlada Republike Kosovo imala je velika ulaganja u izgradnju i poboljšanje kapaciteta obavještajnih, sigurnosnih i obrambenih struktura, koje su spremne spriječiti svaku prijetnju teritorijalnom integritetu i suverenitetu naše države“, naveo je Kurti.

Rekao je da Srbija nastavlja dizati tenzije hibridnim akcijama, s ciljem destabilizacije regije, „iako se prostor za te manevre iz dana u dan sužava“.

O Kurtijevim tvrdnjama za sada nije bilo reakcija iz Srbije.

Kurtijeva objava dolazi nekoliko sedmica nakon obilježavanja godišnjice napada u Banjskoj i Zvečanima.

Naoružana grupa napala je u septembru prošle godine kosovsku policiju, kada je ubijen narednik Afrim Bunjaku. U razmjeni vatre ubijena su i tri srpska napadača.

Za organiziranje i izvođenje napada Kosovo krivi Srbiju, ali Beograd to negira.

Odgovornost za napad preuzeo je Milan Radoičić, bivši potpredsjednik Srpske liste, najveće stranke Srba na Kosovu koja ima podršku zvaničnog Beograda.

Kosovske vlasti optužile su njega i desetke drugih osoba za koje se vjeruje da su na slobodi u Srbiji. Trojica su uhapšena na Kosovu.

‘Nastavak kampanje dezinformacija’, poručeno iz Srbije

Nakon Kurtijeve objave oglasilo se Ministarstvo odbrane Srbije koje je 13. oktobra saopćilo da su organi obezbjeđenja u subotu presjekli šverc bespravno posječene šume.

Ministarstvo je u saopćenju 13. oktobra optužilo premijera Kosova za „nastavak kampanje dezinformacija“ protiv Vojske i snaga bezbednosti Srbije.

„U objavi na društvenim mrežama vide se pripadnici Vojske Srbije u kopnenoj zoni bezbednosti koji izvršavaju redovne zadatke na obezbeđenju administrativne linije i kontroli kopnene zone bezbednosti, u skladu s Vojno-tehničkim i svim drugim potpisanim sporazumima“, navelo je Ministarstvo.

Dodaje se da su navodne bezbjednosne snage koje Kurti pominje u medijima, a koje su došle u kontakt sa pripadnicima Vojske Srbije na pomenutoj lokaciji, u stvari, šverceri bespravno posječene šume sa teritorije centralne Srbije.

„Organi obezbeđenja su svojim aktivnostima presekli ilegalne aktivnosti prebacivanja drvne građe na teritoriju Kosova, pri čemu su šumokradice pobegle na Kosovo“, navodi se u saopćenju.

Kosovo i Srbija dijele granicu dugu oko 350 kilometara, a više od 60 posto ove linije čine općine na sjeveru Kosova, u kojima većinom žive Srbi.

Dvije zemlje postigle su sporazum o integriranom upravljanju granicama u decembru 2011. godine.

Misija NATO-a na Kosovu, KFOR, odgovorna je za sigurnost granica Kosova sa Srbijom, dok je kosovska policija odgovorna za ostatak granične linije.

Trenutno KFOR ima više od 4.400 vojnika na Kosovu.

NATO je pojačao prisutnost na Kosovu 2023, nakon porasta napetosti na sjeveru nastanjenom većinskim srpskim stanovništvom.

(Radio Slobodna Evropa/foto: Albin Kurti/Facebook)