Poglavar Rimokatoličke crkve, papa Franja, zatražio je u Kanadi oproštaj za zlo koje hrišćani naneli starosedelačkim narodima.
„Duboko mi je žao“, rekao je 85-godišnji papa u krugu nekadašnje rezidencijalne škole u Maskvakisu, u blizini Edmontona.
Rekao je da je njegovo izvinjenje prvi korak i da se mora sprovesti „ozbiljna istraga“ o zlostavljanju da bi se podstaklo izlečenje.
Papa je u Kanadi kako bi se izvinio za ulogu Crkve u školama čiji je cilj bio da nasilno asimiliraju decu starosedelaca.
Škole koje je finansirala vlada bile su deo politike kako bi iskorenili starosedelačku kulturu i jezik.
Papino izvinjenje naišlo je na aplauz u publici, u kojoj su bili i neki preživeli iz ozloglašenih škola.
Papa Franja izrazio je „tugu, ogorčenje i sramotu“ zbog postupaka mnogih pripadnika Rimokatoličke crkve, koji su upravljali većinom rezidencijalnih škola u Kanadi.
Nazvao je taj školski sistem „katastrofalnim greškom“ i zatražio oproštaj.
Šta su bile te škole?
Kanadske rezidencijalne škole bile su obavezne ustanove kojima su upravljale vlada i crkvene vlasti tokom 19. i 20. veka, a čiji je cilj bio da nasilno asimiluju starosedelačku decu.
Od 1863. do 1998. godine, više od 150.000 dece starosedelaca oduzeto je od porodica i smešteno u ove škole.
Deci često nije bilo dozvoljeno da govore njihov jezik ili da se bave proučavanjem vlastite kulture, a mnoga su maltretirana i zlostavljana.
Komisija pokrenuta 2008. koja se bavi uticajem ovih škola na društvo utvrdila je da se veliki broj starosedelačke dece nikada nije vratio u matične zajednice.
U izveštaju kanadske Komisije za istinu i pomirenje iz 2015. godine, preživeli su javno govorili o tome da su bili zlostavljani, da su bili neuhranjeni i da su se mnogi razboljevali.
Smatra se da je više od 3.000 učenika umrlo u školama.
Prošle godine, predstavnici kanadskih starosedelaca na dva mesta su pronašli ostatke više od 250 dece, kao i 751 neobeležen grob.
U izveštaju državne kanadske komisije, taj školski sistem je nazvan elementom „kulturnog genocida“ nad starosedelačkim narodima Kanade.
Kanadska vlada se 2008. formalno izvinila zbog ovog sistema upravljanja i obrazovanja.
Mnogi su pozvali papu da se izvini za ulogu koju je Rimokatolička crkva imala u upravljanju do 70 odsto rezidencijalnih škola u Kanadi.
Brus Alan, preživeli iz jedne od rezidencijalnih škola, rekao je da je bilo emotivno čuti papino izvinjenje, ali da mnogi i dalje traže odlučnije akcije Vatikana.
„Mislim da je mnogo preživelih još prilično ljuto“, rekao je Alan za BBC.
Papa je rekao da je doputovao u Kanadu sa parom mokasina koje mu je poklonila starosedelačka delegacija u Vatikanu ranije ove godine.
Mokasine, koje je papa zamoljen da vrati, služe kao simbol za decu koja su pohađala škole i nikada se nisu vratila kući.
Rekao je da te mokasine takođe „govore o putu kojim treba da idemo“ – o pravdi, lečenju i pomirenju.
Njegove reči čule su i poglavice domorodačkih naroda koji su se okupili u parku Muskva zajedno sa preživelima iz ozloglašenih škola.
Prisutni su bili i kanadski premijer Džastin Trudo i generalna guvernerka Meri Sajmon, prva domorodačka osoba na toj funkciji.
Papine izjave u ponedeljak su usledile posle istorijskog izvinjenja u aprilu upućenog domorodačkoj delegaciji u Vatikanu, rekavši da su mu rezidencijalne škole nanele „bol i sramotu“.
Pre nego što je održao govor, papa se sastao sa liderima u lokalnoj crkvi i predvodio molitvu na nacionalnom groblju Ermineskin Kri, gde se nalaze obeleženi, a verovatno i neobeleženi grobovi učenika škola.
Posle izvinjenja i traženja oproštaja, papa je nosio tradicionalnu kapu koju mu je poklonio domorodački vođa dok se u pozadini čula takozvana pesma časti.
Nekadašnja rezidencijalna škola Ermineskin, jedna od najvećih u Kanadi, prva je papina stanica na njegovom putovanju, koje je on nazvao „hodočašćem pokajanja“.
(BBC, Foto: Beta)