Japanski „Brod mira“ sa blizu 900 putnika posjetio je crnogorsku luku Kotor na tromjesečnom putovanju oko svijeta. Organizator projekta je nevladina organizacija iz Japana koja promovira mirovno obrazovanje, sprečavanje konflikata i svijet bez nuklearnog oružja i energije.
Među učesnicima projekta su i ljudi koji su preživjeli Hiroshimu i Nagasaki prije 70 godina. Poručuju da se tako nešto više nikada ne smije dogoditi.
„Brod mira“ u Kotor je doveo neobične putnike. Ljude, uglavnom iz Japana, koji su odlučili tri mjeseca putovati svijetom, učiti o drugim kulturama i propagirati mir.
„Nisam mnogo znala o Jordanu ili Dubrovniku ili Crnoj Gori. Učili smo o ratu koji se dešavao na ovim prostorima, ne tako davno. Ja sam imala samo šest godina kada je počeo. To što sam sada i vidjela neke od gradova natjeralo me je na razmišljanje“, govori putnica Mari Takahashi.
Yuki Mori kaže kako on i drugi putnici žele podijeliti svoju priču i čuti druge.
„Tek onda možemo stvoriti mir u našim srcima, povezati se i konačno stvoriti mir u svijetu“, dodaje.
Naredna stanica Španija
Međutim, nisu samo mladi ti koji žele promijeniti svijet. Mise Seiichiro (80) je hibakuša – japanski naziv za ljude koji su preživjeli eksplozije atomskih bombi u Hiroshimi i Nagasakiju. Radijacija je uništila njegovo zdravlje, i porodicu, i obilježila ga u društvu. Stoga je život posvetio obrazovanju drugih o opasnostima od nuklearnog oružja i energije.
„Postao sam hibakuša zbog bombe, ali sada imamo i one koji su obilježeni nuklearnom katastrofom u Fukushimi i pate od istih problema. Možete zaboraviti prošlost, ali je ne možete izbrisati – i zbog toga ću, uprkos mom lošem zdravlju, nastaviti svjedočiti o toj opasnosti“, kaže taj vremešni Japanac.
„Brod mira“ krenuo je iz Japana u martu i do sada je obišao Singapur, Šri Lanku, Jordan i Grčku. Posjeta Crnoj Gori zanimljiva je sa historijskog aspekta, kažu organizatori.
„Početkom 20. vijeka, kada je Rusija bila u tradicionalnom ratu sa Japanom zbog teritorija krajnjeg istoka Rusije, i Crna Gora se kao prirodni saveznik priklonila Rusiji. I od tada je ta zemlja bila u ratu sa Japanom, uvjetno ratu, jer je mirovni ugovor potpisan tek 2006. godine, kada je Crna Gora dobila nezavisnost, a Japan je priznao. Tada je potpisan mirovni sporazum“, navodi Ivana Gajović iz Nansen dijalog centra.
Nevladina organizacija „Brod mira“ osnovana je prije 30 godina, učestvuje u radu UN-a, a do sada su organizirali 83 putovanja sa više od 40.000 učesnika. Nakon Crne Gore, slijedeća stanica tog broda je Španija, javlja novinarka Al Jazeere Milica Marinović iz Kotora.