Skip to main content

Izrael tokom noći izveo stotine vazdušnih napada na Gazu, Palestinci raketirali Tel Aviv i Beršebu

Planeta 12. maj 2021.
2 min čitanja

U eskalaciji sukoba Izraela i Hamasa raste broj žrtava na obe strane, dok izraelski premijer najavljuje intenzivnije napade na Gazu, a Ujedinjene nacije i međunarodna zajednica pozivaju na prekid vatre, javljaju agencije.

Izrael je tokom noći i u jutro izveo stotine vazdušnih napada na Gazu, a palestinski militanti raketirali su Tel Aviv i Beršebu.

Izrael je jutros izveo nekoliko stotina vazdušnih udara na ciljeve u Pojasu Gaze, gde je, u novom talasu sukoba, poginulo 35 Palestinaca, dok je pet osoba izgubilo život u Izraelu.

Palestinske organizacije Hamas i Islamski džihad su iz Pojasa Gaze lansirale nekoliko stotina raketa na Tel Aviv i Virsaveju, javlja Rojters.

Izrael tvrdi da je u jutrošnjim napadima poginulo nekoliko obaveštajnih rukovodilaca Hamasa i da su ostali ciljevi bili mesta odakle se lansiraju projektili, objekti Hamasa i kuće vođa te organizacije.

Mirovni posrednik Ujedinjenih nacija za Bliski Istok Tor Venesland je poručio: „Odmah zaustavite paljbu. Eskaliramo prema ratu velikih razmera. Vođe svih strana treba da preuzmu odgovornost za deeskalaciju“, objavio je Veneslend na Tviteru.

„Troškovi rata u Gazi su poražavajući i plaćaju ga obični ljudi. UN radi sa svim stranama na obnovi mira. Odmah zaustavite nasilje“, poručio je izaslanik UN.

Savet bezbednosti UN danas će, na inicijativu Kine, Tunisa, Norveške, Francuske, Estonije, Irske i još nekoliko država, održati vanredni sastanak zbog izraelsko-palestinskog sukoba.

Na ranijem sastanku u ponedeljak Savet bezbednosti UN nije uspeo da usaglasi zajedničku izjavu.

Ministarstvo zdravstva u Gazi do utorka je potvrdilo da su ubijena 32 Palestinca, ali je radio stanica bliska Hamasu kasnije objavila da je u izraelskom napadu na stan iznad jednog restorana poginulo još troje ljudi, uključujući ženu i dete.

Izraelska hitna služba saopštila je je da je 50-godišnja žena ubijena u raketnom napadu na zgradu u Rišon Lezionu blizu Tel Aviva, a da su još dve žene nastradale u raketiranju Aškelona.

U gradu Lodu poginulo je dvoje ljudi nakon što je raketa pogodila vozilo, a izraelski mediji navode da je među žrtvama sedmogodišnja đevojčica.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu najavio je u utorak uveče da će biti pojačani napadi na Gazu.

„Ova operacija će potrajati, ali ćemo ponovo vratiti bezbednost građanima Izraela“, obećao je Netanjahu.

S druge strane, portparol Hamasa Favzi Barhoum poručio je da se ta organizacija neće povući i da će uzvratiti na svaki izraelski napad.

Portparol palestinskog ministarstva Ašraf Kidra rekao je da su napadi na stambene kvartove u Gazi izazvali paniku među stanovništvom.

U izraelskom gradu Lodu jutros su poginuli 52-godišnji muškarac i njegova 16-godišnja ćerka kada je raketa pala u dvorište kuće.

Njihovom pogibijom i pogibijom jedne žene u raketnom napadu sinoć na Rišon Lecion, nedaleko od Tel Aviva, broj izraelskih žrtava se povećao na pet otkako su neprijateljstva počela.

Gradonačelnik Loda, gde žive i Arapi i Jevreji, izjavio je da su poginuli članovi arapske zajednice i da „rakete ne prave razliku između Arapa i Jevreja“.

U Tel Avivu je jedan 80-godišnjak dobio srčani udar dok je bežao u sklonište, a raketa je pogodila kuću u gradu Jahudu kraj međunarodnog aerodroma Ben Gurion.

Sukobi su počeli u ponedeljak kada su palestinski militanti raketirali Jerusalim, a izraelski premijer upozorio je da će za to platiti „vrlo tešku“ cenu.

Palestinska strana navela je da su rakete ispaljene na Izrael u znak protesta zbog sukoba između palestinskih vernika i izraelske policije u džamiji Al-Aksi u istočnom Jerusalimu.

Međunarodna zajednica je pozvala na mir, a muslimanske zemlje izrazile su negodovanje zbog najteže eskalacije nasilja poslednjih godina između islamističkog pokreta koji je na vlasti u Pojasu Gaze i Izraela, podstaknutih sukobima u istočnom Jerusalimu.

(FoNet/Beta)