"Da najveći uticaj na donošenje planova imaju privatni investitori smatra 48,8 odsto anketiranih, 45,5 odsto smtra da su to gradski političari"
Gotovo 92 odsto Novosađana smatra da se urbanistički planovi donose u interesu privatnih investitora, a 91 procenat njih ne želi da prostor uz Dunav bude namenjen stanogradnji, pokazalo je istraživanje Centra za razvoj demokratskog društva „Europolis“.
Kako je saopšteno iz te organizacije, građani su kao poželjne na toj lokaciji posebno izdvojili parkovske površine, potom sportske i kombinovane, a gotovo da nije bilo glasova koji podržavaju izgrdnju objekata za kolektivno ili individualno stanovanje, niti stambeno-poslovne sadržaje.
Istraživanje na uzorku od 633 građana Novog Sada pokazalo je da 85 odsto anketiranih stanovnika vojvođanske prestonice smatra da nisu dovoljno informisani o procesu donošenja urbanističkih planova.
„Novosađani su više nego saglasni da se planovi donose u interesu privatnih investitora i to čak 91,8 odsto je dalo takav odgovor, dok je tek nekolicina ocenila da se to radi u interesu zajednice ili nije mogla da iznese stav o ovom pitanju“, navode iz Europolisa.
Da najveći uticaj na donošenje planova imaju privatni investitori smatra 48,8 odsto anketiranih, 45,5 odsto smtra da su to gradski političari, dok je tek nekoliko reklo da je najvažniji uticaj struke ili građana.
„Kako su građani pitani da daju ocene od 1 do 5 o ovim pitanjima, primetno je bilo da su u ogromnoj većini davali jedinice i dvojke kada je reč o tome koliko su Novosađani uključeni u izradu planova“, dodaje se.
Mišljenje anketiranih je i da je razlog malog učešća javnosti nedovoljno rada gradske vlasti da uključi građane u postupak donošenja odluka (51,8%), dok 40,9 procenata misli da je razlog nezainteresovanost samih građana.
Na pitanja o tome da li su imali informacije o postupku donošenja planova, kao što su obaveštenja o održavanju javnih uvida, načinu slanja primedbi i sugestija na plan ili saopštenja o održavanju sednica Komisije za planove, građani su uglavnom (preko 80% ili 90%) odgovarali da nisu ni videli te informacije niti dobili pozive da uzmu učešće u tim postupcima.
Europolis je građane pitao i da li su čuli za inicijative „Šodroš-Dunavac“, „Za zeleno Novo naselje“, „Telepsku inicijativu“, „Sačuvajmo Liman od betona“ i slične, a Novosađani i Novosađanke su u velikom procentu rekli da su čuli za njih (90,7%) i da ih podržavaju (81%).
Građani su u ogromnoj većini (92,4%) rekli da se slažu da se građevinsko zemljište pretvara u parkove. Anketa je pokazala i da su građani uglavnom čuli da Grad priprema plan za preuređenje priobalja Dunava, tj. Ribarskog ostrva, Šodroša, Kameničke ade itd. Naveli su i da smatraju da priobalje trenutno nije dovoljno pristupačno.
(Autonomija)