Skip to main content

INTERVJU Stefanović: Vučić je izveo desant na Tivat da bi skrenuo pažnju sa slučaja Senjak

Jugoslavija 07. jun 2026.
5 min čitanja

"Odnosi dvije države sada su na najnižoj tački zato što je za korumpirani režim u Srbiji neizdrživa slika da Crna Gora ulazi u EU"

Autonomija

Na Crnu Goru gledamo kao na glavnog i najbližeg susjeda, suverenu državu koju prihvatamo kao rezultat volje njenih građana i ta tema je završena. Završena su preispitivanja i somnobulne budalaštine radikala i njihovih zarđalih kašika. Budućnost dolazi puna poštovanja, jednakosti i jednakih odnosa i sve probleme ćemo rješavati sa ljudima koji imaju podršku i legitimitet građana Crne Gore – poručuje Borko Stefanović, potpredsjednik Stranke slobode i pravde.

Ocjenjuje da su odnosi dvije države sada na najnižoj tački zato što je za korumpirani režim u Srbiji neizdrživa slika da Crna Gora ulazi u EU. Kritikuje one lidere EU koji su nakon desanta na Tivat i pokušaja destabilizacije Crne Gore grlili i hvalili Vučića čime su pokazali licemjerstvo i transakcioni odnos zasnovan na lukrativnim interesima

POBJEDA: Evropski lideri su poručili da su pred Srbijom brojne reforme, ali one se ne sprovode. Zašto je Aleksandar Vučić išao u Tivat?

STEFANOVIĆ: EU je bitno da centralna država Balkana ne bude izopštena sa najvećeg diplomatskog skupa u našem regiona u dužem periodu bez obzira što svi znaju o kakvoj vlasti se radi. Nažalost, još uvek uzurpator Vučić predstavlja Srbiju, neće još dugo, dobio je poziv i direktne pritiske od Ursule fon der Lajen da se mora pojaviti – onda je želeo to da iskoristi da napravi cirkus kao što uvek i radi i to ne treba nikoga da iznenađuje.

Na unutrašnjem i međunarodnom planu napravio je niz katastrofalnih poteza i zbog njih ljudi Vučića gledaju kao nekog ko je potencijalno opasan za sve oko sebe. Misle da će on biti bolji ako mu malo popuste i prećute, ali to se nikada neće desiti. Žao mi je što cenu tog popuštanja plaćaju građani Srbije koji osim evropskog puta nemaju nijedan drugi koji ih može dovesti do mira stabilnosti, slobodnih institucija i normalnog života – to je jedni način da Srbija i region izađu iz radikalskog blata.

POBJEDA: Da li je desant kriminalaca na Crnu Goru posljedica i unutrašnje nestabilnosti Srbije koja je počela padom nadstrešnice 2024?

STEFANOVIĆ: Tako je. Vučić bi da pokaže da je navodni gospodar regiona, da odlučuje o miru i nemiru u regionu. Desant je izveden i da bi skrenuo pažnju sa Milića i slučaja Senjak, ogromne korupcije i činjenice da se mafija potpuno stopila sa vladajućom strankom u Srbiji. Ali sve to je skopčano sa Vučićevom potrebom da bude bitan na samitu u Tivtu jer ne može da podnese da je nevažan. On nosi ozbiljne probleme, afere i ponaša se destruktivno ne samo prema građanima Srbije koju je gurnuo na poslednje mesto u regionu po platama i penzijama, ali među prva tri mesta po korupciji u Evropi.

POBJEDA: Zašto se raspala ideja srpskog sveta koju je plasirao Aleksandar Vulin?

STEFANOVIĆ: Ideja srpskog sveta ili integralizma ili sličnih radikalskih smicalica iz 90-ih godina u startu je bila nemoguća, besmislena i štetna. Radikali koji se sada u Srbiji nazivaju naprednjacima su svi politička deca Vojislava Šešelja i njegove politike krvi i tla, crnih marama i uništavanja svega. Sanjali su o granicama Karlovac – Karlobag – Ogulin – Virovitica, ali gde god su kročili radikali, tu Srba više nema. Ideja o srpskom svetu ima dva segmenta: da se kontrolišu svi Srbi u regionu iz Beograda i svi Srbi u regionu treba da obožavaju Aleksandra Vučića. To je politika zasnovana na etničkom centralizmu i destrukciji Srbije i njenih građana i ta ideja je odavno doživela poraz, ali to ne znači da Vulin i Vučić neće nastaviti da pokušavaju da destabilizuju region. Vučić je došao na vlast obećavajući Angeli Merkel da će doneti stabilnost i progres u Srbiju, a od nje je za 14 godina napravio najnestabilnije i najnesigurnije mesto gde njegov režim brutalno sprovodi ogromnu korupciju, gušenje svake slobode, prebijanje građana, hapšenje bez osnova. On ima potrebu da Srbija bude izolovana da bi oni mogli nastaviti da pljačkaju, a interes građana Srbije je evropska Srbija jer drugo ništa suštinski ne može Srbiju i region da izvče iz kandži kriminala, bede i opšte korupcije.

POBJEDA: Šta kažete za neprestane napade medija i čelnika vlasti Srbije na Andriju Mandića, predsjednika parlamenta?

STEFANOVIĆ: Pitanja koje se tiču crnogorske vlade i odluka građana Crne Gore su unutrašnja pitanja, a Aleksandar Vučić i njegov režim pokušavaju sve: da destabilizuju ne samo Crnu Goru već čitav region i sa svima su u svađi. Vučić ne može da podnese da Crna Gora uđe u EU jer on ne želi Srbiju da uvede u EU i zato je spreman na bilo kakav aranžman samo da se ta stvar zaustavi. Slika nama najbliže susedne države Crne Gore koja ulazi u EU za njega i njegov korumpirani režim je neizdrživa.

Sav pritisak i mešetarenje oko Crne Gore sprovodi se isključivo sa ciljem da Vučić ostane na vlasti i nastavi svoju politiku palikuće po regionu kompromitujući Srbiju i dovodeći je u veoma lošu međunarodnu poziciju. To je priroda režima koji je povezan sa organizovanim kriminalom, ogromnom korupcijom i maltretiranjem i hapšenjem sopstvenih građana opozicije i studenata.

POBJEDA: Vučić priču o kriminalu u Srbiji prebacuje na Crnu Goru iako je 12. maja bilo mafijaško ubistvo u Beogradu u koje je umiješan šef beogradske policije?

STEFANOVIĆ: To je dvosmerna ulica. Srbija i Crna Gora kao dve susedne države treba da počnu da razgovaraju vođene sopstvenim interesima, bliskošću i zajedničkim evropskim ciljem, i da u dijalogu i našim pojedinačnim odlukama nema mesta za kriminalce koji će umesto građana donositi odluke. Vučićev pokušaj prebrojavanja ko je gde poslao više kriminalaca je pravo radikalsko lice radikalskog palikuće. Sve se dešava u senci neviđenog skandala sa šefom beogradske policije koji je prisustvovao teškom krivičnom delu i izgleda učestvovao u prikrivanju tragova. U situaciji kada nema odgovornih za 16 mrtvih pod nadstrešnicom Vučić ugovora tajne sporazume sa Kinom. Crna Gora i Srbija treba da se izbore sa kriminalom, ali u Srbiji je naprednjački režim izbrisao svaku granicu između organizovanog kriminala i vlasti.

POBJEDA: Kako EU gleda na kriminal u Srbiji?

STEFANOVIĆ: Vrlo nepovoljno i EU je potpuno jasna da nema nikakvog napretka dok se ne ispune uslovi: vladavina prava, borba protiv korupcije, sloboda i demokratija, formiranje REM-a, primena izbornih uslova iz ODHIR preporuka… EU jasno govori i Srbiji i celom regionu da je odlična vest što je Crna Gora na pragu da uđe u EU. Dobar je i francusko-nemački plan koji nikako ne isključuje i nije zamena za punopravno članstvo u EU, ali je jasno da će faze pristupa donositi vrlo konkretne koristi građanima.

Vučić ne želi u EU jer ona znači odgovornost, slobodno pravosuđe, nezavisne medije, nema korupcije i krađe na izborima i ako priđemo tome blizu, on ne može biti na vlasti. EU nije zadovoljna Srbijom, ali to pada u senku kada neki evropski zvančnici odaju počast, grle se i hvale Vučića što su teški udarci za budućnost Srbije i celog regiona. Mislim na izjave poput predsednika Makrona gde se ne spominje da Srbija mora da ispuni uslove i omogući sopstvenim građanima da na izborima biraju slobodno koga hoće…

U kontekstu bilo kojeg napretka, licemerno je da hvalite čoveka koji izvrši batinaški desant i pokuša destabilizaciju Crne Gore. Sa licemerjem se dugo suočavamo. U Evropskoj komisiji postoje veoma uticajni krugovi pojedinaca uticajnih vlada država EU koji misle da su njihovi ekonomski interesi ostvareni sa Vučićem personalni i da će korist od tih ugovora trajati večno. Njima ne odgovara da se u Srbiji oslobodimo autokrate i mafije koja je na vlasti. Nećemo odustati i svi ugovori će biti javni naročito oni sa Kinom.

Violeta Cvejić (Pobjeda, foto: Autonomija)