Dragana Ćirić Milovanović iz Inicijative za prava osoba sa mentalnim invaliditetom kaže za N1 da pozdravlja posete ministarke rada Darije Kisić Tepavčević domovima za smeštaj dece i mladih sa smetnjama u razvoju i da je to nešto što se od nje očekuje. „Važno je da se ona upozna sa funkcionisanjem ustanova, tome je potrebno posvetiti više pažnje, dobro je što je započela, to nije problematično, već paušalne izjave, da se po osmesima dece vidi da je njima divno i krasno, deca su željna pažnje i ljubavi, zalete se svakom ko dođe u posetu, ‘zakače’ se za vas, sve to što je ona zabeležila nije rezultat negovanosti, već nedostatak ljubavi i pažnje“, rekla je ona.
Ćirić Milovanović kaže da je na sastanku sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitnaja bilo reči o tome da se formira stručni tim koji će obići ustanove socijalne zaštite za smeštaj korisnika, ali da ih zatekla izjava da je tim formiran.
„Bilo je reči da će biti još jedan sastanak, o ulozi i sastavu tima. Iz medija smo saznali da je tim formiran i zato smo uputili demanti. Imamo komunikaciju sa Ministarstvom, razmenili smo nekoliko pisama, izrazili smo spremnost na saradnju, ali naše nalaze ne treba proveravati. Nadamo se da će Ministarstvo uzeti u obzir naš predlog na saradnju“, kazala je ona.
Ističe da je važno shvatiti da je monitoring ustanova ozbiljan rad.
„On zahteva vreme, pripremu, metodologiju, naše posete traju satima, ne 15 minuta, upoznajemo se sa stanjem svakog deteta, zaposlenog. Uvidom u dokumentaciju se uveravamo u tvrdnje, to je ozbiljan rad i zato nismo mogli na prečac na pristanemo da budemo deo tima jer metod rada nije utvrđen. Razlika je u metodologiji, mi se bavimo kvalitetom života dece, sa aspekta poštovanja ljudskih prava“, kaže Ćirić Milovanović.
Navodi da ministarka Kisić Tepavčević nije pobila izveštaj Inicijative.
„Ja se nadam da će ona ozbiljno pristupiti problemima kada kamere nisu prisutne. Mi smo na raspolaganju, kako bi se nešto pomenilo. Mora duže vreme da se provede tamo, ne može da se uvidi realno stanje jednim sastankom, slikanjem. Mi bukvalno uđemo u svaku prostoriju, pogledamo svako dete, ne može se uporediti ono što se sada navodi u medijima i ono što se desilo tokom naših poseta. Ovo nije kratkotrajno istraživanje, naš utisak na osnovu jedne procene što se sada dešava, gde se dobija ocena na osnovu kratke posete, već od oktobra, novembra 2019. godine. Inicijativa 15 godina prati stanje u ustanovama, i samostalno i u okviru nacionalnog mehanizma. Svaka naša tvrdnja je pažljivo formulisana, argumentovana, zato nećete čuti da su naše tvrdnje netačne, već se relativiziju“, rekla je.
Bivši ministar rada Rasim Ljajić navodi da je imao sličan „problem“ pre 14 godina, kada je jedan takav izveštaj okarakterisao kao zlonameran.
„Nije mi jasno kako izveštaj koji govori o kršenju prava dece može biti zlonameran. Da je moguće ukazati na to na drugi način, ne bismo radili izveštaj. Mi smo redovno izveštavali nadležne o rezultatima našeg monitoringa, bilo je mnogo stvari koje smo radili i na šta smo ukazivali, ovaj izveštaj je produkt naše nemoći da se nešto promeni u razgovoru sa nadležnima, ništa drugo nam nije preostalo“, rekla je ona i dodala da nikome nije prijatno kada se upire prstom u njega.
„Kada vam to neko neformalno saopštava, možete da ga ignorišete, a kada se javnost zainteresuje, onda više ne možete. Nadam se ozbiljnom pristupanju problemima, Srbija nema veliki broj dece u institucijama, problem je rešiv, ne bih želela da se vreme troši na komentare da li je zlonameran, da li su navodi preterani, važno je da se krene sa radom i da se nesto preduzme“, zaključila je Dragana Ćirić Milovanović.