Skip to main content

Huškački režimski dokumentarni film ‘Dosije Vojvodina’ skinut sa interneta zbog povrede autorskih prava

Vojvodina 16. feb 2025.
2 min čitanja

"Cele moje sekvence su koristili. I sad ćao, nema više!"

Dokumentarni film „Dosije Vojvodina“, koji govori o navodnom separatizmu u Vojvodini, koji je emitovan na prorežimskim televizijama skinut je sa interneta zbog povrede autorskih prava.

To je objavio reditelj, scenarista i producent Aleksandar Karišik iz Novog Sada.

“Znate onaj film ‘Dosije Vojvodina’, što su pravili da spinuju kako iza studentskih protesta stoji vojvođanski separatizam? Ko film nije gledao, ne može ni da ga vidi na Jutjubu (YouTube). Skinut je zbog povrede autorskih prava. Cele moje sekvence su koristili. I sad ćao, nema više!“, napisao je Karišik na društvenim mrežama.

Pretragom Jutjuba može se utvrditi da tog filma više nema na toj platformi.

Srpska napredna stranka (SNS) organizovala je juče miting u Sremskoj Mitrovici pod parolom „Vojvodina je Srbija“ i na kojoj je usvojena „Narodna deklaracija o Vojvodini u Srbiji“.

U Novom Sadu i u drugim mestima u Vojvodini SNS je organizovano autobusima prevozio učesnike mitinga.

Pojedini građani kazali su novinarima da su išli na miting SNS-a u Sremsku Mitrovici jer su dobili novac i hranu za to, a neki su kazali da idu na miting jer im je tako “naređeno na poslu”.

U Vojvodini ne postoji nijedna politička snaga, kao ni organizovana grupacija koja se zalaže za otcepljenje te pokrajine od Srbije.

Građani komentarišu na društvenim mrežama da im parola “Vojvodina je Srbija” zvuči zloslutno jer ih podseća na parolu “Kosovo je Srbija”.

Takođe navode da režim pokušava veštački da proizvede problem tamo gde ga nema i podsećaju da se predsednk Srbije Aleksandar Vučić često hvali svojim velikim prijateljstvom sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom, koji je poznat po izjavama u kojima ispoljava teritrijalne aspiracije prema Srbiji, kada je Vojvodina u pitanju.

Orban se u više navrata fotografisao sa mapom “velike Mađarske” iz vremena Austrougarske Monarhije, kada je Mađarska imala 64 županije među kojima je bila i teritorija današnje Vojvodine.

Orbanova stranka Fides postavila je u parlament te zemlje i bistu Mikloša Hortija, koji je bio predsednik mađarske vlade u vreme kada je mađarska okupaciona vojska u januaru 1942. godine sprovela fašističku Raciju, u kojoj je pobijeno i pod led Dunava i Tise bačeno više hiljada Jevreja, Srba, Roma i ostalih građana Vojvodine.

Akademik Ljubomir Simović optužio je Aleksandra Vučića da “na scenu izlazi s novom predstavom i da je na programu odbrana od vojvođanskog separatizma”.

„Kada je (Viktor) Orban, pre nekoliko godina, objavio mapu velike Mađarske, protestvovali su sve zemlje čije su se teritorije našle na toj mapi. Samo je Vučić čutao. Ni A“, naveo je akademik Simović.

Kako je Simović ukazao, sad Vučić, „koji je grmeo: ‘nikad Glina, nikad Banija neće biti Hrvatska’ organizuje odbranu od vojvođanskog separatizma, a priprema i donošenje neke deklaracije o Vojvodini“.

(Autonomija, karikatura: STUPS)