"Posle 13 dana i 1.300 pređenih kilometara, naši heroji stigli su do Strazbura"

Hiljade građana i studenata ispred Radio-televizije Vojvodine uživo je pratilo doček studenata biciklista u Strazburu. Prenos je emitovan i ispred RTS-a koji je blokiran od ponedeljka u 22h.
Pošto ni RTV ni RTS ne emituju uživo doček u Strazburu, građani ispred RTV-a prenos prate preko video bima na kojem se emituje prenos sa studentske platforme Blokada.info.
Studenti koji su radili prenos ovog dočeka rekli su da od RTV-a nisu dobili nikakvu pomoć, pa su se snašli sami.
Na glavnom trgu u Strazburu je velika gužva, razvijen je veliki transparent „Menjamo brzine, ne principe“, a okupljeni nose različite poruke – od naziva gradova iz kojih su došli, do onih već uobičajenih „Pumpaj“, „Podrška ne zna za granice“, „Studenti su apostoli slobode“ i druge.
Okupljeni su euforično uzvikivali „Pumpaj“ u momentu ulaska biciklista na glavni trg u Strazburu. Potom su usledili zagrljaji, suze i poljupci, a onda i pesma biciklista.
Za studente bicikliste prostrli su crveni tepih i dodelili im medalje.



Osamdeset studenata i članova akademske zajednice krenulo je 3. aprila biciklima iz kampusa Univerziteta u Novom Sadu na put do Strazbura dug 1.300 kilometara. Do cilja su prošli kroz Mađardsku, Slovačku, Austriju, Nemačku i Francusku.
Ova vožnja je usmerena ka Savetu Evrope i Evropskoj uniji, organizacijama “koje imaju ključnu ulogu u podršci demokratiji, ljudskim pravima i vladavini prava”. Ideja je da predstavnike evropskih institucija upoznaju sa misijom studenata, njihovim zahtevima zbog kojih mesecima blokiraju fakultete, a očekivanja su da će ovaj njihov put izazvati reakciju i viših zvaničnika EU.
Studenti će se sutra u 11h okupiti ispred Saveta Evrope, gde će biti održana i 16-minutna tišina.
Na večerašnje okupljanje su pozvali studenti, a deo građana došao je još u 16.30 časova na poziv Zborova građana Novog Sada.
Oni su pročitali zahteve za upravu RTV, a među njima je zahtev za promenu uređivačke politike RTV-a, kako bi ona bila u skladu sa zakonom i pravilima objektivnog i istinitog informisanja građana, „a ne interesima režima“, kao i osuda najavljenih postupaka pokretanja krivičnih i prekršajnih prijava za navodno počinjena krivična dela tokom sinoćnje blokade.
Neki od njihovih zahteva su ispunjenje studentskih zahteva upućenih RTV-u i RTS-u, da izveštaj o dolasku studenata u Strazbur bude centralna tema dnevnika na RTV-u, adekvatan medijiskih prostor za izveštavanje o aktivnostima Zborova građana Novog Sada.
Oni su te zahteve zalepili na vrata zgrade i ubacili ih u zgradu televizije.
Svečana ceremonija dočeka biciklista iz Strazbura biće u Novom Sadu u utorak, 22. aprila u 20h.
(Autonomija)