Danas je u Zrenjaninu održan performans “Dani vode” u okviru kojeg su se učesnici protesta “Zrenjanin je žedan” takmičili u brzom ispijanju flaširane vode. Nagrade u flaširanoj vodi su u skladu s tim u bile podeljene u dve kategorije: najbržim takmičarima i najbržim takmičarkama.
Poziv da učestvuje u protestu ove nedelje dobio je i gradonačelnik Zrenjanina, Simo Salapura. On je svoj odgovor, izgleda, poslao sinoć preko lokalne RTV Santos u kojoj je pozvao sve koji protestvuju da dođu u Gradsku kuću, i, kao Zrenjaninac i otac troje dece, naglasio da vožnje nisu način da se dugogodišnje pitanje vodosnabdevanja u gradu reši.
“I mi smo ponosni roditelji, jednog, dvoje, i troje i više dece. Neki od nas imaju i decu koja su punoletna, a nikad nisu pila vodu sa česme. I nama je stalo najviše zbog njih da u ovoj borbi istrajemo. Nas ima toliko da ne možemo svi da uđemo u Gradsku kuću u kojoj se problem rešavaju, ali i nastaju. Red bi bio da se on pridruži starijim građanima i građankama i njihovoj deci i unucima na protestu”, istakao je Bekim Rukeci, jedan od učesnika protesta.
Govoreći o natpisima iz medija u vezi sa sudskim procesom između fabrike vode i grada Zrenjanina, on je reako da ne zna ko će pobediti ali da zna ko će sigurno izgubiti: „Izgubiće građani Zrenjanina! Ili će grad opet tražiti strateškog partnera i opet dati fabriku nekom privatnom licu: opet će se završavati neki poslovi, opet će gradska kasa da se olakša za poveću sumu koja će otići u privatne džepove.“
Rukeci i njegovi saborci mišljenja su da je veoma važno da svi razumeju da je voda “javno dobro od strateškog značaja i da kao takva ne sme biti predmet slobodne trgovine i profita“. „Voda mora biti dostupna svima, svakom pojedincu i svakom građaninu kako Zrernjanina tako i cele Srbije i to pod istim jednakim uslovima”, kazao je on.
Učesnici skupa istakli su i da su javno-privatna partnerstva u snabdevanju vodom samim tim neprihvatljiva, te će zahtevati od Vlade Srbije da stave van snage izmenu Zakona o komunalnim delatnostima iz 2018 godine.
“U svemu ovome nećemo biti sami, ta izmena zakona važi na terioriji cele Republike i podršku toj inicijativi imamo iz cele zemlje. Ako su jedna Holandija, Austrija ili Slovenija vratile svoja izvorišta i vodosnabdevanje u državno vlasništvo, može i Srbija. Radićemo na tome da se što više građana upozna sa mogućim dalekosežnim katastrofalnim posledicama po svaki grad kome vodosnabdevanje padne u privatne ruke”, poručili su Zrenjaninci.
Ivana Gordić (Autonomija)