Večeras je u Zrenjaninu održan do sada najveći protest “Zrenjanin je žedan”. “Prvi i najvažniji zahtev je voda za sve. Mi, kao krajnji korisnici, hoćemo čistu i zdaravu vodu u svojoj kući. Ne želimo čistu vodu na izvorištu fabrike nego na našim česmama”, rekao je Mišo Živanov pred nekoliko stotina biciklista, vozača motocikala i automobila. Na ulazu u grad kod Autobuske stanice razvučen je je baner “17 minuta za 17 godina”.
Budući da je zahtev za dva litra vode dnevno po glavi stanovnika kao neophodna količina za funkcionisanje ljudskog organizma proteklih nedelja od strane opozicije i drugih organizacija u gradu bio tema na društvenim mrežama, Živanov je pojasnio da se o tome govori kao prelaznom rešenju dok se “ne reši fijasko sa aferom zvanom fabrika vode.
„Grad je dužan da nam obezbedi alternativno snabdevanje vodom. Oni to nisu uradili 17 godina”, rekao je Živanov.
Građani koji protestuju zatražili su i krivičnu odgovornost “apsolutno svih koji su bili uključeni u fijasko sa fabrikom vode, bez obzira da li su bili u prethodnoj ili su u sadašnjoj vlasti”.
Smatraju i da je neophodno uključivanje javnosti i struke u sve tokove pripreme i realizacije radova i finansija. “Ne trebaju nam ekipe koje će da sklapaju dilove. Trebaju nam stručnjaci koji će da reše naše probleme“, kazao je Živanov.
Komentarišući postupak Erste banke koja je pokrenula postupak prodaje propale fabrike vode u Zrenjaninu, on je rekao da na osnovu dosadašnjeg iskustava nema poverenja u rad Gradske uprave grada Zrenjanina.
Upitao je zašto nisu objavljeni uslovi pod kojim je došlo do raskida ugovora i “da li je traženo od Fabrike vode da vrati sve što je primila iz gradskog i republičkog budžeta i to sa zakonskom zateznom kamatom”.
Nedoumica je i da bi novi vlasnik fabrike mogao da bude po automatizmu snabdevač vodom grada Zrenjanina ili će grad za ovaj posao raspisati novi tender.
S obzirom na to da je Zrenjanin jedini grad zbog kojeg je 2018. godine promenjen Zakon o komunalnim delatnostima ne bi li se omogućilo privatnoj kompaniji da obavlja poslove snabdevanje javnim dobrom i upravlja prirodnim resursom, postavili su pitanje da li to otvara mogućnost da ponovo neka druga privatna kompanija ili fizičko lice u budućnosti snabdeva grad vodom i da li to znači da se može ponoviti scenario u kojem neka druga kompanija ili fizičko lice opet ne može da ispuni preuzete obaveze i grad i dalje na neodrađeno vreme neće imati ispravnu vodu.
Živanov kaže da će se organizatori protesta obratiti zaštitniku građana i Vladi Srbije i da će tražiti da se ukine zakon koji je usvojen samo zbog zrenjaninske fabrike vode i koji omogućava privatnicima da iskorištavaju javna prirodna dobra radi ostvarivanja svog profita.
„Grad treba da nam isporučuje vodu, a ne privatnik. Ako može država da da 600 miliona evra za prenose fudbalskih utakmica, može i svojim građanima da obezbedi pijaću vodu u 21. veku“, rekao je on.
U saopštenju poslatom večeras nakon vožnje iz Zrenjaninske akcije su poručili da je činjenica da su građani Zrenjanina potrošili ogroman novac kupujući vodu za piće, pri čemu se gradske vlasti ni u jednom momentu nisu zapitale da li građani imaju novac za to i kako će ga obezbediti.
Aktivisti se pitaju da li je grad, u čijoj je isključivoj nadležnosti da obezbedi isporuku pijaće vode, zatražio od privatne kompanije kojoj je ugovorom povereno prečišćavanje vode za piće, da plati ovu štetu ili je spreman da Zrenjanincima štetu nadoknadi iz sopstvenog budžeta.
Pitali su i da li grad Zrenjanin planira da kupi fabriku vode sa istom tehnologijom za koju je ustanovljeno da ne može da obezbedi dobar kvalitet i dovoljan kapacitet vode za normalno snabdevanje grada vodom.
“Znamo da na gradski sistem vodosnabdevanja treba da se priključi fabrika za proizvodnju guma Ling Long (možda i drugi subjekti), za koju se procenjuje da ce imati učešće u potrošnji više od 20 odsto od ukupne dnevne potrošnje grada”, navodi se u saopštenju.
Upitali su i da li je potrebno razmišljati o potpuno novom vodoizvorištu koje bi moglo da zadovolji kapacitete grada Zrenjanina i 22 naseljena mesta.
“U skladu sa Ustavom, zakonima i podzakonskim aktima osnovno je ljudsko pravo na čistu i pijaću vodu, a samim tim što ovakvo stanje traje toliko dugo pozivamo radi delotvornijeg razrešenja situacije da naležno tužilaštvo istraži da li je i ko od ljudi odgovornih za funkcionisanje vodosnabdevanja u Zrenjaninu, kao i izabranih funkcionera grada iz ovog i prethodnih saziva na bilo koji način odgovoran za ovakvu situaciju”, navodi se u saopštenju.
Ivana Gordić, Naslovna fotografija: Branislav Nenin