Skip to main content

Francuski ambasador: Australija napravila ‘ogromnu grešku’ poništavanjem dogovora o podmornicama

Planeta 19. сеп 2021.
3 min čitanja

Australija je napravila „ogromnu“ diplomatsku grešku pošto je odustala od narudžbine francuskih podmornica, vredne više milijardi dolara, zbog alternativnog dogovora sa SAD i Britanijom, poručio je u subotu francuski ambasador u Kanberi, Žan-Pjer Tebo.

Australija je u četvrtak saopštila da će odustati od svog dogovora iz 2016. godine sa francuskom Pomorskom grupom o gradnji flote konvencionalnih podmornica i da će, umesto toga, izgraditi najmanje osam nukleranih podmornica sa američkom i britanskom tehnologijom, posle postizanja trilateralnog bezbednosnog partnerstva.

Potez je izazvao bes u Francuskoj, NATO saveznici SAD i Britanije, koja je opozvala svoje ambasadore u Vašingtonu i Kanberi, a takođe je razljutio Kinu, veliku silu u indopacifičkom regionu.

Malezija je u subotu saopštila da bi odluka Kanbere da gradi nuklearne podmornice mogla da pokrene regionalnu trku u nuklearnom naoružanju, što je pitanje koje brine i Peking.

„To će druge zemlje navesti da se još agresivnije ponašaju u regionu, posebno u Južnom kineskom moru“, rekao je malezijski premijer, koji nije direktno pomenuo Kinu. Spoljna politika Pekinga u regionu je sve agresivnija, posebno njeno pretendovanje na sporne teritorije u Južnom kineskom moru, bogatom prirodnim resursima. Malezija i sama polaže pravo na neke od tih morskih teritorija.

„Ovo je velika greška, veoma loše ponašanje prema partnerima – posebno što u pitanju nije bio ugovor, nego partnerstvo koje treba da je zasnovano na poverenju, međusobnom razumevanju i iskrenosti“, rekao je francuski ambasador Tebo novinarima u Kanberi pred povratak u Pariz.

‘Duboko razočarenje“

Portparol Stejt departmenta Ned Prajs izjavio je da je Francuska „ključni saveznik“ i da će SAD narednih dana raditi na tome da razreše nesuglasice.

Australija je saopštila da žali zbog povlačenja francuskog ambasadora, da ceni svoj odnos sa Francuskom i da će nastaviti da sarađuje sa vladom u Parizu u drugim oblastima.

„Australija razume duboko razočarenje Francuske našom odlukom, koja je doneta u skladu sa našim jasnim i otvorenim interesima nacionalne bezbednosti“, rekla je portparolka ministarstva spoljnih poslova Maris Pejn u subotu.

Ambasador Tebo izjavio je da sa žaljenjem napušta Australiju ali je dodao da je potrebno da se „preispitaju bilateralni odnosi.“

Spor Pariza i Kanbere je najniža tačka u njihovim odnosima od 1995, kada je Australija protestovala zbog odluke Francuske da nastavi nuklearne probe u Južnom Pacifiku, i opozvala svog ambasadora na konsultacije.

Javno mnjenje u Francuskoj, gde predsednik Emanuel Makron treba da se takmiči za drugi mandat na izborima sledeće godine, takođe kritikuje Australiju i SAD.

„Možete da razumete geopolitičke razloge iz kojih se Australija približava drugim anglofonim zemljama kao što su SAD i Britanija“, izjavio je za Rojters Luj Maman, pariski hirurg za vreme šetnje po Šanzelizeu. „Ali postojao je sporazum, i mislim da je postojalo savezništvo i partnerstvo između Australije i Francuske. Ovo kvari prijateljstvo“, rekao je. „Ja sam to doživeo kao izdaju.“

Australijski premijer: Imali smo duboke rezerve oko francuskih podmornica

Australijski premijer Skot Morison rekao je danas da je francuska vlada bila upoznata sa tim da Kanbera ima „duboke i ozbiljne rezerve“ u vezi francuskih podmornica i pre nego što je raskinut ugovor o njihovoj nabavci.

Morison je rekao da razume „razočaranje“ francuske vlade, ali je dodao da su on i drugi australijski ministri „pre nekoliko meseci“ pokrenuli probleme vezane za ugovor koji je raskinut prošle nedelje.

„Mislim da su imali razloga da znaju da smo imali duboke i ozbiljne rezerve kao što je da kapacitet podmornica klase Atak ne odgovara našim strateškim interesima i mi smo jasno rekli da ćemo doneti odluku zasnovanu na našim nacionalnim strateškim interesima“, rekao je Morison danas na konferenciji za novinare u Sidneju.

Francuska je ogorčena zbog odluke Australije da raskine ugovor vredan 90 milijardi australijskih dolara (56 milijardi evra) za kupovinu francuskih konvencionalnih podmornica da bi uzela američke podmornice na nuklearni pogon.

Francuska je opozvala svoje ambasadore iz Kanbere i Vašingtona i optužila saveznike da „lažu“ o svojim projektima.

Morison je rekao da bi bio nemaran da ide dalje sa tim ugovorom uprkos savetima australijskih odbrambenih i obaveštajnih službi koje su ocenjivale da je taj ugovor protivan australijskim strateškim interesima.

„Ne žalim odluku što sam na prvo mesto stavio nacionalni interes Australije. Nikad to neću žaliti“, rekao je premijer.

Australijski ministar odbrane Piter Daton rekao je ranije danas da je njegova vlada bila „iskrena, otvorena i poštena“ sa Francuskom oko briga vezanih za ugovor koji je prekoračio budžet i kasnio više godina.

Ministar je rekao da razume nezadovoljstvo Francuza, ali da je nagoveštavati da australijska vlada nije iskazivala zabrinutost vezanu za taj ugovor suprotno informacijama dostupnim u javnosti o tome što je javno iskazivano već duže vreme.

Daton je rekao da je lično izrazio zabrinutost francuskoj ministarki odbrane Florans Parli i istakao potrebu da Australija deluje u svom nacionalnom interesu koji, prema njemu, znači da nabavi podmornice na nuklearni pogon.

U objašnjenju zašto Kanbera nije mogla da kupi francuske podmornice na nuklearni pogon Daton je rekao da je to zbog operacija održavanja francuskih podmornica koje treba da bude svakih deset godina uz ponovno punjenje nuklearnim gorivom, što nije slučaj sa američkim podmornicama, kao i da Australija nema nuklearnu centralu.

(Glas Amerike, foto: Pixabay)