Skip to main content

(FOTO/VIDEO) Studenti ne zaboravljaju: Odata pošta svim žrtvama korupcije, ponovljen poziv na protest u Beogradu

Građani 13. мар 2025.
3 min čitanja

Odavanjem pošte nastradalima kod Železničke stanice u Novom Sadu i u padu vojnog helikoptera pre 10 godina, te spuštanjem cveća u Dunav za sve žrtve korupcije, završena je protestna šetnja „Korupcija ubija, mi ne zaboravljamo“.

Više hiljada studenata, profesora, roditelja, građana učestvovalo je u današnjoj protestnoj šetnji na koju su pozvali studenti, a povodom desetogodišnjice od pada helikoptera Vojske Srbije kada je stradalo sedmoro ljudi, među kojima i jedna beba. Za tu tragediju do sada niko nije odgovarao.

Oni su se okupili u kampusu Univerziteta u Novom Sadu, odakle su oko 17.30 krenuli u šetnju novosadskim bulevarima.

Student Prirodno-matematičkog fakulteta Aleksandar Kendrišić rekao je okupljenima da je prošlo 10 godina od nesreće, a da niko nije odgovarao zbog pada helikoptera.

„Zaborav za žrtve bi značio da smo kao društvo postali saučesnici u nepravdi. Hoćemo za sve građane pravdu, a da odgovorni budu procesuirani“, kazao je student.

„Danas smo svi zajedno, svi solidarni, svi ujedinjeni, studenti, seljaci, profesori, poljoprivrednici… Niko neće biti izostavljen iz naše borbe. Svi zajedno ćemo se izboriti za zdravo, pravedno društvo u kojem studenti neće morati tri meseca da blokiraju univerzitete kako bi nadležne institucije radile svoj posao“, dodao je.

Tokom šetnje po kiši, okupljeni su uzvikivali „korupcija ubija“, „ruke su vam krvave“. Nosili su zastave Srbije i Vojvodine.

Kolonu su obezbeđivali bajkeri na svim raskrsnicama, kao i saobraćajna policija.

Prošetali su od kampusa Bulevarom cara Lazara do Promenade, potom Bulevarom oslobođenja do raskrsnice kod Futoške pijace, dalje Jevrejskom, Bulevarom Mihajla Pupina, Žarka Zrenjanina pored Skupštine grada, Stražilovskom, nazad na Bulevar cara Lazara do Keja žrtava racije.

Protestnoj koloni su se putem pridruživali građani, pa je do krajnjeg cilja – Dunava – stiglo više hiljada ljudi.

Građani su ih pozdravljali sa terasa aplauzima, duvanjem u pištaljke. Zabeležili smo i trenutak kada je jedan Novosađanin raširio i zastavu SFRJ.

Dolaskom na Kej žrtava racije, pročitana su imena stradalih u padu helikoptera, u požaru u staračkom domu u Barajevu, u nesreći u Krušiku, u rudniku u Aleksincu, Stanike Gligorijević, Andree Bojanić, Luke Jovanovića, Olivera Ivanovića, pod nadstrešnicom železničke stanice u Novom Sadu…

Okupljeni su zatim održali 23 minuta tišine – 15 minuta za poginule kod novosadske Železničke stanice, sedam minuta za poginule u padu vojnog helikoptera i minut za poginulog psa Donu. Bliceve telefona usmerili su ka nebu i tako osvetlili kej.

Potom su sa Varadinskog mosta u Dunav bacili veliki venac od belih ruža.

Studenti su pozvali sve okupljene da im se u subotu, 15. marta pridruže na velikom protestu u Beogradu.

Vojni helikopter se srušio 13. marta, 2015. u širem rejonu aerodroma „Nikola Tesla“ u Surčinu, na povratku iz Raške odakle je prevozio životno ugroženu bebu iz Novog Pazara.

Tog 13. marta 2015. godine vojni helikopter poleteo je iz Novog Pazara za Beograd, da bi se spasio život tek rođenoj bebi jer sanitetsko vozilo zbog odrona nije moglo da nastavi put. I pored loših vremenskih uslova posada predvođena majorom pilotom Omerom Mehićem kreće u akciju spasavanja. Dete preuzima u Raškoj i nastavlja let ka Beogradu. Zbog kiše i magle letelica je neko vreme kružila iznad Beograda, pokušavajući da bezbedno sleti, da bi se nešto pre ponoći izgubila sa radara.

Mediji su u noći tragedije izvestili da je helikopter sleteo, da ga je dočekao ministar zdravlja Zlatibor Lončar iako je letelica pronađena nekoliko sati kasnije srušena na livadi nedaleko od aerodroma.

U nesreći je život izgubilo sedam osoba: beba porodice Ademović stara pet dana iz Novog Pazara, anestetičar iz Novog Pazara Miroslav Veselinović, lekar Dževad Ljajić, mehaničar letač Ivan Miladinović , zastavnik Nebojša Draić, pilot kapetan Milovan Đukarić pilot major Omer Mehić.

(Autonomija)