Skip to main content

(FOTO, VIDEO) Održana Vojvođanska olimpijada starih sportova: Pilcike, ringlanje, štulanje…

Vojvodina 18. сеп 2022.
2 min čitanja

Umesto slave, stare vojvođanske igre

Pilcike, ringlanje, štulanje, kandžijanje, borbe časti, samo su neke od starih vojvođanskih igara u kojima su posetioci trinaeste po redu Vojvođanske olimpijade starih sportova održane juče u Bačkom Gradištu mogli da se oprobaju.

Vojvođansku olimpijadu starih sportova organizuje Bečejsko udruženje mladih, a svake godine učesnici imaju priliku da odmere snage i veštine u nekoj od čak sedamnaest disciplina.

Aktivistkinja ovog udruženja Gordana Adamov kaže za Autonomiju da su na ideju na ideju da organizuju olimpijadu došli zato što jedino Bačko Gradište, selo u opštini Bečej, nema nikakav oblik seoske slave.

“Mi smo hteli da radimo sa omladinom na selu, da na jedan kreativan, zabavan i edukativan način organizujemo jednu manifestaciju koja bi mogla da ima i turistički potencijal, da privuče ljude iz drugih krajeva Vojvodine i da se svi okupimo i družimo povodom ‘seoske slave’. I olimpijada je u međuvremenu prerasla u našu tradiciju”, kazala je ona.

Neke od sedamnaest disciplina u kojima se timovi od pet igrača takmiče jesu pilcike, ringlanja, štulanja, kandžijanja, natezanja mosora, luka i strele, borbe časti, džakanja, dragača ili vranića. Veliki broj ovih igara zbog arhaičnih naziva nije poznat svima, ali su zapravo to igre koje često srećemo u svojoj okolini.

Na pitanje na koji način su došli do svih ovih igara, predsednik Bečejskog udruženja mladih Aleksandar Đekić objašnjava da su od starijih meštana u selu prikupljali letnje igre kojima su se pastiri i paori igrali na prostorima Vojvodine pre nekoliko stotina godina, te su zatim to uklopili u koncept najsličniji višeboju.

On dodaje da su u međuvremenu skupili još neke igre, koje će premijerno biti igrane na nekoj od narednih olimpijada.

Gordana Adamov kaže da je jako bitno da se mladi upoznaju sa vojvođanskim običajima i da nastave da je neguju tu tradiciju slaganja i jedinstva koju su negovali i njihovi preci.

Olimpijada svake godine okupi oko sto takmičara, što ove godine zbog kišovitog dana ipak nije bio slučaj.

Ipak, nekoliko ekipa koje su došle doprinele su da igre budu odigrane, a gledaoci su imali priliku da se upoznaju ili podsete nekih od starih vojvođanskih igara, ili pak da se oprobaju u nekim od njih.

Veliki broj učesnika olimpijade su bili mladi ljudi iz Bečeja, ali i drugih delova Vojvodine.

Aleksandar Bugarin i Sanja Kosović (Autonomija)