"Zakonodavna i sudska grana vlasti su izmanipulisane, kako bi ojačale dominaciju vladajuće stranke"

U Srbiji se pravni sistem često koristi protiv opozicionih i kritičkih glasova, dok istovremeno štiti one koji su na vlasti ili bliski sa vlastima, piše u izveštaju koji je izradila međunarodna organizacija Forum 2000.
“Kada su institucije zarobljene, vladavina prava predstavlja alat koji se selektivno primenjuje, kako bi se utišali kritički glasovi i zaštitili interesi elita. U Srbiji se pravni sistem često koristi kao oružje protiv opozicionih figura i za zaštitu političkih saveznika”, navodi se u izveštaju.
Izveštaj je nastao kao rezultat konferencije koja je održana u Pragu, u oktobru 2024. godine, pre nego što su u Srbiji počeli protesti, a koji je sada objavljen.
Dodaje se da su u Srbiji zakonodavna i sudska grana vlasti izmanipulisane, kako bi ojačale dominaciju vladajuće stranke.
Navodi se i da je značajan deo medijskog prostora pod kontrolom vladajućih političkih snaga, a novinari se suočavaju sa pretnjama i fizičkim nasiljem.
“Kontrolisani mediji i kampanje propagande postali su uobičajeni, a vlada koristi medije da oblikuje javno mnjenje i očuva vlast. Te medijske kuće promovišu narative odobrene od strane vlade, često potiskujući neslaganje i zamagljujući činjenice”, piše u izveštaju.
Ocenjuje se da je EU, poslovnim aranžmanima sa Aleksandrom Vučićem, “nenamerno legitimisala njegov režim” i time ograničila sopstvenu sposobnost da se bavi padom demokratije u Srbiji.
“Kao rezultat toga, kredibilitet evropskih integracija je oslabio, čak i među tradicionalno prozapadnim delovima Srbije. U međuvremenu, mediji pod kontrolom države pojačavaju proruske poruke”, navodi se u izveštaju.
Izveštaj nosi naziv “Prvi pristup identifikovanju zajedničkih izazova za demokratiju u Zapadnom Balkanu i zemljama Istočnog partnerstva”.
(Autonomija)