"Prošlo je 25 godina, mnogi očevi i majke više nisu živi, neki jako teško žive i navode da su teški svima"
Fond za humanitarno pravo, u ime REKOM mreže pomirenja, predstavio je danas knjigu o 1.636 nestalih osoba u vezi sa ratom na Kosovu – „Dostojanstvo za nestale“, a sa konferencije je upućen apel Srbiji i Kosovu da udvostruče napore kako bi se identifikovali posmrtni ostaci u prištinskoj mrtvačnici.
Osnivačica FHP Nataša Kandić izjavila je da je knjiga pokušaj da se sećanje porodica na svoje nestale iznese na svetlo javnosti i podigne na viši nivo.
Prema njenim rečima, na Kosovu je više od 9.000 nestalih, a podaci koji su izneti u knjizi zasnovani su na dokumentacije FHP u Srbiji i Fonda za humanitarno pravo Kosova.
Porodice nestalih osoba su u potpuno drugačijem položaju od porodica koje su sahranile svoje voljene. One nemaju grob, nema mesta za sećanje. U situaciji su da sećanje traje i živi samo u okviru porodice, objasnila je Kandić.
Ona je navela da je u proteklom periodu razgovarala sa brojnim porodicama, a da joj je najteži utisak bio težak život tih ljudi.
Prošlo je 25 godina, mnogi očevi i majke više nisu živi, neki jako teško žive i navode „da su teški svima“. To je tako teško čuti, naglasila je Kandić.
Šefica političke sekcije Delegacije Evropske unije u Srbiji Silvija Estrige rekla je da je dosta urađeno u proteklom periodu na rešavanju sudbine nestalih, ali da je i dalje previše porodica koje ne znaju sudbinu svojih članova, pa je njihova frustracija legitimna.
Oni imaju pravo da budu informisani o sudbini voljenih, jer se iza tih brojeva radi o nekim ljudima. U ime tog humanitarnog pitanja treba izbegavati politizaciju i fokusirati se na rešavanje slučajeva, rekla je ona.
Estrige je ocenila i da bi prava porodica bila bolje rešena ukoliko bi postojao adekvatni pravni okvir, što sada nije slučaj jer nije usvojen zakon o nestalim osobama.
Taj proces je svojevremeno dobro napredovao, ali je potom suspendovan i nadam se da će ga aktuelna vlada ponovo pokrenuti, istakla je ona.
Programski direktor Međunarodne komisije za nestala lica Metju Holidej pozvao je Kosovo i Srbiju da udvostruče napore kako bi se rešila sudbina posmrtnih ostataka između 350 i 400 NN lica u prištinskoj mrtvačnici.
To mesto je masovna grobnica iznad tla i prištinske vlasti moraju da uspostave saradnju sa Komisijom za nestala lica Srbije kako bi se rešila sudbina tih ljudi, naglasio je Holidej.
On je pozvao obe strane da udvostruče napore i saradnju na lociranju mesta masovnih grobnica i tako omoguće dostojanstvo nestalim osobama.
(FoNet/foto: Medija centar Beograd)