"Na putu do pribavljanja strateških važnih sirovina danas ne smeju biti žrtvovani ljudski životi, zdravlje, prava i slobode građana i građanki"
Feministička antifašistička mreža (FAMa) je sa velikom zabrinutošću primila vesti o privođenju i zastrašivanju više desetina aktivistkinja i aktivista u Srbiji, među kojima je i članica te mreže Milica Ranđelović.
Novi talas pritisaka na akivistikinje i aktiviste počeo je prošle nedelje, nakon velikog ekološkog protesta protiv rudarenja litijuma u Srbiji održanog 10. avgusta u Beogradu, kada su trojica mladih aktivista u brzom postupku prekršajno osuđena na kaznu zatvora od 30 i 40 dana. Nakon snažne reakcije javnosti presuda je poništena, aktivisti su pušteni da se brane sa slobode a predmet je vraćen u redovni postupak.
„Od tada do danas nastavljena su privođenja aktivistkinja i aktivista na informativna razgovore – pretresaju se njihovi stanovi, oduzimaju im se telefoni i računari pod sumnjom da su pozivali na rušenje ustavnog poretka. Sumnjiče se za ozbiljna krivična dela samo zato što su aktivni na društvenim mrežama ili adminsitriraju određene stranice na Facebooku“, piše u saopštenju.
Ocenjuje se da je situacija izuzetno ozbiljna zbog činjenice da ljudi koji se privode nisu činili dela koja im se stavljaju na teret, te da je reč o pritisku koji dolazi iz samog vrha države, sa ciljem da se neistomišljenici/e režima ućutkaju i obeshrabre.
Podseća se da su članicu FAMe Milicu Ranđelović pripadnici Uprave kriminalističke policije u subotu zadržali na aerodromu prilikom odlaska na odmor, ispitivali, a potom je vratili u Novi Sad, pretresli joj stan i oduzeli mobilni telefon.
„Umesto da sasluša mlade aktiviste/kinje i građane/ke koji se snažno i masovno protive rudarenju litijuma u dolini reke Jadar i otvori dijalog o razvoju Srbije koji bi se temeljio na principima održivosti i zaštiti prirode kao i uključivanju građana i građanki u donošenje odluka, vlast na neslaganje sa njenim politikama odgovara represijom“, navodi se u saopštenju.
FAMa je najoštrije osudila pritiske na aktiviste i aktivistkinje i pozvala da se svi procesi protiv ovih, uglavnom mladih ljudi, momentalno prekinu, da se uputi javno izvinjenje zbog pretrpljenih trauma i da im se omogući da nesmetano rade svoje poslove i budu aktivni u svojim zajednicama.
FAMa je pozvala međunarodne i evropske institucije da ne zatvaraju oči pred stanjem ljudskih prava i sloboda u Srbiji kao zemlji kandidatkinji za članstvo u Evropskoj uniji.
„Na putu do pribavljanja strateških važnih sirovina danas ne smeju biti žrtvovani ljudski životi, zdravlje, prava i slobode građana i građanki“, piše u saopštenju.
(Autonomija)