Skip to main content

Dragan Mioković: BiH prolazi opasnu krizu, SAD sve mogu presjeći jednim potezom

Jugoslavija 04. нов 2021.
3 min čitanja

Dragan Mioković, čovjek-simbol odbrane i multietničkog Sarajeva, očevidac strašnih pogibija i svjedok u Hagu na suđenju Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću govorio je za Antenu M o opasnostima koje opet prijete miru i cjelovitosti BiH.

Mioković ističe da je kriza kroz koju Bosna i Hercegovina trenutno prolazi „najtransparentnije opasna“. Kaže da je BiH stara hiljadu godina i da to nije floskula, te da je kroz tih hiljadu godina prošla svašta i opstala. Ima dodatan razlog za optimizam da će tako biti i sada – „ovi što bi danas da je razvaljuju su ‘male mace’ za one iz 1992.“!

Taktička pobjeda Rusije u UN, neće spasiti Dodika

Mioković je govorio o dešavanjima u UN, dan uoči sjednice Savjeta bezbjednosti na kojoj treba da bude donesena odluka o produženju mandata NATO i snaga EUFOR, te o kampanji RS, Srbije i Rusije protiv visokog predstavnika u BiH Šmita i njegovog Izvještaja, koja je dovela do za javnost u toj zemlji zabrinjavajući kompromisa .

„U Rezoluciji se ne pominje OHR, to je jedna važna konstatacija. Drugo što je važno je da je Savjet bezbjednosti razmatrao izvještaj novog visokog predstavnika Šmita i o njemu su ambasadori dali svoje mišljenje i svoje stavove. Snage EUFOR-a broje oko 700 vojnika, ostanak EUFOR-a u BiH odgovara prije svega SAD-u i EU, jer oni nijesu spremni da u BiH pošalju neke robusnije NATO snage koje bi riješile problem jednom zauvijek. Riješili u smislu – upamet doveli ove koji pominju otcjepljenje“, objašnjava Mioković.

On smatra da ostanak EUFOR-a, ipak, najviše odgovara Rusiji, jer je toj državi lakše u BiH da gleda 700 evropskih vojnika nego robusne NATO snage. Rusija je tu, po njegovom mišljenju, taktički pobijedila.

Mioković je naveo i da je ova taktička pobjeda Rusije dala Miloradu Dodiku dodatno gorivo da nastavi sa retorikom kojom će nipodaštavati visokog predstavnika u BiH.

„S druge strane ja ne vidim da je ta taktička pobjeda Rusije Dodiku otvorila neke nove strateške pravce po kojima bi on mogao da finalizira dva, neću reći jedina, ali sigurno ključna cilja zbog kojih on radi ovo što radi. Prvi cilj je da ne bude uhapšen, s obzirom na hipoteku milionskih afera koje su njemu i njegovim sradnicima za vratom, a drugi je da dobije još jedan mandat da bi na taj način mogao da kontroliše stvari i izbjegne taj progon“, smatra Mioković.

Da bi to ostvario, kako dodaje, on mora širiti prostor, i on će to raditi na dva, njemu najprimjerenija načina.

Prvi je, prema riječima Miokovića, da nastavi sa formaliziranjem vlastitih ideja kroz povlačenje nadležnosti sa države na Republiku Srpsku, naravno, taktički na duži period od šest mjeseci. Mioković je, međutim, siguran da su SAD jedina snaga koja sve to što on radi može presjeći jednim potezom i on će na taj način pipati puls koliko daleko može da ide.

Zbog mrtve sarajevske djece morao sam pogledati Karadžića u oči i reći mu ko sam

Govoreći o tome da je tokom jednog svjedočenja u Hagu, iako nije morao, želio da otkrije svoj identitet, Mioković kaže:

„Ja sam radio posao koji sam radio u ratu, dio tog posla je bio vršiti uviđaje povodom ubistva građana, a posebno djece Sarajeva usred granatiranja. Ta mrtva sarajevska djeca i to što sam morao da gledam, su ključni razlog kada sam dobio poziv da svjedočim u Hagu i kada su me pitali hoću li da mi se skloni identitet, rekao da neću.

Ja sam imao moralnu satisfakciju da sjednem ispred Radovana Karađžića, da ga gledam u oči i kažem kako se zovem, da vidi da nas ima drugačijih. Da sam išao sa skrivenim identitetom puno bih se teže borio sa tim demonima koji me prate, i ovako teško sa njima na kraj izlazim“, objasnio je Mioković.

Poruka Crnoj Gori: Ne dajte se, ne dozvolite sebi ono što mi živimo 30 godina

On je, osvrćući se na trenutnu situaciju u našoj državi kazao da ima poseban afinitet prema Crnoj Gori. Čojstvo i junaštvo, kako kaže, njemu je uvijek bilo vezano za Crnu Goru.

„Ono što vas molim, nemojte dozvoliti da vas nesoj navuče da pristanete na ono na šta je Bosna pristala 1995. u Dejtonu. Ne dajte se! Vi ste uspjeli izaći ispod okrilja puno većeg i puno jačeg, bez ispaljenog metka. Nemojte dozvoliti da sada poslije toliko godina na bilo koji način milom ili silom prodaju tu priču i da doživite ovo što mi živimo već 30 godina“, zaključio je Mioković.

(Antena M, foto: N1)