"Oglušavanje o navedenim zahtjevima onemogućava punu primjenu Evropske konvencije o ekstradiciji i Bilateralnog ugovora"
Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava Crne Gore u utorak je ponovo uputilo urgenciju Ministarstvu pravde Srbije u vezi s molbom za izručenje Svetozara Marovića.
Marović, nekadašnji visoki funkcioner Demokratske partije socijalista (DPS) Mila Đukanovića i posljednji predsjednik Državne zajednice Srbije i Crne Gore, nalazi se na objavljenom spisku američkog Ministarstva finansija koje je uvelo sankcije za djela korupcije, a kojima je obuhvaćeno sedam osoba sa Zapadnog Balkana.
Osuđen je 2016. godine zbog višemilionskih malverzacija u Budvi dok je ta partija bila na vlasti.
Marović je uhapšen u decembru 2015. godine, a u maju sljedeće godine je pušten iz pritvora, nakon što je priznao krivicu.
Nakon toga je otišao u Beograd, a Crnoj Gori do danas nije izručen i pored raspisane potjernice.
Marovićev sin Miloš također je osuđen kao član kriminalne grupe na 11 mjeseci zatvora i novčanu kaznu od 385.000 eura.
No, ubrzo su obojica napustili Crnu Goru, koja je 2017. godine raspisala potjernicu za njima, zbog izdržavanja zatvorske kazne.
Više puta obnavljana molba
Kako je u utorak saopćeno iz Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava Crne Gore, presedan je da se zahtjev za izručenje ponavlja u periodu kraćem od pola godine, posebno imajući u vidu da je molba s urgencijama više puta obnavljana i da nije dobijen odgovor.
“Što posebno čudi, jer se međunarodna saradnja u krivičnim stvarima sa Srbijom u ostalim predmetima odvija u duhu kvalitetne, pravovremene i efikasne saradnje”, navodi se u saopćenju.
Kako su naveli, oglušavanje o navedenim zahtjevima onemogućava punu primjenu Evropske konvencije o ekstradiciji i Bilateralnog ugovora između Crne Gore i Srbije o izručenju.
“Potreba zaštite javnog interesa, vladavine prava i međunarodnog prava podržava odluka Ministarstava finansija i vanjskih poslova SAD-a, koji su uveli ekonomske sankcije Maroviću, označenom kao akteru koji ugrožava regionalnu stabilnost kroz korupciju, kriminalne aktivnosti i destabilizaciju“, saopćeno je iz Podgorice.
(Al Jazeera, foto: Portal Analitika)