Skip to main content

CRCD: Zahtevi za srpskom autonomijom na Kosovu izazvali zahteve manjina u Srbiji

Autonomija 15. апр 2013.
2 min čitanja

Centar za razvoj civilnog društva (CRCD) iz Zrenjanina ocenio je danas da su zbog zahteva Srbije da se obezbedi srpska teritorijalna autonomija na Kosovu povećani bezbednosni rizici u regionu.

Ta nevladina organizacija je u saopštenju za javnost navela da su usled tog zahteva, na bazi reciprociteta usledili zahtevi za teritorijalnom autonomijom Albanaca na jugu Srbije, Mađara u Vojvodini i Bošnjaka u Sandžaku.

Albanci s juga Srbije, iz Preševske doline su 9. marta doneli s tim u vezi Deklaraciju svih albanskih odbornika iz skupština opština Preševo, Bujanovac i Medveđa, a Bošnjačka demokratska zajednica izrazila je sličan zahtev 14. marta.

CRCD je naveo da se predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Ištvan Pastor na skupu mađarskih političkih predstavnika iz Rumunije, Slovačke i Srbije, koji je održan 23. marta, po prvi put založio za mađarsku teritorijalnu autonomiju u Vojvodini.

Takav zahtev SVM nije do sada iznosio u vojvođanskoj javnosti, već su se za njega zalagale ostale mađarske stranke: Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara, Demokratska stranka vojvođanskih Mađara, Građanski savez Mađara i Pokret mađarske nade, piše u saopštenju.

Dodaje se da su se u periodu od decembra prošle do marta ove godine u Vojvodini dešavali antimađarski incidenti, ali je i „radikalizovana mađarska strana“.

„Neonacisti iz većinski mađarskih mesta Sente i Ade odlazili su u naznačenom periodu u Temerin i tamo izazivali antisrpske incidente. Mađarska ultradesničarska, antisemitska stranka Jobbik osnovala je 2. marta u Subotici svoju podružnicu za Vojvodinu, na čijem je čelu nastavnik iz Sente Endre Đeri“, navodi se u saopštenju.

CRCD je još naveo da se u Vojvodini, generalno gledajući, poštuju prava Mađara, Slovaka, Hrvata, Rumuna, Rusina, Bunjevaca, Makedonaca, Ukrajinaca, Nemaca i ostalih manjina u obrazovnoj, medijskoj, kulturnoj i religijskoj sferi, dok se u centralnoj Srbiji tek počinje sa uvođenjem nastave na rumunskom i bosanskom jeziku.

„Sporno i dalje ostaje pitanje Rumunske pravoslavne crkve, koja je i dalje izložena diskriminaciji. Takođe, beogradska vlast i dalje radi na podvajanju unutar bošnjačke zajednice i favorizovanju anti-zukorlićeve frakcije“, ocenjuje se u saopštenju.

(Autonomija)