Skip to main content

CINS: Skoro dva miliona evra za male hidroelektrane povezane sa Petrovićem

Info 02. мар 2021.
2 min čitanja

Od oko 21,5 miliona evra, koliko je država isplatila vlasnicima malih hidroelektrana (MHE) u Srbiji za otkup struje u 2020. godini, najviše je, preko 2,8 miliona, otišlo Elektroprivredi Srbije (EPS), a slede firme čije se vlasništvo povezuje sa Nikolom Petrovićem kojima je isplaćeno nešto manje od 1,9 miliona evra, objavio je Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS).

Tokom prošle godine 120 MHE proizvelo je i prodalo državi električnu energiju u vrednosti od oko 21,5 miliona evra, pokazuje izveštaj Elektroprivrede Srbije (EPS).

Međutim, u odnosu na 2019. godinu vodeći prodavci struje iz MHE beleže smanjenje prihoda. Kako je ranije za CINS izjavio jedan od investitora, za vreme vanrednog stanja njima nije isplaćivana puna cena jer je nastupila viša sila po ugovoru sa EPS-om.

Male hidroelektrane Međuvršje i Ovčar Banja, u vlasništvu EPS-a, su i u 2020. dobile najviše novca, ali im je ovog puta isplaćeno oko milion evra manje nego godinu dana pre toga, odnosno oko 2,8 miliona evra.

Poput EPS-a i MHE u vlasništvu firmi povezanih sa Nikolom Petrovićem, kumom predsednika Srbije Aleksandra Vučića, isplaćeno je manje nego ranije. Njih devet prodajom struje državi ukupno je prihodovalo skoro 1,9 miliona evra, dok je u izveštaju za 2019. ta cifra bila veća za oko 400.000 evra, naveo je CINS.

Ostalih oko 16,9 miliona evra je isplaćeno za struju dobijenu iz oko stotinak elektrana.

Većina MHE čije se vlasništvo dovodi u vezu sa Petrovićem pripada kompaniji Eco Energo Group.

Petrović je u avgustu prošle godine ušao i u posao sa vetroelektranama, kada je postao suvlasnik firme Crni Vrh Power koja planira izgradnju vetroelektrane Crni vrh na teritoriji Žagubice, Bora i Majdanpeka. Upravo je energijom vetra proizvedeno najviše struje iz obnovljivih izvora koji su subvencionisani tokom 2020, nešto više od 60 odsto, dok je iz malih hidroelektrana proizvedeno oko 17 odsto, istakao je CINS.

U Srbiji firme koje se bave MHE imaju status povlašćenih proizvođača struje zbog obećanja države Energetskoj zajednici da će do 2020. godine 27 odsto struje proizvoditi iz obnovljivih izvora. To znači da država električnu energiju proizvedenu radom MHE otkupljuje po višim cenama ne bi li podstakla investitore da ulažu u taj posao.

Stručnjaci poput dekana beogradskog Šumarskog fakulteta Ratka Ristića pak smatraju da one proizvode malo struje nasuprot ekološkoj šteti koju uzrokuju. U mestima na čijim rekama se već nalaze ili se grade MHE građani godinama protestuju zbog štete koju trpi okolina – presušivanje reka, uništavanje vegetacije, ugrožavanje opstanka vodozemaca i slično.

Tepić: Ružiću klizište ugrožava kuću zbog Petrovićeve MHE

Potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić izjavila je danas da se toj stranci obratio Mirko Ružić iz Priboja zbog toga što mu je kuća ugrožena klizištem koje je nastalo izgradnjom mini hidroelektrane (MHE) „Reković“.

Tepić je na konferenciji za novinare u prostorijama SSP navela da im se Ružić obratio zato što nije mogao preko institucija da reši taj problem budući da „je investitor te MHE Dragan Klisura koji poslove vodi, kako je rekla, za „prvog kuma Srbije“ Nikolu Petrovića.

Tepić je rekla da je Ružić podneo tužbu protiv investitora u novembru, ali da ona još stoji u pisarnici.

Prenela je i Ružićev navod da je inspektor iz Priboja, kome se obratio za pomoć, doneo rešenje o zabrani korišćenja objekta zato što se klizište otvorilo gotovo do samog temelja kuće.

Potpredsednica SSP je dodala da se Ružiću investitor Klisura samo jednom javio i rekao da će dati obeštećenje, ali da se posle nije pojavljivao.

Umesto njega su se pojavili advokati koji su mu rekli da „vodi računa šta radi jer je to MHE Vučićevog kuma“.

(Beta, Karikatura: STUPS)