"Ako je pružao konsultantske usluge SNS-u 2021. i 2022. godine, to bi bio sukob interesa"
Firma Knuta Flekenštajna, jednog od posrednika Evropskog parlamenta u dijalogu između opozicije i Srpske napredne stranke 2021. godine, imala je poslovne veze sa SNS, otkriva CINS.
Kako navodi Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), pred izbore 2022. godine, stranke na vlasti i one u opoziciji su pokušavale da prevaziđu krizu uz posrednike Evropskog parlamenta, njih četvoro koliko je ova institucija poslala.
Krajem januara 2022, samo dva meseca pred izbore, posrednici Evropskog parlamenta su organizovali konferenciju za štampu.
Jedan od njih, Knut Flekenštajn, rekao je da oni nisu bili tu da „štite“ vlast ili budu advokati opozicije, već da pomognu da se dijalogom napravi korak napred.
Međutim, istraživanje CINS-a pokazuje kako je SNS 2022. godine platio nešto manje od 40.000 evra za konsultantske usluge nemačkoj firmi u kojoj je Flekenštajn i u to vreme bio jedan od partnera. Analitičar nemačkog ogranka organizacije Transparentnost Mikael Rumegu Ruvel (Mickael Roumegoux Rouvelle) kaže da ovaj slučaj budi sumnje jer je Flekenštajn bio predstavnik Evropske unije u dijalogu od 2019. do 2022. godine.
„Ako je pružao konsultantske usluge SNS-u 2021. i 2022. godine ili bio uključen u dobijanje konsultantskog ugovora za svoju kompaniju, to bi bio sukob interesa“, navodi Ruvel za CINS.
Istraživanje pokazuje i kako je SNS ovaj trošak u svom finansijskom izveštaju vodio kao obuka članstva.
SNS je sarađivao i sa hamburškom firmom „Beust&Collegen International“, čiji je jedan od osnivača nekadašnji gradonačelnik Hamburga Ole fon Bojst (Ole Von Beust).
Ugovor koji je ova firma sklopila sa naprednjacima vredan je oko 40 hiljada evra, otkriva CINS. Oni su u kratkom odgovoru za CINS naveli da ne mogu da otkriju prirodu posla zbog tajnosti ugovora, ali su naveli da se posao ticao “ strateških saveta u vezi sa pregovorima za pristup Srbije EU i pronalaženjem najvažnijih stakeholdera (zainteresovanih strana, prim.nov) u procesu“.
Njihova saradnja sa naprednjacima se desila 2022, iste godine kada je jedan od partnera ove firme, nekadašnji nemački političar i poslanik u Evropskom parlamentu Knut Flekenštajn, bio među posrednicima u dijalogu vlasti i opozicije o izbornim uslovima.
Pored Beust&Collegen International, Srpska napredna stranka je 2022. dala oko 370 hiljada evra Westminster Digital, firmi iz Londona. Njihov zadatak je bio da funkcionere i članove SNS-a obuče za samostalni rad iz oblasti digitalnog marketinga. Ugovori sa SNS-om su im se završili manje od mesec dana pred izbore 2022.
Jednog od njenih vlasnika u to vreme, Krega Dilona, mediji su predstavljali kao savetnika Borisa Džonsona, a on je za britanske medije govorio da pomažu političarima britanske Konzervativne stranke da budu „uticajni“ na društvenim mrežama i snimaju video klipove. U njegovoj biografiji, u nekoliko podkast emisija u kojima je gostovao, stoji da je savetovao više političara iz Britanije, SAD, Australije, Kanade, „pa čak i Srbije“.
Kako CINS objašnjava, svaka stranka mora da deo svojih prihoda, najmanje pet odsto daje za troškove za usavršavanje. Stranke to koriste za različite stvari – konferencije, kurseve, članstvo u međunarodnim organizacijama. Sami naprednjaci su od 2018. do kraja 2023. godine na ovaj način potrošili više od 430 miliona dinara, odnosno oko 3,7 miliona evra.