Skip to main content

Celi niz stranih fabrika gase pogone i beže iz Srbije, evo fabrika koje odlaze…

Info 09. мар 2025.
2 min čitanja

"Vučić u panici"

Još kompanija najavljuje odlazak iz Srbije, Aleksandar Vučić je u panici, za sve optužuje studente. Međutim, nisu oni krivci…

U Srbiji su prošle godine 54 kompanije dobile subvencije u ukupnom iznosu većem od 93 miliona evra kao podsticaj za ulaganja u zemlju, a od toga većina je stranih firmi, koje trenutno „jedna po jedna“ odustaju od rada u zemlji i najavljuju gašenje ili masovno dele otkaze zbog lošeg poslovanja, piše danas Nova.rs.

Fabrike koje se gase ili otpuštaju radnike su nemačka tvornica kabela „Dräxlmaier“, tekstilna kompanija „Benetton“ u Nišu, kineska kompanija „Johnson Electric“ u Nišu, fabrika „Aptiv“ u Leskovcu, kao i kompanija „Yura“ u Leskovcu.

„Dräxlmaier“, globalni proizvođač kablovskih setova za automobilsku industriju, gasi svoj proizvodni pogon u Zrenjaninu do kraja ove godine, u kojem je radilo oko 2000 ljudi, zbog „sve dublje krize u nemačkoj autoindustriji“.

Kompanija „Benetton“, kako se navodi, zatvara fabriku u Nišu, gde će u aprilu ove godine oko 900 ljudi ostati bez posla.

Takođe, kineska kompanija „Johnson Electric“ iz Niša, koja proizvodi elektrokomponente, otpušta oko 300 radnika, a nedavno su potvrdili da su počeli nuditi zaposlenima sporazumni raskid radnog odnosa uz otpremnine.

Naveli su da će smanjiti broj zaposlenih za 16 odsto, odnosno da će bez posla ostati oko 350 radnika.

Menadžment tvornice „Aptiv“ u Leskovcu, koja proizvodi elektroinstalacije za automobilsku industriju, ponudila je zaposlenima, koji su duže vreme na plaćenom dopustu, sporazumni raskid radnog odnosa uz otpremninu od oko 80.000 dinara godišnje.

Podseća se da je „Aptiv“ fabriku u Leskovcu otvorio 2018. godine, a uglavnom radi za Mercedes-Benz i Volkswagen. Ta fabrika imala je više od 5000 zaposlenih, od kojih je 2000 na određeno vreme, a sada u tom pogonu radi oko 3000 ljudi.

Gotovo svi radnici na određeno vreme su otpušteni, iako je kompanija dobila subvencije od države u iznosu od 25,5 milijuna eura.

Slična je situacija, kako se navodi, u kompaniji „Yura“ u Leskovcu, koja zbog smanjenja prodaje proizvoda nudi radnicima plaćeni odmor ili sporazumni raskid ugovora uz otpremnine.

Zbog značajnog smanjenja prodaje od 45 odsto u odnosu na 2024. godinu, „Yura Corporation“ iz Leskovca uvodi sistem za upravljanje vanrednim situacijama da bi se suočila s trenutnim izazovima.

„Kompanija nudi plaćeni odmor i opciju sporazumnog raskida ugovora, uz odgovarajuće otpremnine od 400.000 dinara ili 350.000 dinara, kako bi zaposleni koji odluče da prekinu radni odnos imali fer naknadu“, saopštili su iz uprave fabrike.

Kompanija „Yura“ je za prvu investiciju u Nišu dobila 10,5 miliona evra subvencija, za otvaranje drugog pogona u Nišu država je dala maksimalan iznos subvencije od po 10.000 evra za 300 radnih mesta…

(Autonomija/Nova)