Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je da su rezultati istraživanja u oblasti diskriminacije Roma potvrdili da su oni izloženi „posrednoj i neposrednoj diskriminaciji u svim oblastima života“, saopšteno je danas.
Navodi se da je Janković na panel diskusiji kampanje „Upoznaj, ne sudi!“ navela da su kod diskriminacije Roma najviše zastupljeni stereotipi i predrasude.
„Kulturološke i političke obrasce koji iza toga stoje ne može da promeni jedna institucija. Neophodna je sinergija svih aktera iz državnog i nevladinog sektora“, rekla je poverenica.
Ona je dodala da povereništvo sprema nekoliko krivičnih prijava koje se tiču diskriminacije Roma, da su neke strateške parnice iz ove oblasti u toku, dok su neke već uspešno završene.
Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić složila se sa poverenicom i navela da su zakoni najjače oružje u borbi protiv kulturoloških i porodično prenetih obrazaca, koji su najčešći uzrok diskriminacije.
Prema njenim rečima, zakoni koji obavezuju na poštovanje ljudskih prava i zaštitu prava najosetljivih grupa društva vidi kao rešenje diskriminacije.
„U primeni zakonskih mera, sa druge strane neophodna je multisektorska saradnja, dosledno sprovođenje onog što je u zakonu i strategijama napisano, kao i upornost“, navela je Čomić.
Menadžer projekta Nemačke razvojne saradnje „Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji“ Petar Antić kazao je da istraživanja koja su sprovedena sa poverenicom za ravnopravnost pokazuju da je diskriminacija prema Romima u Srbiji zastupljena u istoj meri kao i u EU, što čini 26 odsto ispitanika koji su potvrdno odgovorili na pitanje da li im je nešto uskraćeno ili se prema njima i njihovim članovima porodice loše postupalo samo zbog toga što su Romi.
Četiri panel diskusije kampanje „Upoznaj ne sudi!“ okupile su oko 200 učesnika. Kampanja je obuhvatila i izradu i distribuciju videa protiv stereotipa, podizanje kapaciteta srednjoškolaca u prevenciji diskriminacije i organizovanje akcija u 10 srednjih škola kojima je u te svrhe dodeljeno 20 tablet računara.
U okviru kampanje održana je i onlajn obuka za 20 srednjoškolaca, a poseban segment kampanje posvećen je jačanju romske ženske mreže i podršci u organizovanju lokalnih akcija usmerenih ka suzbijanju stereotipa prema Romkinjama.
(Beta, foto: N1)