Skip to main content

Biden potpisao naredbu o povratku SAD u okvire sporazuma o klimi

Planeta 20. jan 2021.
< 1 min čitanja

Američki predsednik Joe Biden potpisao je u satima nakon polaganja zakletve 20. januara niz izvršnih naredbi, među kojima je i ona o vraćanju Sjedninjenih Američkih Država u okvire Pariškog sporazuma o klimi.

Ovaj međunarodni sporazum iz 2015. godine su Sjedinjene Države formalno napustile za vreme administracije Donalda Trumpa.

„Evropska unija pozdravlja odluku predsednika Joea Bidena da se SAD ponovo pridruže sporazumu o klimatskim promenama“, rekao je izvršni potpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans.

Predsednik Francuske Emmanuel Macron je u čestitki Bidenu povodom inauguracije, pored ostalog, poželeo dobordošlicu američkom predsedniku nazad u Pariški sporazum.

„Zajedno smo. Bićemo snažniji da se suočimo sa izazovima našeg vremena. Snažniji da zaštitimo našu planetu. Dobrodošli nazad u Pariški sporazum!“, napisao je Macron na Twitteru.

Prema ovom dokumentu, koji je prihvatio skoro 200 zemalja, SAD su prihvatile da smanje emisiju gasova između 26 i 28 odsto do 2025. u odnosu na nivo iz 2005. godine. SAD je druga po velični emiter gasova koji negativno utiču na klimu. Na prvom mestu je Kina.

Biden je potpisao i naredbu kojom je okončao zabranu putovanja za neke od većinski muslimanskih zemalja, a koju je uveo bivši predsednik Donald Trump.

Pored toga, popisao je izvršnu naredbu kojom se obavezuje nošenje maski u federalnim zgradama i na federalnoj zemlji.

Dve sedmice nakon što je nasilna grupa pristalica dosadašnjeg predsednika SAD Donalda Trumpa upala u zgradu Kongresa u Vašingtonu kako bi pokušali da spreče potvrđivanje glasova, Joe Biden položio je zakletvu i postao 46. predsednik Sjedinjenih Država.

Zakletvu je na ceremoniji u Vašingtonu položila i Kamala Harris, potpredsednica SAD koja je već ušla u istoriju kao prva žena potpredsednica i prva žena Afroameričkog i azijskog porekla na istoj poziciji.

(Slobodna Evropa, Foto: AP)